וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הברוקרים הפרטיים: נרקמה עסקה אפלה בין ראשי הבנקים לבין נתניהו - מדובר בסכנה אמיתית לדמוקרטיה

צבי זרחיה

15.9.2005 / 13:23

הברוקרים דורשים משר האוצר היוצא לחשוף מה ניתן לבנקים בתמורה להתחייבות לתת להם לגבות עמלות הפצה גבוהות; לשכת נתניהו: "על איזה עסקה מדובר ומה קיבל נתניהו בתמורה?"הברוקרים הפרטיים טוענים כי דברי ראשי הבנקים, שלפיהם במהלך הדיונים על חקיקת חוק הרפורמה בבנקאות לפי המלצות ועדת בכר, ניתנה להם התחייבות על ידי שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, לשיעור עמלות גבוה מזה שמוצע כעת, מהווים הוכחה לכך שנרקמה עסקה אפלה ביניהם לבין נתניהו, וכי המדובר בסכנה אמיתית לדמוקרטיה. לפי דברי הבנקים, נתניהו התחייב שגובה עמלת ההפצה יגיע ל-40% מדמי הניהול.
הברוקרים הפרטיים טענו כבר במהלך דיוניה של ועדת הכספים בהצעת החוק כי תהליכים מהותיים מוסתרים מעין הציבור, ולדעתם ניתן להסיק כי כל ההסדר של מתן אפשרות לבנקים לגבות עמלות הפצה מהיצרנים אינו אלא תולדה של עסקת פיצוי לבנקים, בלי שניתן הסבר לציבור על מה שהוא מקבל בתמורה.
לדברי הברוקרים הפרטיים, עתה, משהודו הבנקים בקבלת התחייבות וחשפו את "הקומבינה שנעשתה במחשכים", נדרש נתניהו לענות בלא התחמקות מה בדיוק ניתן לבנקים בתמורה להתחייבות לתת להם אפשרות לגבות עמלות הפצה גבוהות? מדוע הן ההתחייבות והן תמורתה הוסתרו מעיניהם של חברי ועדת הכספים, מהגורמים המעורבים האחרים, ומהציבור הרחב?
עוד אמרו הברוקרים הפרטיים כי דברי הבנקים על ההתחייבות של נתניהו הם הוכחה מוחצת לכך שאכן נרקמה עסקה אפלה בין נתניהו לבנקים. "זוהי סכנה אמיתית לשלטון החוק בישראל. תגובת הבנקים מוכיחה באופן מוחץ קשר בין הון לשלטון. ישראל היא המקום היחיד בעולם שבו הבנקים יכולים לטעון שיש להם מדינה".
הברוקרים הפרטיים גם מחו על דברי הבנקים, שלפיהם הוגי ועדת בכר העבירו לברוקרים הפרטיים חלק נכבד ממקורות ההכנסה של הבנקים. לדבריהם, הבנקים שוכחים כי הרקע לרפורמה הוא הגזל המתמשך של הצרכנים על ידי הבנקים, שנתנו ייעוץ מוטעה למען הגדלת רווחיהם. "הבנקים מנסים להשכיח מהציבור שהכנסת חוקקה את חוק הרפורמה בבנקאות, שאוסר עליהם לנהל נכסים משותפים בנאמנות עבור הציבור בדיוק מהסיבה שהם הוכיחו כי אינם מסוגלים לפעול בנאמנות לטובת לקוחותיהם.
הברוקרים הפרטיים והחטיבה הפיננסית באיגוד לשכות המסחר מחזקים את ידיו של מ"מ שר האוצר, אהוד אולמרט, שעד כה לא נכנע לעסקות בעניין גובה העמלה שנרקמו בין חברי כנסת מסוימים לבין שר האוצר הקודם".קיומה של התחייבות כזו לבנקים לגבי גובה עמלות ההפצה מחייב את שר האוצר לבחון כיצד הביא משרדו לוועדת הכספים המלצות על גביית עמלות בגובה שערורייתי גם במונחים בינלאומיים, טענו.מלשכת ח"כ בנימין נתניהו נמסר בתגובה כי אין כל שחר לדברי הברוקרים לגבי העסקה בין נתניהו לבנקים בעניין גובה עמלות ההפצה. "על איזה עסקה מדובר ומה קיבל נתניהו בתמורה?", שאלו בלשכת נתניהו והוסיפו "הלא הבנקים התנגדו לכל אורך הדרך לרפורמה בשוק ההון. נתניהו עד יומו האחרון בתפקידו כשר אוצר לא קבע את גובה עמלות ההפצה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully