וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תפנית בקו-אופ: השר בניזרי יקבע ערך המניה ויורה על חלוקת דיווידנד

הארץ

24.6.2001 / 7:05

צפוי להכיר בזכויות היורשים; יעשה שימוש בסמכות המוענקת לו בפקודת האגודות השיתופיות

מאת בן ציון ציטרין

שר העבודה והרווחה, שלמה בניזרי, מתכוון להשתמש בסמכות המוענקת לו בפקודת האגודות השיתופיות ולהתקין תקנות לקו-אופ הרבוע הכחול . השר מתכוון לקבוע בתקנות החדשות את הערך הריאלי של מניית הקו-אופ, ולהורות על חלוקת דיווידנד חלקי לבעלי המניות - כך נמסר בהודעה שיצאה מלשכת השר בסוף השבוע.

מדובר במהלך עוקף בג"ץ, המשמר למעשה את מסגרת האגודה הצרכנית-שיתופית. השר מתכוון לגבש את עמדתו הסופית עוד השבוע, לאחר שובו מסיור בארה"ב ולקראת גיבוש תשובת המשרד לבג"ץ בתיק הקו-אופ.

לצורך גיבוש החלטתו הסופית, פנה השר ב-13 ביוני לרשם האגודות השיתופיות, עו"ד אורי זליגמן, וביקשו להמליץ בפניו בתוך ימים אחדים על תקנות שיש לבטל או לשנות בתקנון הקיים של האגודה. עוד ביקש השר מזליגמן להמליץ על תקנות נוספות שצריכות להיכלל בתקנות החדשות ושיש בהן, כלשון המכתב, כדי לפתור או לצמצם את המחלוקות שבין חברי האגודה.

באחרונה פנה השר לעו"ד עמרם מליץ, בבקשה כי יציע הצעה לפתרון המחלוקות הקיימות סביב הקו-אופ. עו"ד מליץ המליץ לבניזרי לקבוע בתקנות החדשות של הקו-אופ כי ערך המניה לא יהיה נומינלי, וכי השר יציע דרך ומנגנון לקביעת ערך כספי ריאלי עד כמה שהדבר אפשרי. כמו כן המליץ עו"ד מליץ כי השר יקבע בתקנות שהאגודה תחלק כבר בשלב זה דיווידנד חלקי לבעלי המניות.

יועץ השר לענייני תקשורת, יורם מלכה, אמר כי "מטרת התקנות החדשות היא לקצר את הדיונים המשפטיים המתמשכים, להכריע בין הדעות החלוקות של חברי האגודה ולאזן בין האינטרסים של בעלי המניות הוותיקים, לאינטרסים של אלה המעוניינים להמשיך ולשמר את הקו-אופ כגוף מסחרי מניב פירות".

בתקנות החדשות, השר גם מתכוון להכיר בזכות יורשי בעלי המניות לבחור בין האפשרות לקבל את פדיון המניה לבין האפשרות להמשיך את חברותם באגודה, כולל השתתפות בבחירות לאגודה. עוד יקבע השר בתקנות כי יש לבטל את הזכויות העודפות של חברות הקואופרציה הכללית וכל גוף אחר באגודה. מרכיב מרכזי בתוכנית הוא קיום בחירות למוסדות האגודה. התקנות החדשות יקבעו את מוסדות האגודה, גודלם, סמכותם - ובעיקר כי הבחירות לאגודה יהיו חשאיות. הבחירות יהיו בפיקוח השר, יבוצעו על ידי אדם שימונה על ידו וכל פעולה שתהווה הפרעה לבחירות, דינה כדין עבירה פלילית. למעשה מפקיע השר בנקודה זו את סמכויות רשם האגודות הפועל במסגרת משרד העבודה והרווחה לעניין הבחירות.

בסוף השבוע מסר יועץ השר, כי בניזרי שוקל לאמץ את ההצעה ולעשות שימוש בסמכותו לפי פקודת האגודות השיתופיות - וזאת מתוך סמכותו ואחריותו הציבורית המפורטות בפקודת האגודות השיתופיות. מהלכיו של בניזרי צפויים לעורר גל של פניות דחופות לבג"ץ למנוע מהשר לפעול באופן חד צדדי, משום שהדיון הקרוב בבג"ץ בסוגיית הקו-אופ יתקיים בספטמבר. הצדדים בתיק התבקשו למסור את תגובתם הסופית עד אמצע יולי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully