וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכות: JDS יוניפייז עשויה לרשום מחיקה של 50 מיליארד דולר בעקבות נורטל

סוכנויות הידיעות

24.6.2001 / 12:57

ביזנס וויק: בעקבות שינוי בכללי החשבונאות, ייאלצו החברות למחוק עשרות מיליארדי דולרים בשל רכישת נכסים שערכם נפל

JDS יוניפייז (סימול JDSU) וחברות אחרות בארה"ב עלולות ללכת בעקבותיה של נורטל ולרשום מחיקות ענק ברבעון הקרוב כנגד רכישות שלא עלו יפה. על כך דיווח המגזין "ביזנס וויק", על פי נתונים של סטנדרד אנד פור'ס. המחיקות של JDS, שביצעה רכישות בהיקפים עצומים בשנתיים האחרונות, עלולות להגיע ל-50 מיליארד דולר, לפי הערכות אלו.

הגאות בפעילות הרכישות במגזר הטכנולוגיה ובמגזרי עסקים אחרים בארה"ב ובעולם בתקופת הפריחה של שוק ההון, עלולה לעלות לחברות בהפסדים חסרי תקדים, לפחות על הנייר. בדומה למחיקה של 13.2 מיליארד דולר שתבצע נורטל כנגד רכישות שעשתה השנה, עלולות להידרש חברות אחרות להגיע לשורה תחתונה שלילית בהיקפים של עשרות מיליארדי דולרים.

בעקבות שינוי בכללי החשבונאות, ייאלצו החברות למחוק את ערכם של נכסים שנרכשו על ידיהן ונרשמו במאזן - לאחר שערכם נפל. מועצת התקנים של חשבונאות פיננסית מיישמת חוקים שמאלצים את החברות להצדיק מדי שנה את ערכם של נכסים במאזנים שלהן, החל מ-1 בינואר 2002. לפי הכללים החדשים, חברות לא יאלצו לבצע הפחתות כנגד מוניטין.

האינדיקציה הבולטת להפרש בין הערך המאזני לבין שוויים ה"אמיתי" של הנכסים היא ההפרש בין ההון העצמי לשווי השוק. נכון לעכשיו, ישנו מספר של חברות אשר ההון העצמי שלהן עולה על שווי השוק שלהן בשיעור נכבד, שוב "הודות" לרכישות היקרות שביצעו.

הגורמים שפגעו ברווחיה של נורטל, מיצרניות ציוד הטלקום הגדולות בעולם, לא פסחו על מתחרות בענף, וגם לא על תעשיות אחרות. בין 1,000 החברות הציבוריות הגדולות ביותר בארה"ב, שבדק "ביזנס וויק", הנפגעות העיקריות אינן רק חברות ציוד התקשורת, אלא גם חברת הביטוח אטנה ורשת חנויות הווידאו בלוקבאסטר. סיסקו , אחת הרוכשות הסדרתיות הגדולות ביותר בוול סטריט, תצליח לחמוק מקריטריון זה, מכיוון ששווי השוק שלה עדיין גדול למדי, ומכיוון שהסתמכה על שיטת ריכוז נכסים (Pooling of interests). לפי שיטה זו משולבים מאזני הרוכשת והנרכשת ולא נוצר נכס "מוניטין". סיסקו הקפידה לערוך רכישות בשיטה זו, ועתה היא משתלמת לה בשורה התחתונה (מחיקות שביצעה סיסקו ברבעון האחרון היו כנגד מלאים מיותרים, ולא כנגד מוניטין).

הסברה כי JDS תמחק עד 50 מיליארד דולר מבוססת על כך שהחברה פנתה לרשויות בבקשה לעזור לה למצוא דרך לערוך מחיקה של 40 מיליארד דולר כנגד נכסים במאזן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully