וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רווח הון של 25 מיליון שקל לכלל תעשיות כתוצאה ממימוש מניות PRI בבורסה של ניו יורק

שלומי גולובינסקי

25.6.2001 / 9:10

כלל הפחיתה את השקעתה ב-PRI ב-1998; בידיה נותרה כמות מניות שאמורה להניב רווח הון דומה בחודש הקרוב

לאחר ששבע משורה ארוכה של מחיקות, רושם מאיר שני, מנכ"ל כלל תעשיות , את רווח ההון הראשון שלו. כלל תעשיות ביוטכנולוגיה, חברה בת בבעלות מלאה של כלל תעשיות, מכרה בימים האחרונים בבורסה של ניו יורק מחצית מהחזקותיה במניות חברת התרופות האמריקאית PRI (סימול (PRX) - כ-273 אלף מניות - בתמורה ל-27 מיליון שקל.

מכיוון שכלל תעשיות הפחיתה את שוויין של מניות PRI במאזנה כמעט לחלוטין ב-1998, יצא כי מרבית תמורת המכירה נזקפה כרווח הון. כלל תעשיות תיהנה, אם כן, מרווח הון של 25 מיליון שקל, שייכלל בדו"חותיה הכספיים לרבעון השני של השנה.

בידי כלל תעשיות נותרה חבילה נוספת של מניות PRI בשווי של כ-23 מיליון שקל (כ-5.1 מיליון דולר), שמימושה אמור להניב רווח הון דומה. לגבי מניות אלה קיימות לכלל תעשיות מול חברת התרופות הגרמנית מרק (Merck) אופציות הדדיות, הניתנות למימוש בחודש יולי הקרוב, למכירה/קנייה של המניות על פי מחירים המתבססים על מחירי מניות PRI בבורסה של ניו יורק.

כלל תעשיות השקיעה ב-1995 כ-20 מיליון דולר ברכישת 12% ממניות PRI, אולם ההשקעה לא עלתה יפה. בדומה להשקעותיה האחרות בחברות היי-טק, PRI נקלעה לקשיים מיד לאחר הרכישה של כלל, ולאחר שהציגה רווחים נאים ב-1994 (שעל בסיסם בוצעה השקעתה של כלל), עברה PRI לשרשרת הפסדים כבדים. כתוצאה מכך הפחיתה כלל תעשיות את רוב השקעתה ב-PRI בסכום מצרפי של כ-65 מיליון שקל.

כלל תעשיות מכרה ב-1998 את מרבית החזקותיה (75%) במניות PRI לקונצרן מרק שהפך לבעל השליטה בחברה, לפי מחיר של 2 דולרים למניה ובתמורה כוללת של 14 מיליון שקל. מאוחר יותר קיבלה כלל פיצוי נוסף של 7 מיליון שקל, בעקבות עליות שנרשמו במחירי מניות PRI.

מחירן של מניות PRI בבורסה של ניו יורק האמיר בשנה וחצי האחרונות, והן נסחרות כעת במחיר שיא של 23.8 דולר למניה, המשקף שווי שוק של 700 מיליון דולר לחברת התרופות. הסיבה למחירי השיא של מניות PRI נעוצה בין היתר בהודעה ששיחררה החברה לאחרונה על תחילת השיווק של הגירסה הגנרית לתרופת הפרוזאק ברבעון השלישי של השנה.

גם התוצאות הכספיות של PRI השתפרו בתקופה האחרונה. PRI עברה לרווח של מיליון וחצי דולר ברבעון הראשון, לעומת הפסד של 2 מיליון דולר ברבעון המקביל. במחזור ההכנסות חל גידול של 42% ל-25 מיליון דולר, לעומת מכירות של 18 מיליון דולר ברבעון המקביל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully