וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קומפאק מתכננת מהפכה בעסקיה: תתמקד בתוכנה ושירותים במקום חומרה

דפנה מאור

25.6.2001 / 9:22

בעקבות ההאטה בשוק המחשבים תנסה קומפאק ללכת בדרכה של IBM, כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל"

קומפאק קומפיוטר (סימול CPQ) מתכננת לערוך שינוי אסטרטגי מרחיק לכת ולהתמקד בעסקי תוכנה ושירותים במקום בייצור מחשבים וחומרה. מנכ"ל החברה, מייקל ד. קאפלאס, שלח לעובדי החברה תזכיר המתווה את תוכנית האסטרטגיה החדשה, שנועדה לסייע לחברה להיחלץ מההאטה הקשה בשוק המחשבים, ולשנות את עצמה לחברה דמויית IBM (סימול IBM), כך דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל".

השינוי הארגוני שמתכננת קומפאק כולל קיצוץ עלויות נוסף, רכישות בתחום שירותי המחשב והתמקדות בפיתוח תוכנות. קומפאק תנסה לפנות לכיוון של ענפי השירותים הפיננסיים, טלקום, בריאות וייצור. החברה תקים חטיבת שיווק חדשה שתפתח שירותים ומוצרים לכל אחד משוקי היעד של החברה.

השינוי לא הוכרז רשמית, אולם דובר החברה אישר את קיומו של התזכיר של קאפלאס, בו נכתב כי מטרת החברה היא להגדיל את שיעור הכנסותיה משירותים מ-20% ל-33% תוך 4 שנים.

כדי לפתח את תחום השירותים והתוכנה הקציבה קומפאק 500 מיליון דולר לרכישת חברות בתחום זה. באפריל השנה הוסיפה קומפאק לארסנל שלה את חברת הייעוץ לאינטרנט פרוקסיקום (סימול PXCM), שרכשה תמורת 266 מיליון דולר.

הסיבות לשינוי ברורות - האטה קשה בשוק המחשבים

הסיבות לשינוי הדרמטי הן ברורות. שוק המחשבים האישיים הבשל חווה האטה חדה במהלך השנה האחרונה. כתוצאה מכך וממלחמת מחירים שהובילו מתחרותיה של קומפאק, ביניהן גייטוויי (סימול GTW), נפגעו קשות שולי הרווח של קומפאק.

למרות שקומפאק תפסה הובלה מפתיעה בשוק מחשבי כף היד, עם מחשב ה-iPaq שלה, הורידו בשבוע שעבר כמה בתי השקעות את תחזיות הרווח של החברה לרבעון השני. לפי התחזיות המקוצצות, צפויה החברה לרשום הכנסות של 8.3-8.6 מיליארד דולר ורווח של 3-4 סנט למניה. ברבעון המקביל ב-2000 רשמה החברה מכירות של 10.13 מיליארד דולר ורווח של 21 סנט למניה.

מתחרתה של קומפאק, HP (היולט פאקרד) , פירסמה במהלך יוני אזהרת רווח חמישית השנה. DELL (דל) , שעמדה בתחזיות הרבעון הראשון, הזהירה מפני ירידה במכירות ברבעון השני.

בסוף אפריל דיווחה קומפאק על תוצאות חלשות מהצפוי לרבעון הראשון של 2001, והזהירה מירידה דרסטית יותר ברווחי הרבעון השני. במסגרת מאמץ התייעלות הודיעה החברה על קיצוץ של כ-7,000 משרות - כ-10% מכלל המשרות וכ-2,000 משרות יותר מאשר פורסמו בהודעתה בחודש הקודם. החברה מסרה שתפטר 4,500 עובדים ותבטל 2,500 משרות נוספות באמצעות שחיקה נורמלית.

למרות השינוי בכיוון העסקי, קומפאק עדיין שואפת להגדיל את נתח השוק שלה בתחום המחשבים האישיים והשרתים במחצית השנייה של השנה, לפי התזכיר של המנכ"ל. במהלך הרבעון הראשון של השנה התקדמה קומפאק למקום השלישי בעולם במכירות שרתים, על חשבון HP, בעוד IBM ממשיכה להוביל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully