וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראליות באירופה: ויז'יוניקס נפלה ב-22; זן ריסרץ' בשפל

הארץ

25.6.2001 / 10:15

מאת בועז לוי

שבוע המסחר החולף בבורסות האירופיות התנהל במגמה שתאמה את המתרחש בוול סטריט, אך באמצע השבוע היכתה אזהרת הרווח של יצרנית השבבים הגרמנית אינפינאון במניות הטכנולוגיה האירופיות.

עם זאת, בסוף השבוע היתה התאוששות מסוימת, וזאת כתוצאה מהערכות כי הבנק המרכזי האירופי מתכנן להפחית את הריבית בגוש היורו. הפחתה זו נועדה למנוע את התעצמות ההאטה הכלכלית במדינות אירופה, שעדויות לקיומה החלו לבצבץ בשבועות האחרונים.

בסיכום שבועי איבד מדד הפייננשל טיימס 100 הלונדוני 1% לרמה של 5,666 נקודות; מדד הדאקס של פרנקפורט הכולל 30 מניות תעשייה כבדות, נותר כמעט בלא שינוי; ומדד בורסת הנויר מרקט, המכילה מניות טכנולוגיה רבות, צנח ב-5% לרמה של 1,417 נקודות.

באטם איבדה 90% מהשיא בספטמבר ברוח התקופה האחרונה המשיכו המשקיעים האירופאים להתפכח מחלומותיהם הטכנולוגיים, ושבו למציאות הכואבת. רבות מהמניות הישראליות המשיכו להיגרס עד דק: זן ריסרץ' הנסחרת בלונדון, צנחה השבוע ב-8% ל-33 פני - הרמה הנמוכה מאז ההנפקה.

נראה כי נטילת מושכות החברה על ידי בעל המניות העיקרי, דוידי גילה, עדיין לא הביאה לשינוי משמעותי. ויז'יוניקס הנסחרת בנויר מרקט הגרמני, התרסקה ב-22% לרמה של 2.65 יורו; ובאטם נפלה ב-15% לשפל של 70 פני.

מנכ"ל באטם, צבי מרום, אמר השבוע ל"הארץ" כי החברה לא שינתה את תחזיותיה, ועדיין היא סבורה כי תרשום ב-2001 צמיחה של 30%-40%, למרות כל מה שקורה בשוק. ב-2000 מכרה החברה ב-92 מיליון דולר, מכירות הנמוכות מציפיותיה במהלך 2000.

לעומת השיא שרשמה באטם בספטמבר 2000, איבדה המניה כבר יותר מ-90% מערכה. מרום אמר השבוע כי האופטימיות שלו נובעת מכך שבאטם לא מכרה לחברות תקשורת חדשות (CLECs), לא העניקה אשראי ללקוחות וניסתה להשביח את סוג הלקוחות שעמם היא עובדת.

לקראת אמצע שבוע המסחר זכתה מניית קרד גרד לרוח גבית, שנבעה מהודעה על זכייה במכרז חשוב באסיה. החברה הודיעה כי תקים באינדונזיה מרכז שירות לקוחות לדיאגנוזה, מרכז לאומי לרפואה מרחוק, וכן תמכור לממשלה האינדונזית בסכום כולל של 48 מיליון דולר לשלוש השנים הקרובות. החברה גם חתמה על הסכם לפיתוח עסקים משותף עם החברה היפאנית Tomen.

כתוצאה מההודעה התחזקה מניית קרד גרד, הנסחרת בבורסה השווייצית, אך מימושים בסוף השבוע הורידו את מחיר המניה ב-1.5% לרמה של 104.5 פרנקים שווייציים (פר"ש). מחיר זה גבוה ב-23% מהרמה שלפיה מכרו קרן פולריס וקבוצת שרם פודים קלנר את עיקר אחזקותיהן בחברה לפני חודשיים.

בעקבות החוזים החדשים, המבטאים את התרחבות החברה באסיה, פירסמו כמה בנקי השקעות עדכונים לסקירותיהם על החברה. בדויטשה בנק קבעו למניה מחיר יעד של 150 פר"ש ל-12 החודשים הקרובים, ואילו מחיר היעד של כלכלני בנק ההשקעות השווייצי לומברד אודיה נותר ברמה של 140 פר"ש.

ב-UBS ורבורג מעט יותר פריים לגבי המניה, ונוקבים במחיר יעד של 170 פר"ש עם המלצת "קנייה חזקה". UBS ורבורג ניהל בעבור קרד גרד שתי הנפקות בחצי שנה, שבמהלכן שילשלו החברה ובעלי מניותיה לכיסם 200 מיליון דולר.

כלכלני הבנק אומרים כי בקרד גרד מתכננים להעמיד את המכשור לרפואה מרחוק שמפתחת החברה לרשות 7,000 מרפאות, שיחוברו למרכז שירות ארצי באינדונזיה. בחברה סבורים כי הפרויקט האינדונזי יוכל לשמש מודל למדינות אחרות באסיה ודרום אמריקה, הפרוסות כמו אינדונזיה על איים מרובים. פריסה זו מצמצמת את הגישה של מרבית האוכלוסייה לשירותי בריאות מתמחים.

מניות נוספות הנסחרות בבורסה השווייצית הן שח"ל, שנפלה השבוע ב-3% למחיר 27.3 פר"ש; ואורידיון, שאיבדה השבוע 4% לרמה של 43 פר"ש. בשבועות האחרונים מדשדשת המניה בטווח של 45-43 פר"ש, רמה הנמוכה אך במעט מהמחיר שלפיו ביצעה החברה הנפקת מניות שנייה בפברואר 2001. בהנפקה זו גייסה החברה כ-110 מיליון דולר.

בבורסה הגרמנית העניינים לא פחות יגעים. מניית אורעד איבדה השבוע 2% ונחתה במחיר הנמוך מאז ההנפקה - 4.3 יורו. השבוע הודיעה אורעד העוסקת בפיתוח של אולפנים וירטואליים, כי ISMM, אחת מבעלות המניות העיקריות שלה, פשטה את הרגל.

מניית מתחרתה של אורעד, RT-SET, איבדה השבוע 6% עקב הודעת החברה כי תנקוט שורה של צעדי ייעול - ונחתה במחיר 1.8 יורו, המשקף לחברה שווי של 24 מיליון דולר. החברה הודיעה השבוע כי תפטר 20% מכוח האדם שהיא מעסיקה במטרה לעבור לרווחיות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully