וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בבאטמ לא מורידים תחזיות

הארץ

22.6.2001 / 16:00

המנכ"ל צבי מרום מבטיח צמיחה של 40% השנה. המשקיעים לא מתרשמים/הארץ

מאת סופי שולמן

"כשהמניה שלנו זינקה זה לא היה קשור בביצועי החברה, וגם עתה, כאשר היא נופלת, זה קשור רק לסנטימנט השלילי בשוק", כך סבור מנכ"ל חברת באטמ , צבי מרום. בחצי השנה האחרונה קרסה מניית החברה שנסחרת בבורסת לונדון ב-63% וביום רביעי נחתה במחיר של 63 פני - שפל של השנתיים האחרונות.

שנתיים בדיוק לאחר שהמריאה מנייתה של חברת באטמ האלמונית מרמה של פני בודדים לשיאים של 7 ליש"ט ויותר, היא חזרה לרמת המחירים בה דישדשה 3 שנים ארוכות מאז ההנפקה. מחירה הנוכחי משקף שווי של 435 מיליון דולר בלבד ליצרנית מתגי התקשורת, שבשיאה נסקה לשווי של 4.5 מיליארד דולר.

"אני בעל המניות העיקרי של באטמ", אומר מרום, המחזיק ב-26.4% ממניות החברה, "אך מעולם לא תיכננתי את החיים שלי לפי תנודותיה של המניה. מה שאני יודע הוא שבאטמ היא חברה צומחת ורווחית, וזה מה שגם המשקיעים צריכים לראות", הוא מוסיף. "הנפילה במניה נובעת מסנטימנט שלילי כללי הקיים בשוק ומכך שמחזורי המסחר ירדו משמעותית, מה שהופך כל מכירה של מניות למורגשת", מסביר מרום. "מה שקורה עכשיו במניות הטלקום קרה בעבר, ואין לי הסברים או תשובות לכך", הוא מסכם.

אך מה בכל זאת קרה בבאטמ, שהביא לעלייה המטאורית ולנפילה המטאורית לא פחות במניה?

1999 - זינוק של 2,800% במניה

ב-1996 החליט מרום להנפיק את החברה מיקנעם בבורסה האלטרנטיווית של לונדון. ההנפקה נעשתה לפי מחיר של 1.25 ליש"ט למניה (בהתאם לפיצול במניית באטמ). המשקיעים הבריטים לא התרשמו מהחברה הישראלית הקטנה, שעסקה בפיתוח רכיבי תקשורת לרשתות תקשורת חדשניות, כגון רשתות הפועלות בפרוטוקול אינטרנט (IP). במשך שלוש שנים ארוכות לא היתה כל תנועה במניה, אך אז החלה הגאות במניות הטכנולוגיה.

המשקיעים הבריטים הבחינו במגמה שהסתמנה בבורסות האמריקאיות, אשר קלטו בשמחה חברות טכנולוגיה שעד לפני זמן קצר מעטים הבינו מה הן מפתחות. לפתע, מניית באטמ נראתה אטרקטיווית הרבה יותר מבעבר ומסעה צפונה החל.

ב-1999 נהפכה באטמ לאחת מהמניות בעלות התשואה הגבוהה ביותר בבורסה האלטרנטיווית של לונדון. המניה הציגה תשואה שנתית של 2,800% ונכנסה להיסטוריה של הבורסה הבריטית הסולידית, שלא היתה רגילה לתנודות חדות מסוג זה. בעקבות זאת עברה באטמ להיסחר בבורסה הראשית של לונדון, ולאחר מכן נכנסה למדד פייננשל טיימס 250, השני בגודלו בבורסה הבריטית לאחר פייננשל טיימס 100. בשיא נסחרה החברה לפי מכפיל רווח של 450; כיום היא "מסתפקת" במכפיל של 38, שעדיין גבוה משמעותית ממכפילי הרווח של מרבית החברות בתחומה.

בסוף 1999, נישאת על גלי ההתלהבות ממניות הקשורות לרשתות IP, יצאה באטמ להנפקה נוספת, בה גייסה 205 מיליון דולר. גיוס זה היה אחד הגדולים בתולדות החברות הישראליות באירופה. במארס 2000 גייסה באטמ 85 מיליון דולר נוספים וחודש לאחר מכן השלימה את הרכישה הגדולה בתולדותיה. היא רכשה את חברת טלקו האמריקאית, תמורתה שילמה 330 מיליון דולר, רובם במזומן. רכישת חברה אמריקאית מבוססת, שברשימת לקוחותיה הופיעו וורלדקום, ספרינט, בל סאות' ו-T&AT, הזניקה את מכירות החברה.

"התכוננו למצב הנוכחי בשוק"

ביום רביעי האחרון פירסמה חברת אינפינאון הגרמנית אזהרת רווח חמורה, בה הודיעה כי תפסיד 500 מיליון דולר ברבעון הפיסקלי השלישי. יצרנית השבבים הגרמנית העריכה כי תסיים את 2001 בהפסד אם לא יהיה שינוי דרמטי בשוק שלה. באטמ נמנית עם הלקוחות של החברה, שרוכשת ממנה רכיבים אופטיים. ייתכן כי אזהרת הרווח של אינפינאון קשורה גם להאטה בקבלת הזמנות מהחברה הישראלית.

כאשר פירסמה באטמ בדצמבר 2000 אזהרת רווח למחצית השנייה של 2000, היא תלתה את עיקר האשמה בספקית הרכיבים המרכזית שלה - אינפינאון. לדברי מרום, החברה הגרמנית לא הצליחה לספק לה את השבבים שהבטיחה, מה שהביא לירידה משמעותית בהכנסות באטמ. החברה היתה אמורה לדווח על מכירות של 100 מיליון דולר ב-2000, אך נאלצה להסתפק בהכנסות של 92 מיליון דולר. עם זאת גם הכנסות אלה שיקפו קפיצת מדרגה, שכן החברה רשמה ב-1999 הכנסות של 27 מיליון דולר בלבד.

"בעקבות האכזבה שלנו מאינפינאון, שלא עמדה בזמנים, הפסקנו כמעט לחלוטין את הרכש ממנה, ולכן אני לא רואה קשר בין אזהרת הרווח שלה לבין מצבה העסקי של באטמ", אומר מרום. "אנחנו לא שינינו את התחזיות שלנו, ונראה צמיחה שנתית של 30%-40%, למרות כל מה שקורה בשוק".

לפני כמה חודשים פירסם בנק ההשקעות מורגן סטנלי סקירה ראשונה על מניית באטמ. האנליסט בארי לייבוביץ' העניק לה המלצת "החזק" והעריך כי החברה תסיים את 2001 עם הכנסות של 127 מיליון דולר ורווח של 3 סנטים למניה. במחצית הראשונה של 2001 צפויה באטמ לדווח על הכנסות של 54 מיליון דולר, בדומה למחצית הקודמת, ורווח של סנט אחד למניה. בסוף 2000 נותרו בקופת החברה 60 מיליון דולר.

ואולם המשך הצמיחה נראה קשה עד בלתי אפשרי, לאור אזהרות הרווח ששוטפות את השוק בזו אחר זו, רובן מצד חברות הפועלות בשוק הטלקום. באטמ מוכרת את מוצריה בעיקר למפעילות התקשורת - החברות הראשונות שהודיעו על הקפאת תקציבי הרכש לשנה הקרובה. מתגים הם הרכיבים הנפוצים ביותר ברשתות תקשורת ותפקידם הוא ניתוב מהיר של כמויות מידע גדולות.

מרום עצמו מודע להקפאת התקציבים של מפעילות התקשורת כשהוא אומר כי המוצר החדש של החברה, שהיה אמור לצאת לשוק ברבעון הנוכחי, כמעט לא נמכר, מכיוון שמפעילות שירותי התקשורת אינן ממהרות להוציא כספים על טכנולוגיות חדשות. מדובר בשבב טיטן 8 החדש, שמיועד לרשתות הסיבים האופטיים ואמור לאפשר העברת תקשורת בקצב גבוה בעלויות נמוכות למדי. לדברי מרום, באטמ סיפקה בשלב זה כמה דוגמיות תעשייתיות של השבב החדש והיא ממתינה להזמנות.

ממה נובע הביטחון של מרום? "התכוננו למצב הנוכחי בשוק, וכבר לפני שנה וחצי תיארתי במדויק מה שמתרחש כיום", הוא אומר. לדבריו, הצמיחה בבאטמ נמשכת בזמן שכל הגדולות נופלות, משום שהחברה מעולם לא מכרה למפעילות הצעירות (CLEC's), לא העניקה אשראי ללקוחות וני

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully