וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהלומה לג'נרל אלקטריק: מסקנות צוות המומחים של האיחוד האירופי שוללות את המיזוג עם האניוול

יהודה שויצר

25.6.2001 / 22:43

שווי המיזוג - 42 מיליארד דולר; תאריך היעד הסופי לאישורו נקבע ל-12 ביולי - הצדדים ימשיכו במו"מ

מהלומה צורבת לג'נרל אלקטריק (סימול GE) באיחוד האירופי. היום מסר צוות מומחים את מסקנותיו, וטען כי אין לאשר את המיזוג עם האניוול במתכונתו הנוכחית. צוות המומחים היה חלוק בדעתו לגבי הסוגיה, אך דעת הרוב צידדה באי אישור של המיזוג.

GE הציעה 42 מיליארד דולר לרכישת האניוול, ועסקה זו כבר זכתה לאישור הרשות להגבלים עסקיים בארה"ב. במסגרת העימות של החברה עם הנציבות האירופית פנה מנכ"ל GE, ג'ון וולש, לנשיא בוש, שיסייע במאמצי החברה לסיים את המחלוקת. עוד הודיעה החברה לאחרונה כי היא מתכוונת למכור את עסקי ייצור מנועי הסילון של האניוול, כחלק מהמאמץ להביא לאישור העסקה.

נציגי המדינות באיחוד האירופי החליטו ברוב של 10 נגד 4 לקבל את מסקנות צוות הבדיקה. ההתנגדות החריפה ביותר למסקנות האלה הגיעה מכיוונה של בריטניה, שמאמינה כי האיחוד האירופי צריך לאשר את המיזוג.

נציגי הכלכלות הגדולות באירופה: גרמניה, צרפת, בריטניה ואיטליה ביקשו מהנציבות האירופית לא להסיק מסקנות בחופזה ולהמשיך במגעים עם GE. תאריך היעד הסופי לאישור המיזוג נקבע ל-12 ביולי, והמדינות דרשו כי אנשי הנציבות ינצלו את הזמן הזה על מנת לפתור את המחלוקות.

"אפס סיכוי"

כבר בסוף השבוע העריך נשיא GE, ג'פרי אימלט, כי הסיכוי להשלמת המיזוג הוא "אפס", וציין כי אין בכוונתו להפעיל לחץ פוליטי על הנציבות האירופית על מנת לאלצה לאשר את המיזוג.

"ג'נרל אלקטריק אינה מעוניינת להפוך את הסוגייה הזו לבעיה ביחסי ארה"ב ואירופה", אמר אימלט, וציין כי עמדות הצדדים כה רחוקות זו מזו, עד שממש מיותר להפוך את העניין לסוגייה פוליטית. עם זאת, אימלט מסר כי החברה עדיין לא זנחה את הרעיון לרכוש את האניוול, הואיל ואין הם רוצים לנקוט בצעד חד צדדי מבלי להתייעץ קודם עם האניוול. המהלך לרכישת האניוול היה נכון, אך ביצוע העסקה לא יושג "בכל מחיר", סיכם אימלט.

מחלוקת שלא ניתנת לגישור

מסמך שהגיע לידי רויטרס, אישר כי רשות ההגבלים האירופית דורשת שכתנאי לאישור העסקה, תמכור GE חלק מהחזקותיה בקפיטל אוויאיישן סרוויסס (Capital Aviation Services) למתחרותיה של GE בעסקי המנועים למטוסים, פראט אנד וויטני ורולס רויס.

הרשות האירופית מעוניינת כי GE תמכור נכסים בהיקף של כ-6 מיליארד דולר, כתנאי לאישור המיזוג. GE, לעומת זאת, מוכנה למכור נכסים בסכום כולל של 2.2 מיליארד דולר, ולהפריד את הנהלת קפיטל אוויאיישן סרוויסס משאר החברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully