וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בכיר באוצר: עדיין מוקדם לשקול מכירת גרעין השליטה בבנק לאומי בבורסה

הארץ

26.6.2001 / 9:30

מאת עמית שרביט

דירקטוריון חברת נכסים מ.י יתכנס היום בכדי לבחון את התקדמות הפרטת בנק לאומי . על פי לוחות הזמנים הלא פורמליים שקבע האוצר, מסמכי המכרז להפרטה היו צריכים להיות מוכנים עד סוף יוני.

עם זאת, לגישת האוצר עד שלא יימצאו גופים ראויים שיביעו עניין בהשתתפות בתהליך רכישת השליטה בבנק, לא יפרסמו את המכרז בצורה פורמלית. לדברי בכיר באוצר, עדיין מוקדם לבחון את המעבר לחלופה השנייה - מכירת גרעין השליטה של הבנק בבורסה בתל אביב, כפי שהוצע בדו"ח גל, שבחן חלופות להפרטת בנק לאומי.

בכוונת האוצר למכור את גרעין השליטה שבבעלותו - 42% - לגורם פיננסי בינלאומי גדול. לעובדי לאומי תהיה זכות לרכוש 6% מהמניות בעת מכירת השליטה. על פי הערכות מוקדמות של האוצר, בשלב זה היו אמורים להתגבש כמה גופים פוטנציאליים המעוניינים להתמודד על רכישת השליטה בלאומי. ואולם, בנק ההשקעות מריל לינץ' המנהל את ההפרטה עבור האוצר, לא הצליח עדיין לגבש רשימה של גופים ראויים. לדברי הבכיר באוצר, כ-66% מהגופים אליהם פנו השיבו בשלילה, לפחות לפי שעה ובמצב הגיאו-פוליטי הנוכחי. יתר הגופים עדיין בוחנים את ההצעה.

האוצר טוען כי מכירת השליטה לגוף בינלאומי גדול תקצר את תהליך מכירת השליטה, מאחר שיותר קל לרגולטור (בנק ישראל) לבדוק אותו. אם האוצר לא יצליח למכור את גרעין השליטה, בכוונתו למכור בבורסה 22% מאחזקותיו - 5%-6% בכל פעם. ייתכן שהאוצר ייאלץ לעבור בקרוב להשתמש בחלופה זו. "אנחנו לא רוצים לקפוץ למים לפני שנברר מה הטמפרטורה שלהם, או אם יש בכלל מים", ציין הבכיר.

באוצר מעריכים כי גם במשק הישראלי יש גופים הרואים עצמם מועמדים פוטנציאליים להתמודד על רכישת השליטה במסגרת קבוצה, בהם חברת הביטוח מגדל-ג'נרלי, המחזיקה כ-8.7% ממניות לאומי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully