וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התאוששות בנתונים בארה"ב: מדד בטחון הצרכנים וההזמנות למוצרי בני קיימא עלו בשיעור גבוה מהצפוי

יהודה שויצר

26.6.2001 / 17:45

מדד בטחון הצרכנים, האומד את הנטייה בציבור לגבי צריכה פרטית ואת אמונם בכלכלה, עלה במפתיע בחודש יוני לעומת תחזית קודמת לירידה

מדד בטחון הצרכנים עלה בשיעור מפתיע בחודש יוני בארה"ב, לעומת תחזיות לירידה. זוהי העלייה השנייה ברציפות במדד שרשם ירידות זה תקופה ארוכה. המדד עלה בחודש יוני לרמה של 117.9 נקודות, לעומת תחזית לנפילה במדד לרמה של 114.2 נקודות.

למדד זה חשיבות עצומה, מאחר שהוא אומד את הנטייה בציבור לגבי צריכה פרטית ואת אמונם בכלכלה. צריכת הצרכנים בארה"ב מהווה כשני שלישים מהפעילות הכלכלית במדינה.

בפברואר רשם המדד שיא שפל של 4.5 שנים ומאז חלה התאוששות מסוימת במדד. "הצרכנים כעת יותר אופטימים מאשר היו במהלך השנה שחלפה", אמרה לין פרנקו, דירקטורית במרכז מחקר הצרכנים שפירסם את הסקר. פרנקו העריכה כי הצרכנים לא יחול שינוי בהתנהגות הצרכנים בקרוב "הצרכנים לא ייצאו למרוץ של קניות, אבל גם לא יפסיקו לרכוש מוצרים", אמרה פרנקו.

עלייה בהזמנות מוצרי בני קיימא

הזמנות למוצרים בני קיימא בארה"ב רשמו עלייה בלתי צפויה של 2.9% בחודש מאי, בעקבות ביקוש מוגבר למכוניות, כלי תעופה ומוליכים למחצה. התחזיות צפו ירידה של 0.4% בהזמנות. בניכוי סעיף התחבורה נרשמה עלייה של 2.7%, לאחר שבאפריל נרשמה נפילה של 3.9%.

למרות השיפור החודשי, רמת ההזמנות היתה נמוכה ב-11.5% מהרמה שנרשמה שנה לפני כן, במאי 2000, והיא מעידה על ההאטה הכלכלית שעברה על ארה"ב בתקופה זו.

הנתונים המעודדים אינם צפויים להיות שיקול שירתיע את הבנק הפדרלי מלהוריד את הריבית בפגישתו המתחילה היום. עם זאת, ייתכן שהוא משקף את ההשפעה החיובית של הורדות הריבית האגרסיוויות שבוצעו השנה ומצביע על כיוון התאוששות.

בהתחשב בפער הזמן המקובל בין שינוי הריבית לבין תגובת הכלכלה, השפעת הורדת הריבית הראשונה השנה, שבוצעה ב-3 בינואר, צריכה להיראות עתה, לדברי כלכלנים. אולם, אנשי הבנק הפדרלי, לפי דיווח של ה"וושינגטון פוסט", חוששים כי התאוששות בצמיחה לא תתחיל לפני השנה הבאה, וכי היא תהיה חלשה ממה שהאנליסטים והמשקיעים מצפים.

לעת עתה, מה שמשפיע על שוק המניות הוא מצבם של התאגידים האמריקאיים. לפי הערכות של "דאו ג'ונס ניוזווייר", צפויות 1,000 חברות להוציא אזהרות רווח לתוצאות הרבעון השני - שיא חסר תקדים. היום פירסם בנק ההשקעות מריל לינץ' אזהרת רווח קשה לרבעון השני, והצטרף לכמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בארה"ב שהזהירו קודם לכן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully