וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יש טכנולוגיה, אין מסחר

הארץ

27.6.2001 / 11:02

מספר לקוחות המסחר האלקטרוני בישראל ירד לכמחצית תוך שנה

מאת אורי וינברגר

בתי ההשקעות ואפילו הבנקים בישראל חשו לפני כשנה באיום: הפיכתם של אתרי המסחר המקוון לאמצעי בו יעשו המשקיעים הפרטיים שימוש לשם ביצוע עסקות בניירות ערך וניהול תיקי השקעות, עלולה היתה לפגוע בהם. חששם גבר ככל שגדל מספרן של חברות הברוקרים שהצהירו על כוונתן להקים אתרי מסחר מקוונים. פירושה של מכירה וקנייה ישירות באמצעות המחשב, ללא תיווך, היה פגיעה בעמלות שגבו תמורת פעולות בניירות ערך.

שנה לאחר מכן, בעקבות קריסת שוקי המניות בעולם וחוסר העניין של המשקיעים בהם נגנזו ההצהרות על מהפכת המסחר המקוון. כמה מיזמי מסחר אלקטרוני קרסו, בין השאר Insider של חברת הברוקרים נשואה זנקס. במקביל נכנסו שחקנים חדשים לשוק, והעוגה ההולכת וקטנה נחלקת בין גופים רבים יותר. כל אלה אינם מאיימים, בשלב זה, על שיטת המסחר המסורתית במניות.

האתר www.etrade.co.il, שהושק לפני כחודש מספק שירותי השקעות מקוונים ומאובטחים בניירות ערך זרים למשקיעים פרטיים. אי טרייד ישראל היא בעלת הזיכיון לייצג את אי טרייד העולמית (NYSE ET) - החברה המובילה בתחום השירותים הפיננסיים המקוונים. בישראל נכללים בשירות מסחר במניות וכתבי אופציה בבורסות ארה"ב (NYSE ,NASDAQ ו-AMEX); מידע פיננסי מקיף של עשרה ספקי תוכן גדולים, בהם רויטרס ומולטקס; כלים לניהול החשבון ומרכז הדרכה למשקיעים. כמו כן מוצעים אשראי און-ליין, המרות מט"ח אוטומטיות, מסחר ללא הגבלות, עדכון בזמן אמת של יתרות החשבון, ריבית זכות על יתרות מזומן ותעריף עמלות קבוע לביצוע מסחר בניירות ערך.

בנק לאומי

לפני שנה הושק אתר האינטרנט של בנק לאומי www.LeumiTrade.com. נוסף על אפשרות של מסחר במניות מוצע בו מידע פיננסי רב, כגון ניתוחי חברות וניתוח שווקים. המסחר במניות מחייב פתיחת חשבון נפרד בחו"ל. שירותים דומים ניתנים ללקוחות באתר של בנק אינווסטק כללי www.investec.co.il. אתר המסחר של חברת הברוקרים אילנות בטוחה www.smartrade.co.il, מאפשר בעיקר מסחר במניות בבורסה של תל אביב. הפעילות בחו"ל נערכת באמצעות קישור לאתר אחר.

הבנק הבינלאומי

הבנק הבינלאומי מציע ללקוחותיו מתחילת השנה גישה ישירה למסחר במניות נאסד"ק באמצעות רשת Network Electronic Communications) E.C.N). עיקרון הפעולה של E.C.N שבאמצעותן מתנהלת כיום 30% מהפעילות בנאסד"ק, דומה לשיטת הרצף הנהוגה במסחר בתל אביב. הרשת המהווה פלטפורמה אלטרנטיווית למסחר ישיר, מציגה מחיר וכמות של הוראות קנייה ומכירה ומשדכת בין קונים למוכרים.

עד להצגת השירות נאלץ המשקיע לפנות לסניף הבנק שלו בישראל, והפקיד העביר את הוראת הקנייה או המכירה לנציגי הברוקרים הזרים כמו אוסקר גרוס ואופנהיימר. E.C.N, לעומת זאת, מציגה את ההוראה בפני כל עושי השוק בנאסד"ק. משקיעים פרטיים ומוסדיים יכולים לחסוך באמצעותה עמלות תיווך של נציגי הברוקרים הזרים, ולקבל מחיר טוב יותר תוך צמצום במרווחים בין מחירי הקנייה למכירה. הלקוחות יכולים לשלוח הוראות באמצעות חדר עסקות ניירות ערך זרים של הבנק הבינלאומי, או סניפי הבנק. בעתיד ניתן יהיה לשלוח הוראות גם באינטרנט.

החברות בתחום מדגישות את יתרונותיהן על פני המתחרים בשירות ובמחיר. ואולם עולה השאלה האם קיים כיום בישראל שוק של מסחר אלקטרוני במניות? רמת החדירה של המסחר המקוון נמוכה - כ-4%-5% לשנה מכלל העסקות בשוק. הסיבה לכך, בין היתר, היא חשש המשקיעים למסור באינטרנט פרטים על חשבון הבנק שלהם.

ארבע עסקות מקוונות בחודש

חנן סרפוס, סמנכ"ל השיווק באי טרייד ישראל, מעריך כי בשוק המסחר האלקטרוני יש כ-50 אלף לקוחות - כמחצית ממספרם לפני שנה. משקיעים ישראלים הפועלים בחו"ל מבצעים כארבע עסקות מקוונות בממוצע בחודש. במסחר המקוון בישראל, על פי מרבית ההערכות, כמעט אין כיום פעילות בקרב המשקיעים הפרטיים. מיכל קאוף, מנהלת E-bank Private בבנק אינווסטק כללי, מצביעה אף היא על הפעילות הנמוכה של המשקיעים בשוק ההון המקומי. "שוקי המניות נפגעו וכך גם הסחר המקוון", היא אומרת.

ההכנסות של החברות המעניקות שירותי מסחר אלקטרוני הן פונקציה של מספר העסקות. לגודל התיק - הכסף בחשבון הברוקר - יש לכן חשיבות נמוכה יותר, אם כי סביר שלקוח המנהל תיק גדול יבצע פעולות רבות. העמלות שגובה אי טרייד ישראל, למשל, תמורת רכישת מניות בחו"ל הן 15.96 דולר לעסקה בסכום נמוך מ-2,500 דולר ו-19.95 לעסקה בסכום שבין 2,500 דולר ל-10,000 דולר.

מיזמי המסחר האלקטרוני במניות מציעים אפוא עמלות נוחות, שירות עוקף פקידים וטכנולוגיה מתקדמת - אך השוק כמעט אינו קיים. יש טוענים כי השוק המקוון נמצא בתחילת דרכו. עם זאת עד שתבוא ההתעוררות, אם תגיע, כמה מהשחקנים לא ישרדו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully