וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת החשמל דורשת לייקר התעריף ב-15%; העלות - 1.5 מיליארד שקל

הארץ

28.6.2001 / 10:02

אם תיענה רשות החשמל לתביעה, ההשפעה על מדד המחירים לצרכן תהיה 0.3%; מנכ"ל חברת החשמל, ד"ר יעקב רזון, התריע על סכנה לאיתנותה הפיננסית של החברה

מאת עמירם כהן

חברת החשמל הגישה אתמול לרשות לשירותים ציבוריים חשמל (רשות החשמל), תביעה לעדכון מהיר של תעריפי החשמל, בשיעור של 15%; אם תיענה רשות החשמל לתביעה, יתייקרו ההוצאות לחשמל במשק ב-1.5 מיליארד שקל, וההשפעה על מדד המחירים לצרכן תהיה 0.3%.

התביעה הוגשה על ידי מנכ"ל חברת החשמל, ד"ר יעקב רזון, שהתריע על סכנה לאיתנותה הפיננסית של החברה. לדבריו, מצבה הפיננסי של חברת החשמל, והחובה לשמור על איתנותה, מחייבים עדכון מהיר של סל תשומות הייצור, ושינוי בבסיס התעריף, שלפיו מעדכנת הרשות את תעריפי החשמל.

הדרישה העיקרית של חברת החשמל היא אישור תשואה על ההון העצמי בשיעור 15.6%, לעומת תשואה של 6.5%, המוכרת לה כיום. דרישה נוספת היא כי הניכוי מהתעריף בגין התייעלות (כיום 2% אחוזים בשנה מכלל ההוצאות), יהיה רק ממרכיב התפעול, כגון שכר עבודה, בעוד שממרכיב ההוצאות האחרות שבתעריף, כמו הוצאה לדלק, לא תנוכה התייעלות.

חברת החשמל מבקשת לכלול רכוש קבוע נוסף, בהיקף של 6.5 מיליארד שקל, במסגרת הרכוש שבגינו היא זוכה לכיסוי מלא של הוצאות לפחת וריבית. בכך תגיע מסגרת רכוש זו ל-42 מיליארד שקל. בנוסף, מבקשת החברה לכלול בתעריף פיצוי מלא על הוצאות מימון בגין הלוואות במט"ח שלקחה בשנים האחרונות, בעיקר באמצעות הנפקת אג"ח.

לטענת החברה, איגרות החוב הונפקו בריביות של 7.5%-8%, בעוד שהריבית שהוכרה לה בתעריף החשמל היתה 4.5%. בסך הכל לטענת החברה לא מוכרות לה הוצאות ייצור חשמל בסך 1.025 מיליארד שקל לשנה.

מרשות החשמל, שדנה אתמול בתביעה, נמסר כי עד סוף ספטמבר תתקבל החלטה על בסיס חדש לתעריף: "תוך שילקח בחשבון הצורך לשמור על איתנות החברה".

יו"ר רשות החשמל, פרופ' חיים אילתה, אמר אתמול: "לא תהיה העלאת תעריפים מיידית רק מפני שחברת החשמל דורשת זאת. יתרה מזאת, אין לדעת כלל אם התעריפים יעלו או יירדו, ובאיזה שיעור". לדבריו, הרשות נמצאת בשלבים של בדיקה אינטנסיבית של מרכיביו השונים של בסיס התעריף.

יו"ר חברת החשמל, אלי לנדאו, אמר לפני מספר שבועות כי תעריפי החשמל הנמוכים אינם מפצים את החברה על ההתייקרויות, וכי קיימת סכנה מוחשית לאיתנותה וליכולתה להמשיך לגייס מימון בחו"ל להשקעותיה בפיתוח משק החשמל, כמו גם ליכולתה לקיים את התחייבויתיה למחזיקי איגרות החוב.

מחברת החשמל נמסר אתמול כי על אף הקשיים שבהם היא נתונה, עקב התעריפים הנמוכים שאינם מכסים את העלויות וההתייקרויות, התייעלה החברה מאז 96' ב-12%, התייעלות שהתבטאה בתעריף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully