וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מאין תגייס קרדן 150-200 מיליון דולר?

שלומי גולובינסקי

28.6.2001 / 19:03

לקרדן קשרים טובים עם סיטיבנק ודויטשה בנק, השותפים איתה בחברת GTC ביחד עם אזורים מקבוצת אי.די.בי

אליעזר פישמן רצה מאוד, יצחק תשובה גם רצה, לב לבייב התעניין, איציק שרם שאל והתעניין; כל צמרת עולם העסקים הישראלית ניהלה בחודשיים האחרונים מגעים עם ליאון רקנאטי על הצטרפות לגרעין השליטה באי.די.בי. חלק היו מוכנים להיענות לדרישה של רקנאטי לשמור בידו את השליטה, חלק דרשו שותפות מלאה, אבל רק עם יוסף גרינפלד החליט לבסוף רקנאטי שיהיה לו נוח להמשיך לשלוט בקבוצה הגדולה בישראל.

כך או כך, אחת השאלות המעניינות שעולות בעקבות הידיעה המפתיעה על הצטרפותה של קבוצת קרדן לגרעין השליטה באי.די.בי היא מהיכן תממן קרדן את ההשקעה העצומה. בידיעות לא נמסר היקפה הכספי של העסקה, אולם ההערכות מדברות על סדר גודל של 150-200 מיליון דולר. רק לשם השוואה נציין כי שוויה הבורסאי של קרדן עומד כיום על 130 מיליון דולר "בלבד".

בעלי השליטה בקרדן, יוסף גרינפלד ואבי שנור, מחזיקים גם בחברת יהלומים גדולה, יהלומי אסטרא, שנחשבת לאחת מהחברות הגדולות בענף בישראל. עובדה זו יכולה כמובן להועיל מאוד לקרדן, במקרה של לקיחת מינוף גבוה מול הבנקים.

נכון לסוף שנת 2000 עמד המאזן המאוחד של קרדן על 1.38 מיליארד שקל, והמאזן של קרדן השקעות "סולו" (ללא החברות הבנות) עמד על 446 מיליון שקל. יתרת המזומנים של קרדן השקעות "סולו" אפסית, ולכן ההנחה היא שקבוצת קרדן תיאלץ לממן את מרבית הרכישה בהון זר - חלקו מבנקים ישראליים וחלקו מבנקים זרים.

במאזן של קרדן השקעות מופיעות התחייבויות לטווח קצר וארוך בהיקף של כ-220 מיליון שקל, שיגדלו כמובן באופן משמעותי עם רכישת מניות אי.די.בי.

בהקשר של בנקים זרים חשוב לציין את קשריה של קרדן עם שניים מהבנקים הגדולים בעולם, דויטשה בנק וסיטיבנק, השותפים עימה ועם חברת אזורים מקבוצת אי.די.בי בחברת GTC, הפועלת בתחום הנדל"ן במזרח אירופה.

GTC השלימה לאחרונה גיוס של 300 מיליון דולר ממשקיעים מוסדיים בלבד, ולכן סביר להניח כי קרדן לא תתקשה למצוא מקורות למימון העסקה.

קבוצת אי.די.בי השלימה לאחרונה גיוס הון בהיקף של 180 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח למשקיעים מוסדיים. על פי הערכות, אמור גיוס זה להקטין את חובות הקבוצה לבנקים בכדי לעזור למצטרף הפוטנציאלי לקבוצת אי.די.בי להתגבר על מגבלת לווה בודד. מגבלה זו נובעת מתקנות בנק ישראל ומגבילה את היקף ההלוואות שיכולים הבנקים להעביר ללווים הקשורים בקבוצה אחת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully