וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אושרה לקריאה ראשונה הצעה להענקת עדיפות לחברות ישראליות בפרויקטים ציבוריים

הארץ

29.6.2001 / 11:38

מאת צבי זרחיה

הצעת חוק שאושרה השבוע להצבעה בקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה, קובעת כי חברות ומתכננים ישראליים יועדפו בעבודות תכנון ופיקוח של גופים ציבוריים; מגיש ההצעה, ח"כ נחום לנגנטל (מפד"ל), אמר כי "אומות העולם יודעות להגן על עצמן, ואילו אנו נשארנו חסידי החשיפה. על מנת לפתח משק מקצועי של בעלי היוזמה החופשית, יש לאפשר לישראלים להשתתף במכרזים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם פורז (שינוי), אמר כי לאחר שנקבעה כבר בחקיקה העדפה לתוצרת מקומית במוצרים ובטובין, לא ניתן למנוע העדפה דומה גם בתחומי השירותים, במקצועות התכנון, ההנדסה, האדריכלות וניהול הפרויקטים.

סגן השר במשרד ראש ההמשלה, ח"כ יורי שטרן, אמר שתחרות הוגנת וחשיפת המשק לחברות בינלאומיות הן לא הסיבות לכך שחברות ישראליות לא זוכות בפרויקטים גדולים. לדבריו, הסיבה היא עיוותים המתבטאים בהוצאת מכרזים הסגורים בפועל לישראלים.

"כשמעמידים תנאי סף שחברה תוכל לייבא פחם רק אם ברשותה 3 אוניות להובלת פחם, ברור כי חברת הפחם בישראל לא תוכל לגשת למכרז", אמר שטרן.

נציגי משרד האוצר, רשות החברות הממשלתיות, ומשרד המשפטים התנגדו להצעת החוק, ואמרו כי מכרז המתנהל בשוויון לא יפלה אזרח ישראלי. ואולם יש מצבים בהם רואה המדינה לנכון לקבוע תנאי סף שימנעו מישראלים לגשת למכרז, למשל כשהיא מעוניינת לערב גורמים זרים.

נציגי הממשלה גם התנגדו להצעה שהתקבלה, לפיה לא יכלול מכרז תנאים שבפועל אינם מאפשרים השתתפות של אזרח ישראלי, תושב קבע בישראל, או של תאגיד המצוי בשליטתם. זאת, אלא אם יש טעם מיוחד לכך.

עבודות ב-100 מיליון דולר

יו"ר ארגון האקדמאים העצמאיים שתמך בהצעה, אריה שילה, אמר כי בשנים האחרונות נמסרו לחברות זרות עבודות תכנון ופיקוח הנדסיות בהיקף של 100 מיליון דולר; לדבריו, סכום זה היה מאפשר העסקת 2,000 אנשי מקצוע בשנה.

שילה הציג מסמך, לפיו מע"צ מתכננת למסור לגורמי חוץ עבודות תכנון וביצוע של המנהרות לכביש 45 וכביש הטבעת המזרחית בירושלים בהיקף של 3 מיליון דולר; של הרכבת הקלה בירושלים בערך של 5 מיליון דולר; ושל הרכבת הקלה בחיפה בערך של עשרות מיליוני דולרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully