וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גילת רשתות לא אמרה נואש

הארץ

28.6.2001 / 14:37

תספק מערכות אינטרנט לווייני לספקית האינטרנט האירופית טיסקלי/ הארץ

מאת עמי גינזבורג

למרות כל הקשיים מתאמצים בגילת רשתות לוויין עדיין לשדר אווירה של עסקים כרגיל. הרבעון הראשון הסתיים בקול ענות חלושה עם הפסד של 58 מיליון דולר. גם שוק הטלקום אינו בדיוק מסביר פנים ליצרני הציוד, ואף גרם לחברה להפחית באופן ניכר את תחזיות הצמיחה שלה לשנתיים הקרובות.

במקביל, נאלצת גילת להתמודד עם שוק הנפקות סגור שמקשה עליה לגייס את ההון הדרוש למימונה של החברה המוחזקת, סטארבנד, וכן להתגבר על פיטורם של 500 עובדים שנשלחו הביתה מאז תחילת 2001. ואולם, על אף הצרות נראה כי עסקי האינטרנט הלווייני בפס הרחב של גילת ממשיכים לצבור תאוצה.

לטיסקלי 7 מיליון משתמשים פעילים

אתמול הודיעה גילת על עסקה חשובה נוספת בתחום האינטרנט הלווייני, הפעם עם חברת טיסקלי (Tiscali) האיטלקית. טיסקלי נחשבת לאחד מספקי שירותי התקשורת והאינטרנט (ISP) הגדולים באירופה, ועל פי דיווחיה יש לה כיום 7 מיליון משתמשים פעילים.

במסגרת העסקה תספק גילת לטיסקלי את תחנת התקשורת הלוויינית הזעירה SkyBlaster, המאפשרת לבצע תקשורת דו כיוונית לאינטרנט באמצעות לוויין. מערכת זו נמצאת בשימוש גם אצל החברה המוחזקת של גילת, סטארבנד, הפועלת בשוק האמריקאי.

טיסקלי תתקין את המערכות של גילת הן בשוק הצרכני והן בשוק של העסקים והמשרדים הקטנים (SOHO). בכוונת טיסקלי לנצל את הפלטפורמה הלוויינית של גילת כדי להתחרות בשירותי אינטרנט רחבי פס אחרים ברחבי היבשת, כגון מערכות DSL הפועלות על חוטי הנחושת של קווי הטלפון, ומודמים על רשתות הכבלים.

טיסקלי מבצעת כיום ניסוי במערכת של גילת, והיא מצפה להשיק את השירות לקראת הסתיו הקרוב. החברות לא מסרו תחזיות על מספר המערכות שתרכוש טיסקלי מגילת בשנה הקרובה.

לדברי מנהל הכספים של גילת, יואב לייבוביץ', חוץ מאספקת מערכות הקצה תספק גילת לטיסקלי גם את מוקד השידורים המרכזי (HUB) הנחוץ להפעלת השירות הלווייני. עלותו של מוקד כזה נאמדת בכמה מיליוני דולרים.

מצטרפת לעסקה נוספת לרכישת 100 אלף תחנות לוויין זעירות

העסקה שגיבשה גילת עם טיסקלי מצטרפת לעסקה אחרת שעליה דיווחה גילת באמצע מאי עם ספק שירותי אינטרנט אירופי גדול שזהותו לא נמסרה. באותה עסקה התחייבה הרוכשת לקנות מגילת 100 אלף תחנות לוויין זעירות בתוך שלוש שנים.

העסקה עם טיסקלי ועם הלקוח האירופי מבוצעות שתיהן במתכונת של מכירה סיטונית שאותה גיבשה גילת לאור הקשיים בגיוס ההון לסטארבנד האמריקאית. במתכונת זו תמכור גילת ללקוח רק את תחנת הלוויין, ואילו טיסקלי תהיה אחראית לשווק את המערכות ללקוחותיה ולגבות מהם את התשלומים החודשיים. עלות המימון לרכישת הלקוחות והתקנת המערכות תיפול איפוא על טיסקלי.

לקוח נוסף שעמו פועלת גילת במתכונת הסיטונית הוא ספק האינטרנט הברזילי יוניברסו אונליין (UOL). יוניברסו, שהוא הספק הגדול בברזיל, הודיע שירכוש תחילה 3,700 תחנות לוויין, ובגילת מצפים כי ההספקות ללקוח זה יגדלו בעתיד באופן משמעותי.

מתכונת המכירה הסיטונית נבחרה כדי להקטין את נטל המימון מגילת, והיא שונה מהמתכונת שמעיקה עליה כיום בהפעלתה של סטארבנד. סטארבנד, שבה שותפות חוץ מגילת גם מיקרוסופט ואקוסטאר האמריקאיות, מממנת בעצמה את התקנת מערכות אצל הלקוחות וגובה מהם לאחר מכן תשלום של 70 דולר בחודש. גילת עצמה משתתפת במימון סטארבנד בכך שהיא מוכרת לה את תחנות הלוויין במחיר מופחת.

מודל המכירה הקמעונית של סטארבנד מבוסס על השקעה התחלתית גבוהה. ההגעה לאיזון ורווח תתרחש לאחר כמה שנים עם העלייה במספר המנויים המשלמים. סטארבנד קיוותה להתממן באמצעות הנפקת מניות בוול סטריט, ולשם כך אף הגישה באוקטובר 2000 תשקיף לגיוס של כ-300 מיליון דולר. ואולם, עקב הנפילה של שוק מניות הטכנולוגיה ועצירת גיוסי ההון החליטה לגנוז תוכנית ההנפקה הציבורית.

מיזם סטארבנד הגיע ל-40 אלף מנויים בארה"ב

במסגרת הדיווח על תוצאות הרבעון הראשון באמצע מאי, מסרו מנהלי גילת כי סטארבנד מנהלת מגעים מתקדמים עם משקיעים שמבקשים להשקיע בהון המניות של החברה, ושמשום כך הופסקו מהלכי גיוס האשראי של סטארבנד. לייבוביץ' סירב לומר אתמול מה עלה בתום אותם מגעים. לאור הזמן הרב שחלף מאז, ניתן להניח כי הסכם ההשקעה עם אותם משקיעים הולך ומתרחק.

לדברי לייבוביץ', הגיעה סטארבנד בסוף יוני לכ-40 אלף מנויים. קצב ההצטרפות לחברה הוא כ-5,000 לקוחות מדי חודש, מכאן שעד לסוף השנה צפויה החברה להגיע לכ-70 אלף מנויים. מספר כזה של מנויים מייצג בעבור סטארבנד הכנסות של כ-55 מיליון דולר בשנה. התחזיות הראשוניות של גילת היו ל-100 אלף מנויים לסטארבנד בשנת ההפעלה הראשונה, אך עקב ביטול ההנפקה האטה סטארבנד את קצב ההתקנות כדי להקטין את קצב שריפת המזומנים.

אחת הדרכים שבעזרתה מצפה גילת לשפר בחודשים הקרובים את הרווחיות הגולמית היא תחילת השיווק של מערכת סקיי-בלאסטר חדשה שפותחה על ידה וקרויה "מודל 360". מערכת זו היא זולה יותר לייצור (פחות מ-1,000 דולר ליחידה), וזולה יותר להפעלה על ידי ספק השירות מאחר שהיא צורכת פחות משאבי לוויין. סטארבנד, שאף היא מעוניינת להוזיל את עלויות התפעול שלה, החלה השבוע להציע ללקוחותיה לשדרג את מערכות הלוויין שברשותם למודל 360, בחינם.

מי שפעולותיו משדרות מעט פחות אופטימיות לגבי העתיד הקרוב של גילת הוא אחד ממייסדי החברה, שלמה תירוש. על אף מחירי השפל שבהם שוהה המניה, הגיש תירוש לפני שבוע בקשה למכור 215 אלף מניות של גילת באמצעות בנק ההשקעות מריל לינץ'.

על פי מחירה של המניה אתמול (12.5 דולר), שווי החבילה שמשחרר תירוש לשוק הוא 2.7 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully