וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לחצים על חברי הכנסת לקראת ההצבעה על חוק נתוני אשראי בעוד יומיים

הארץ

1.7.2001 / 8:30

המחלוקת העיקרית: האם חברות נתוני האשראי יוכלו למסור מידע חיובי על לקוחותיהם ללא הסכמתם, או שיותר איסוף מידע שלילי בלבד הכולל פשיטת רגל, חשבונות מוגבלים והוצאה לפועל

מאת צבי זרחיה

מתח רב שורר בכנסת לקראת ההצבעה על חוק נתוני אשראי, שתתקיים בוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת החוקה, חוק ומשפט בעוד יומיים. ההצבעה נועדה לאשר את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

בוועדה המשותפת חברים חמישה מחברי ועדת הכלכלה וחמישה מחברי ועדת החוקה. ח"כים בוועדה המשותפת סיפרו בסוף השבוע כי באחרונה מופעלים עליהם לחצים כבדים מצד מצדדי החוק ומצד מתנגדיו. מאחורי הקלעים נעשים מאמצים להחלפת חלק מהחברים בוועדה בח"כים אחרים.

המחלוקת העיקרית קשורה בשאלה, האם חברות נתוני האשראי יוכלו למסור מידע חיובי על לקוחותיהם בלא לקבל את הסכמתם מראש, או שהחוק יכלול רק את האפשרות לפיה, יותר איסוף מידע שלילי בלבד על לקוחות הכולל 3 תחומים: פשיטת רגל, חשבונות מוגבלים והוצאה לפועל.

נציגי הבנקים המזרחי והבינלאומי סבורים, שיש להתיר להם למסור את המידע החיובי בלא הסכמת הלקוח ואילו בנק הפועלים ובנק לאומי מתנגדים למסירת מידע חיובי על לקוחות, בלא לקבל את הסכמתם מראש.

הבנק הבינלאומי, בנק דיסקונט , בנק אגוד וחברת ויזה כ.א.ל הקימו לפני חודש פורום למען הרפורמה בשוק האשראי בישראל, שייאבק לפתיחת שוק האשראי לתחרות, ולחקיקתו של חוק נתוני אשראי.

חבר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (עבודה), אירגן שדולה שתפעל נגד חקיקת הסעיף בחוק, המאפשר מסירת מידע חיובי.

בשדולה חברים בין היתר, הרשות להגנת הצרכן בהסתדרות והפורום הציוני, בראשות ח"כ מיכאל נודלמן (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו). נודלמן פנה במכתב לראש הממשלה, אריאל שרון, וטען כי חקיקת החוק עלולה להביא "לפיצוץ חברתי, מהחמורים שידעה המדינה", כדבריו.

פורז טען אמש כי "שני הבנקים הגדולים, לאומי והפועלים, הפעילו מערכת לחצים אדירה על חברי הכנסת באמצעות לוביסטים. לדבריו, לפי סקר שנערך בנורבגיה, מתח הרווחים של הבנקים ירד ב-25% בעקבות הפעלתו של חוק נתוני אשראי".

רשמת מאגרי המידע במשרד המשפטים, עו"ד יוספה טפיירו, מתריעה בדו"ח ל-2000 כי, "החוק בעל השלכות רחבות ביותר על הזכות להגנת הפרטיות ובעל פוטנציאל גבוה מאוד לפגיעה בה".

הצעת החוק, שהוגשה על ידי הממשלה, נועדה להסדיר את פעילותן של החברות שיספקו נתוני אשראי על לווים. החוק יאפשר לספק מידע על לקוחות עסקיים ויאפשר לקבל מידע על עמידת הלקוחות בהתחייבויותיהם הכספיות.

החוק אמור להכנס לתוקף ב-1 באוגוסט 2002.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully