וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השמה מוצלחת

רונן סרברניק

1.7.2001 / 15:11

על המיזוג בין Monster.com ל-Hotjobs.com

ביום שישי הודיעה חברת TMP וורלווייד על רכישת חברת ההשמה המקוונת Hotjobs.com בסכום של 460 מיליון דולר. TMP וורלווייד, החברה האם של חברת ההשמה המובילה ברשת Monster.com, החליטה לנתב את מאמציה לכיוון קונסולידציה ולא להמשך התחרות עם יריבתה משכבר הימים.

העסקה בין שתי החברות מורכבת מהחלפת מניות ביחס של 0.2195 ממניית TMP עבור כל אחת ממניות Hotjobs.com. העסקה תכלול 8.3 מיליון ממניות TMP בשווי של 460 מיליון דולר לפי ממוצע של 55.4 דולר למניה. העסקה מייצגת פרמיה של 20.9% על מחיר הסגירה של Hotjobs.com ביום שישי.

השמה - משתלמת באינטרנט

אחד מהיתרונות הרבים של האינטרנט מופיע בתעשיית ההשמה. הרשת מאפשרת לאדם לחפש משרות פנויות בעשרות אתרים - לכל חברה עם אתר באינטרנט יש עמוד דרושים באתר - ומהעבר השני, כל אדם מסוגל להפיץ את קורות החיים שלו דרך הדואר האלקטרוני כמעט לכל חברה.

מספר יזמים חרוצים לקחו עליהם את המלאכה להפגיש את שני צידי המטבע והקימו חברות השמה מקוונות. מעבר למודל ה"פשוט" יחסית של חברת שירותים מסוג זה - המקבלת קורות חיים ממחפשי עבודה ומפיצה אותן למחפשי עובדים, חברות אלה עשויות להיות "חסינות מיתון", כי ככל שיש יותר מפוטרים כך יש יותר מחפשי עבודה. המובילה כיום היא חברת מונסטר.קום.

לא רק שלמונסטר.קום מספר המבקרים הגדול ביותר (11 מיליון טופסי קורות חיים שונים, 16 מיליון מחפשי עבודה) ומספר המשרות הרשומות הגדול ביותר (כחצי מיליון משרות מ-100 אלף חברות שונות), אלא שהאתר שלה נחשב הנוח ביותר לשימוש לפי האינטרנט ריפורט של המוטלי פול. והנתון המשמעותי ביותר עבורה, אולי, הוא נתח השוק. לפי קבוצת מדיה מטריקס, 42.1% מכלל הזמן אותו בילו גולשים באינטרנט באתרי השמה בחודש מאי, חלף באתר של מונסטר.קום - פי 4 מפרק הזמן אותו בילו המחפשים באתר של מתחרתה הגדולה ביותר, Hotjobs.com.

Hotjobs - רכישה חמה

Hotjobs.com, אשר הונפקה לפני כשנתיים, נסחרת כיום בשווי שוק של כ-336 מיליון דולר. ברבעון הראשון של 2001 רשמה החברה הכנסות שיא של 33.6 מיליון דולר, עלייה של 142% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת. ההפסד הרבעוני היה 16 סנט למניה לעומת הפסד של 38 סנט למניה ברבעון המקביל והחברה צפתה להגיע לרווחיות עד הרבעון השלישי השנה. באתר Hotjobs רשומים 3.9 מיליון מחפשי עבודה ו-10,600 חברות אשר מחפשות עובדים.

Hotjobs ומונסטר נקטו במהלך השנתיים האחרונות באסטרטגיה של צמיחה דרך רכישות והסכמים. בשוק בו הגדול יותר מושך את מספר המשתמשים הגדול יותר, התנהלה תחרות מתמדת בין החברות.

חברת האם של מונסטר.קום, TMP וורלדווייד, היא חברה רווחית, עם תחזיות לרווח של 1.42 דולרים למניה בשנת 2001 כולה. רווחיות זו מנוצלת על ידיה ככלי למימוש אסטרטגיית הרכישות. TMP חתמה בסוף חודש יוני על הסכם שותפות עם משרד העבודה האמריקאי. החברה רכשה מספר רב של חברות השמה: קולג'לינק, ג'ובליין אינטרנשונל, וכמו כן שילמה החברה 100 מיליון דולר ל-AOL-טיים וורנר על מנת להיות ספקית שירותי ההשמה הבלעדית של AOL.

Hotjobs.com מצידה, חתמה על הסכם גיוס עובדים עם סוכנות החלל האמריקאית ועם ניוז קורפ (סימול NWS) האוסטרלית ורכשה את חברת התוכנה המתחרה רזומיקס. מאז חודש אפריל טיפסה המניה ביותר מ-200% ממחיר שפל של 2.80 דולרים למחיר נוכחי של 9 דולרים. למרות הזינוק המרשים הזה, יש לציין כי החברה איבדה 80% משווי השיא של 1.65 מיליארד דולר שרשמה בסוף 1999.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully