וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר של בנק ישראל: מדיניות הריבית הגבוהה פגעה בעיקר בהשקעות של חברות שאינן מוטות יצוא במשק

גולן פרידנפלד

1.7.2001 / 15:37

עוד עולה מהמחקר, כי תהליך הליברליזציה בשוקי הכספים והגדלת היצוא של ישראל, עשויים להקטין את השפעת המדיניות המוניטרית על היקף ההשקעות

ממחקר שערכו בבנק ישראל לגבי השפעת מדיניות הריבית שלו על ההשקעות במשק הישראלי, עולה כי בשנים 1991-1998 המדיניות המוניטרית השפיעה באופן דיפרנציאלי על ההשקעות של חברות התעשייה במשק: עליית הריבית לטווח הקצר על מקורות בנק ישראל, הובילה לירידה בהשקעה - הן בנכסים הקבועים והן במלאים - בעיקר של חברות אשר משקל היצוא אצלן נמוך יחסית, בעוד ההשקעות של חברות מוטות יצוא כמעט ולא הושפעו מהריבית המקומית בטווח הקצר.

במחקר נבדקה ההשערה, לפיה הריבית הגבוהה השפיעה על הביקוש המקומי, וכך פעלה לצמצום השקעותיהן של חברות מוטות מכירות מקומיות לעומת חברות מייצאות (התלויות במידה רבה בביקוש בחו"ל). השערה חלופית היתה כי לשער החליפין, המושפע אף הוא ממדיניות הריבית, היתה השפעה על ההשקעה במשק. על פי התוצאות שעלו במחקרם של ד"ר אשר בלס, ד"ר חדוה בר וד"ר עובד יושע מבנק ישראל, נראה כי לאפיקים הללו לא היה תפקיד מרכזי בעיצוב דפוסי ההשקעה של חברות במדגם.

החוקרים מסיקים כי אפיק ההשפעה של המדיניות המוניטרית, פועל דרך מערכת הבנקאות: העלאת הריבית הובילה לצמצום האשראי שגייסו מבנקים חברות מוטות פעילות מקומית, בניגוד לחברות מוטות יצוא, הנגישות יותר לשוקי האשראי בחו"ל והאשראי במט"ח. השפעה זו ,להערכתם של החוקרים, תיתכן עקב נכונות נמוכה יותר של הבנקים להעניק אשראי לחברות מוטות פעילות מקומית בתקופות של העלאת ריבית מקומית או עקב נכונות נמוכה יותר של חברות אלו ללוות באותה העת.

עוד עולה מהמחקר כי המשך הליבריזציה בשוקי הכספים וההון, וכן השינוי המבני המגדיל את משקל היצוא בפעילות המשקית - עשויים לפעול לצמצום נוסף בהשפעת המדיניות המוניטרית על ההשקעות במשק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully