וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלמה גור, יורם טורבוביץ' ושמואל הולנדר מונו לוועדה שתבחר את מנהל הרשות לאיסור הלבנת הון

אמיר הלמר

1.7.2001 / 18:15

מנכ"ל משרד המשפטים: "אנו זקוקים לאדם המסוגל להקים תוך זמן קצר מערכת אכיפה חדשה"; הוועדה תגיש המלצותיה עד לראשית חודש אוקטובר

שר המשפטים, מאיר שיטרית, החליט על הרכב הוועדה לאיתור מועמד למשרת מנהל הרשות לאיסור הלבנת הון.

כיו"ר הוועדה מונה מנכ"ל משרד המשפטים, שלמה גור, ועמו חברים בוועדה נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, ונציג הציבור יהיה יורם טורבוביץ'. שר המשפטים הנחה את הוועדה להגיש המלצותיה לא יאוחר מראשית אוקטובר השנה.

מנכ"ל משרד המשפטים, שלמה גור, אמר ל-TheMarker.com כי הוועדה מחפשת אדם שיכול להקים מערכת אכיפה חדשה בזמן קצר ביותר". גור הוסיף כי הרשות להלבנת הון תזכה להרבה תשומת לב ותגע בתחומים מאוד רגישים של עולם העסקים והפיננסיים ושל הגנה על הפרטיות של האזרח".

הקריטריונים שנקבעו למועמדים לתפקיד הם כשל שופט מחוזי, משמע, מי שבעל ניסיון של 7 שנים בעריכת דין. בנוסף נקבעו בתקנות קריטריונים נוספים לפיהם על המועמד לתפקיד להתמצא בסוגיות של הלבנת הון.

למועמד צריך שיהיה ניסיון בתפקיד בכיר במערכת אכיפת החוק או בתחום החקירות הכלכליות (רשות ני"ע, הגבלים עסקיים וכו') או ניסיון בתחומי ניהול מערכות מידע ואבטחת מידע.

אחד המועמדים למשרת המנהל הוא עו"ד ליאור חורב מי שמשמש כראש צוות ההקמה של הרשות. חורב היה היועץ המשפטי הראשי של בנק דיסקונט וחבר במועצה להגנת הפרטיות.

כזכור לאחרונה החליט ה-FATF - הגוף הבינלאומי מטעם המדינות המפותחות, המונה ככלי למלחמה נגד הלבנת הון, להותיר את ישראל ברשימת המדינות שאינן נלחמות בהלבנת ההון. ישראל הוכנסה לרשימה השחורה בראשית שנת 2000.

בהחלטת ה-FATF נאמר שהוצאת ישראל מהרשימה תלוי בהמשך ביצועו של חוק הלבנת הון שחוקק בשנה שעברה, והקמת הרשות לאיסור הלבנת הון. על פי לוחות הזמנים, הרשות אמורה להתחיל ולפעול בפברואר 2002, אך לאחרונה אמר שר המשפטים כי קיים ספק רב אם מאגר המידע הנדרש להקמת הרשות למלחמה בהלבנת הון יהיה מוכן במועד שנקבע.

גור מציין כי בחירת מנהל לרשות צריכה להיעשות במהירות שכן הרשות צריכה "לעמוד על רגליה ולפעול עד לחודש פברואר 2002", ולדעתו הדבר אפשרי.

גור טוען כי במידה שהרשות תתחיל לפעול בחודש פברואר אם צוות של כ-15 עד 20 עובדים ומערכת המידע שלה תפעל ובנוסף המשרד ימשיך בחקיקת המשנה הנדרשת ניתן יהיה לעמוד בדרישות ה-FATF שישיבתו הקרובה תהיה בינואר 2002.

בעניין זה מציין גור כי לצורך בניית מערכת המחשוב של הרשות, שהיא לב ליבה, נבחרה כבר חברת ארמת בכדי לבצע אפיון ראשוני למערכת.

כמו כן מוסיף גור כי בתחום החקיקה היו אמורות להיחתם היום תקנות המכס ומנהלי התיקים שיקבעו את היקף חובת הדיווח של גופים אלו לרשות במקרים של עסקות חריגות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully