וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קבוצת דלק: תביעה ע"ס כ-68 מ' ש' הוגשה כנגד החברה הנכדה גדות תעשיות ביוכימיה

אלי דניאל

2.7.2001 / 10:09

התביעה הוגשה ע"י 31 דייגים הטוענים שנפגעו בשל הזרמת שפכי תעשייה לנחל; בין הנתבעים, כרמל אולפינים, שבשליטת המפעלים הפטרוכימיים, ובז"ן

מצבו הקשה של נחל הקישון, הנחשב לנחל המזוהם בארץ, והסערה הציבורית שהתחוללה לאחר הפרסומים על מחלת הסרטן בה לקו אחדים מלוחמי הקומנדו הימי, כמו גם חלק מהדייגים שעבדו במעגן הדיג בקישון, הובילו להגשת תביעה כספית כנגד מספר גופים הנחשבים כמי שתרמו לזיהום הנחל, ובהם חברת גדות תעשיות ביוכימיה מקבוצת דלק .

הבוקר הודיעה קבוצת דלק כי כנגד גדות (המוחזקת בשיעור של 71% ע"י החברה הבת דלק השקעות) חברות אחרות וגופים ממשלתיים, הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בסכום כולל של כ-68 מיליון שקל, בגין נזקים שנגרמו ל-31 דייגים, לטענתם, עקב הזרמת שפכי תעשייה ע"י גדות ואותן החברות, לנחל הקישון.

בתביעתם, אשר הוגשה לפני כשלושה שבועות ע"י משרד עוה"ד החיפאי א.פיכמן, טוענים הדייגים כי במשך עשרות שנים הם נהגו לעבוד במעגן הדיג בקישון. כמו כן, הדייגים טוענים כי מספר מפעלים היושבים על גדות הקישון, ובהם המפעל של גדות, מזרימים לנחל נוזלים המכילים מגוון של חומצות ומתכות כבדות החשודים כחומרים מסרטנים.

לטענת הדייגים, אותם הנוזלים והחומרים מגיעים עם זרם הנחל לכיוון מעגן הדיג, שם הם מצטברים. עוד טוענים הדייגים כי בשל המגע היומיומי שלהם עם מי הקישון, הם נחשפו לאותם החומרים הרעילים.

יצוין כי בין הגופים הנתבעים ע"י הדייגים ניתן למצוא גם את חברת חיפה כימיקלים, חברת כרמל אולפינים, הנמצאת בשליטת המפעלים הפטרוכימיים בישראל ובז"ן , המשרד לאיכות הסביבה ונציבות המים.

קבוצת דלק מסרה בהודעתה כי בשלב זה אין באפשרותה להעריך את סיכויי התביעה. כמו כן, ככל הידוע טרם הוגש כתב הגנה ע"י גדות (ת.א. 732.01).

חברת גדות עוסקת בייצור חומצת לימון ומוצרים אחרים לתעשיית המזון. רוב תוצרתה מיועדת ליצוא (בעיקר לארה"ב ולאירופה). במהלך שנת 2000 החלה החברה בהקמת מפעל לייצור פרוקטוזה (סוכר פירות) שתוצרתו מיועדת לייצוא לאירופה.

את שנת 2000 סיימה גדות בהפסד, עקב המחירים הנמוכים בהם מכרה את מוצריה ושערי החליפין של השקל אל מול המטבעות הזרים, תוך שהיא תורמת לתוצאותיה הכספיות של קבוצת דלק הפסד של 4 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully