וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חזרנו הביתה עייפים ולא מרוכזים

עינב בן יהודה

2.7.2001 / 13:07

עבודה תובענית שוחקת את יכולת ההקשבה והריכוז

חסרונותיו של יום עבודה ארוך ותובעני נדונו בהזדמנויות רבות ובהקשרים שונים. הפגיעה בחיים הפרטיים ובבריאותם הנפשית והפיסית של העובדים, גם אם באופן עקיף, נבחנה ונותחה על ידי מומחים ואנשי מקצוע, הפתרונות לקצץ את יום העבודה הארוך ולהוסיף פעילות גופנית, נתפשים ברוב המקרים כמנותקים מהמציאות.

דוגמה נוספת לפגיעתן של שעות העבודה הארוכות והתובעניות היא הפגיעה ביכולת ההקשבה והריכוז. אנשים רבים העובדים שעות ארוכות מתלוננים על ירידה ביכולת הריכוז ובזיכרון, קשיים בעיבוד מידע חדש ובקבלת החלטות. בעיות אלו עלולות להוביל, במקרים קיצוניים, לדיכאון קל ושימוש מוגבר בחומרים מעוררים כגון קפאין או אלכוהול.

במרכז הקשבה על שם טומטיס - מקשבת, בכפר סבא, מטפלים בבעיות קשב וריכוז בשיטה מיוחדת. המרכז, שהחל לפעול לפני כשנה, שייך לרשת עולמית של 250 מרכזים, הפועלת על פי שיטה אותה פיתח ד"ר אלפרד טומטיס, רופא אף אוזן גרון צרפתי. על פי ד"ר טומטיס האוזן היא שנאי המעביר אנרגיה חשמלית למערכת העצבים המרכזית. צלילים בעלי תדירות גבוהה מזינים ומספקים אנרגיה. לעומתם, צלילים בעלי תדירות נמוכה מרוקנים את הגוף מאנרגיה וגורמים לתשישות. השיטה של ד"ר טומטיס פועלת על אימוני הקשבה דרך גירוי לאוזן, כשהקו המנחה הוא כי ניתן להשפיע על כל תפקודי האדם דרך ההקשבה.

החלל הפתוח שוחק את יכולת הריכוז

את המרכז הישראלי מנהלות קלינאיות התקשורת דבי קליגר ואנג'לה נאי-גולדנברג. המרכז מיועד בעיקר לסקטור הטיפולי - אוטיזם, בעיות קול ודיבור ובעיות למידה. קליגר מציינת כי בעיות קשב וריכוז עשויות להתפתח עם הגיל: "אנו נתקלות ביותר ויותר פניות של אנשים המרגישים כי חלה שחיקה ודעיכה ביכולת הקשב והריכוז שלהם וביכולתם להתמקד. פעמים רבות בעיות אלו נובעות מעבודה תובענית". לדבריה, לאנשים רבים העובדים במשרות תובעניות יש פרופיל הקשבה דומה לזה של קשישים ושל אנשים עם פגיעה בשמיעה, וזאת בעקבות החשיפה לרעש.

קליגר נותנת כדוגמה את שיטת העבודה בחלל פתוח המאפיינת חברות היי-טק רבות. לדבריה, מעבר לשעות העבודה הרבות, משרדים המעוצבים כחלל פתוח פוגעים ביכולת הריכוז וההקשבה של העובדים: "עובדים בחלל הפתוח רגישים יותר לרעשי רקע המסיחים את דעתם ולרעשים בתדרים נמוכים, כגון ניאון, מחשב ומזגן, המתישים את העובדים הנחשפים אליהם. הבעיה מתעוררת בקרב אנשים המתקשים בסינון רעשי הרקע, ובהתמקדות בדמויות וקולות בהם הם מעוניינים להתמקד".

דעיכה ביכולת הריכוז נובעת גם מעבודה ללא אינטראקציה, מוסיפה קליגר. לאנשים העובדים בעבודה בה ההקשבה הנדרשת היא מינימלית, אין מספיק הזדמנויות לגירוי יכולת ההקשבה במשך יום העבודה. המצב מחמיר כאשר מדובר בעבודה שקטה שאינה דורשת תנועה והמתבצעת בסביבה רועשת.

מוסיקה קלאסית והפסקות

הביטויים של ירידה ביכולת ההקשבה והריכוז הם ירידה באנרגיות, ותחושה של שחיקה בעבודה. קליגר מציינת כי ניתן להקל על בעיות אלו על ידי ייעוץ אקוסטי בעת תכנון המשרדים: "שימוש בחומר בולם רעשים שאינו מתאים עלול לספוג את רוב הצלילים בתדירויות הגבוהות ומעט מאוד מהתדירויות הנמוכות. במצב כזה כל הצלילים הגבוהים בעלי יכולת 'טעינת אנרגיה' נעלמים, ומשאירים את האדם בסביבה ובאווירה דוממת".

אפשרויות מעשיות נוספות לשיפור המצב הן הפסקות קצרות יזומות בזמן העבודה והאזנה למוסיקת רקע שקטה - קליגר ממליצה על מוסיקה קלאסית.

כמו כן ניתן לשפר את יכולת ההקשבה והריכוז על ידי טיפולים בשיטתו של ד"ר טומטיס. השיטה פועלת על פי העיקרון של אימוני הקשבה/אימון צלילי - Listening/Sound Training. אימון האוזן נעשה על ידי הקשבה למוסיקה/דיבור דרך אוזניות מיוחדות. הצליל עובר סינון ועיבוד אקוסטי במכשור הייחודי לשיטה.

קליגר מציינת כי מדובר בתוכנית טיפולים אינטנסיווית: "אורכה של התוכנית הבסיסית נע בין 60 ל-75 שעות, כאשר המקבץ הראשון הוא של 30 שעות ומצריך לפחות 4 מפגשים בשבוע, כשכל מפגש נמשך שעתיים". קליגר מוסיפה כי ההישגים שונים ממטופל למטופל ונובעים מהמטען עימו מגיע האדם, היעדים שהוצבו והאופן בו מגיב כל אדם לתוכנית. לדברי קליגר, המטופלים המבוגרים מגיעים לרוב עם מוטיווציה גבוהה המשפיעה על אפקטיוויות הטיפול.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully