וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המדען הראשי אישר מענק של 7 מיליון דולר לבריזקום עבור הוצאות המו"פ ב-2001

גתית פנקס

2.7.2001 / 14:33

עד כה המענקים מהמדען מסתכמים ב-7.4 מיליון דולר; בריזקום תשלם תמלוגים בשווי 3%-6% מההכנסות שמקורן במימון של משרד התמ"ס

חברת בריזקום קיבלה אישור למענק בגובה של 7 מיליון דולר מהמדען הראשי במשרד התעשייה והמסחר - סכום שיוקצה לטובת המחקר והפיתוח של מוצרים חדשים בחברה. המדען הראשי מממן 50% משווי הוצאות המו"פ לפרויקט, כך שנראה כי בריזקום, המתמחה בתקשורת אלחוטית רחבת פס, תקצה השנה 7 מיליון דולר נוספים לצורך פיתוח מתוך משאביה הפנימיים. הוצאות המו"פ של בריזקום בשנת 2000 הסתכמו ב-12.5 מיליון דולר.

בריזקום תשלם לתמ"ס תמלוגים בגובה של 3%-6% מהמכירות שתצליח להפיק מהפרויקט שמומן על ידו. אם הפרויקטים הללו לא ייצרו הכנסות כלשהן, החברה לא תהיה חייבת בתשלום תמלוגים.

עד כה, המדען הראשי העביר לבריזקום סכום כולל של 7.4 מיליון דולר לפי הפירוט הבא: מיליון דולר בשנת 1998, 2.1 מיליון דולר בשנת 1999 ו-4.3 מיליון דולר ב-2000. נכון לסוף 2000 בריזקום שילמה למדען בצורה מצרפית תמלוגים בשווי 4.1 מיליון דולר, כך שנראה שהמדען הראשי טרם הצליח להחזיר לעצמו את ההשקעה במלואה.

"ההצלחה העתידית שלנו תלויה ביכולת שלנו לשמור על תחרותיות טכנולוגית, על שיפור המוצרים הקיימים שלנו ועל הצגת מוצרים חדשים לשיווק מסחרי בזמן", אומרים בבריזקום, "ולכן אנחנו מתכוונים גם בהמשך להקצות חלק ניכר ממשאבינו הכספיים והאנושיים לצורך מחקר ופיתוח". נכון לסוף דצמבר, מחלקת המחקר והפיתוח של החברה העסיקה 153 עובדים בישראל וברומניה (שני המקומות בהם מתבצע המו"פ של החברה) וזאת מתוך 441 עובדים שהיו לה באותה העת.

יצוין כי המדען הראשי איננו הגוף היחיד שמימן את בריזקום מאז הקמתה, שכן היא קיבלה מענקי שיווק מהממשלה שהסתכמו ב-315 אלף דולר. עד השנה שעברה נאלצה בריזקום להמשיך ולשלם תמלוגים על רקע קבלת הסכומים הללו מהממשלה, ואולם במועד זה החליטה לפדות את החוב שלה.

את המענקים קיבלה באמצעות קרן מיוחדת של הממשלה, ואולם, היא לא תזכה לקבל מענקים נוספים ממנה - דבר שהיא ודאי לא מצרה עליו שכן דרישת הסף היא ייצוא בפחות מ-15 מיליון דולר לשנה, וכבר ב-1998 בריזקום הצליחה לייצא בסכום גבוה יותר. ב-2000 כולה, רק 1% מהכנסות החברה נבע מישראל, ואילו 99% הנותרים משאר העולם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully