וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנקים יכבדו חריגה מהאשראי עד יוני

שלומי גולובינסקי

7.12.2005 / 13:02

בבנקים טענו כי החלת ההוראה מינואר עלולה לגרום לקשיים אצל עסקים קטנים. בנק ישראל: לא מדובר בדחייה אלא בתקופת הסתגלות

הבהלה עושה את שלה כנראה: בחודשים האחרונים נתקבלו פניות בפיקוח על הבנקים מהבנקים השונים, מהן מסתבר כי הם עדיין אינם ערוכים תפעולית לתחילת ההוראה החדשה, בדבר איסור החריגה ממסגרות האשראי.

בבנקים טענו כי החלת ההוראה בתאריך המיועד - תחילת 2006 - עלולה לגרום לתקלות רבות ולקשיים מהותיים אצל עסקים קטנים, שטרם נערכו כיאות להוראה.

לאור זאת, הפיץ הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, טיוטת חוזר אל הבנקים, בה ציין כי יש בכוונתו לאפשר תקופת הסתגלות בת שישה חודשים ביישום ההוראה. בבנק ישראל מבהירים כי לא מדובר בדחיית החלת מכלול ההוראה, אלא בהקלות ביישומה בתקופת ההסתגלות.

בטיוטה אשר תידון היום עם נציגי הבנקים, פירט המפקח את ההקלות המתוכננות לתקופת המעבר. ראשית, לא מוטלת על הבנק חובה לסרב לכבד משיכות של לקוחות שחשבונם בחריגה ממסגרת האשראי, וניתנה לבנקים אורכה ליישום סעיף זה בהוראה, עד ל-1 ביולי 2006. המפקח הדגיש בהודעתו כי יש לתת עדיפות עליונה לכך שהלקוחות לא ייקלעו לקשיים עקב החזרות מסיבות טכניות, והוא קורא לבנקים לפעול בזהירות מיוחדת בהחזרות אוטומטיות.

ההיתר לבנקים לאפשר חריגות בחשבונות בתקופת ההסתגלות, יאפשר מחד שיקול דעת רחב לבנקים - שלא להחזיר צ'קים וחיובים גם ללקוחות שטרם הסדירו את המסגרת המתאימה לפעילותם, או שטרם השלימו את היערכותם - ומאידך, ללקוחות יינתן פרק זמן נוסף להשלמת ההיערכות.

שנית, הותר לבנקים להעמיד או לחדש מסגרות אשראי בתקופת ההסתגלות, גם ללווים עסקיים שסיבות מיוחדות גורמות לכך שלא ישלימו את הכנת הדו"חות הכספיים, תוך פרק הזמן המירבי אשר נקבע בהוראות הפיקוח על הבנקים. מטרתה של הקלה זו, היא להקל על הסקטור העסקי ובפרט על העסקים הקטנים, ולמנוע מהם מצוקת אשראי שתיווצר רק עקב איחור בהגשת דו"חות כספיים לבנקים. עם זאת, המפקח הדגיש כי קבלת הדו"חות הכספיים כשלעצמה חשובה לצורך ניהול סיכוני האשראי של הבנק, וקרא לבנקים להמשיך ולהקפיד על דרישה זו מהלקוחות העסקיים.

בטיוטה, הדגיש המפקח כי ככלל, אין לחייב לקוח במסגרת אשראי מסוימת אם איננה דרושה לו או אינו חפץ בה. הבהרה זו ניתנת בעקבות תלונות אשר הובאו לידיעת הפיקוח בדבר מקרים כאלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully