וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קווי זהב פורשת ממכרז התדרים האלחוטיים לתקשורת פנים ארצית

הארץ

3.7.2001 / 8:11

בכך נותרו 3 מתמודדות על פתיחת השוק לתחרות; משרד התקשורת טרם החליט רשמית אם לפתוח את שוק התקשורת הבינלאומית למתחרים נוספים בתחילת 2002

מאת הדר חורש

חברת השיחות הבינלאומיות קווי זהב פורשת ממכרז התדרים האלחוטיים; פרקליט החברה, עו"ד צבי אגמון, שלח ביום חמישי מכתב לוועדת המכרז, והודיע כי החברה לא תיגש למכרז, אלא אם כן יאושר לה שיתוף פעולה עם חברת ברק. מנכ"ל החברה, רמי בלינקוב, סירב להגיב לידיעה.

קווי זהב נשלטת על ידי איש העסקים אליעזר פישמן (74%) וחברת טלקום איטליה (26%); בתחילת 2001 הודיעה החברה שהיא מצטרפת לתחרות להקמת רשת תקשורת פנים ארצית, על בסיס תדרים אלחוטיים.

ואולם לנוכח קשיי שוק ההון ושוק התקשורת התברר כי אף אחת מהחברות שביקשו להתמודד בשוק התקשורת הפנים ארצית, למעט סלקום, אינה מסוגלת לממן את הקמת הרשת.

סלקום ואופק החלו במגעים למיזוג, וברק וקווי זהב החלו ללחוץ על משרד התקשורת ועל הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, לאשר עקרונית מיזוג ביניהן.

ברק וקווי זהב טענו בפני הממונה כי לנוכח ההפסדים שצברו, הן עומדות בפני סכנת קריסה. לדבריהן, אם לא יאושר המיזוג ביניהן עשוי שוק התקשורת הבינלאומית לחזור לשליטתה של בזק בינלאומי.

מבדיקה שערך הממונה התברר, כי אף אחת משתי החברות אינה בסכנת קריסה, והוא הודיע לחברות כי יסכים לאשר את המיזוג עם פתיחת שוק התקשורת הבינלאומית למתחרים נוספים. משרד התקשורת התחייב שלא לפתוח את שוק התקשורת הבינלאומית עד סוף 2001. קווי זהב וברק הודיעו למשרד כי הן מסכימות לפתיחת שוק התקשורת עוד לפני המועד שנקבע.

ואולם משרד התקשורת סירב להתייחס להצעה, לנוכח התנגדותה הצפויה של בזק. בזק אינה מעוניינת בכניסת מתחרים נוספים לשוק התקשורת הבינלאומית, ופועלת בכל כוחה למנוע את המיזוג של קווי זהב וברק, שיאחד את שתיהן מולה בשוקי התקשורת.

משרד התקשורת עדיין לא החליט רשמית אם לפתוח את שוק התקשורת הבינלאומית למתחרים נוספים בתחילת 2002, ובאלו תנאים. בין הסוגיות הנבחנות על ידי המשרד: האם יש להגביל את מספר הרישיונות החדשים, האם יש לחייב את המתחרים החדשים בדמי רישיון, ואם כן מה צריך להיות מחיר הרישיון. על פי ההערכות, ייפתח השוק הבינלאומי לכל מבקש רישיון, והרישיונות יחולקו ללא תשלום.

חברות סלקום ופרטנר הודיעו למשרד התקשורת כי הן מבקשות לקבל רישיון לתקשורת בינלאומית. ואולם סלקום הודיעה למשרד כי היא אינה מתכוונת להתחרות בכל שוק התקשורת הבינ"ל, אלא לספק שירותי תקשורת בינ"ל למנוייה בתחום הסלולר ובתחום התקשורת הפנים ארצית.

עד כה מנעה סלקום ממנוייה את האפשרות לשייך עצמם לאחת החברות הבינלאומיות וליהנות מהתעריפים המוזלים של הלקוחות המשויכים. סלקום הסבירה את המגבלה בבעיות בתוכנת החיוב (בילינג).

הצעת סלקום להעניק שירות תקשורת בינלאומית ללקוחותיה בלבד אינה צפויה להשפיע על החלטת הממונה להעניק את אישור המיזוג לברק וקווי זהב. זאת, מכיוון שסלקום תיכנס לשוק הבינלאומי רק לאחר פתיחתו לתחרות ב-2002.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully