וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירידה של 25% במכירות פוליסות ביטוח חיים ביוני; 85% מהן הוניות

הארץ

3.7.2001 / 8:11

הסיבה העיקרית לירידה במכירות: האטה של חלק מהסוכנים בשיווק פוליסות חדשות, בשל התנגדותם לפריסת עמלותיהם לאורך תקופה ארוכה

מאת שלומי שפר

ביוני נרשמה ירידה של כ-25% במכירות של פוליסות ביטוח חיים בחברות הביטוח הגדולות.

הסיבה העיקרית לירידה במכירות ביטוח חיים נובעת מהאטה של חלק מהסוכנים בשיווק פוליסות חדשות, וזאת בשל התנגדותם לפריסת העמלות שיקבלו על מכירת פוליסות חדשות לאורך תקופה ארוכה, כולל תשלום קנס רטרואקטיווי במקרה של ביטול הפוליסות.

עד לפני כמה שבועות, לפני יישום התקנות החדשות, היו הסוכנים מתוגמלים בשנתיים הראשונות לחיי הפוליסה, והדבר היווה עבורם תמריץ לבטל פוליסות ולפתוח תחתן חדשות. בעקבות זאת, לשכת סוכני הביטוח מנהלת מאבק עם חברות הביטוח למיתון השינויים.

סיבה נוספת לירידה, היא עיכוב באישורים שקיבלו חלק מחברות הביטוח על תוכניות הביטוח החדשות. הרפורמה בפוליסות ביטוח החיים, שהחלה ב-1 ביוני, מצאה את חלק מחברות הביטוח לא מוכנות. המשא ומתן הארוך שהתנהל בינן לבין הפיקוח על הביטוח בנוגע לאופי הפוליסות החדשות הסתיים רק בסוף מאי. לפיכך חלק מהחברות הגישו את הפוליסות שלהן לאישור רק ביוני.

חברות הביטוח מתלוננות על כך שהפוליסות אושרו רק בסוף יוני, וסוכני הביטוח עדיין לומדים אותן. באוצר שוללים טענות אלו ואומרים כי מדובר בחברות שניצלו את הזמן כדי לראות את הפוליסות של החברות האחרות וללמוד מהן, וכי הם לא עיכבו את פוליסות כלל. מכלל הפוליסות ששווקו ביוני, היוו הפוליסות ההוניות 85% - פוליסה הונית מאפשרת למבוטח לפדות את כספי החיסכון שהופרשו בגינה במשיכה חד פעמית פטורה ממס. הפיקוח אישר לחברות להמשיך לשווק ביוני גם את הפוליסות ההוניות הישנות, מכיוון שחברות רבות לא הספיקו להכין תוכניות לפי המתכונת שנדרשה. אי לכך המשיכו הסוכנים לשווקן ביוני. בפוליסות הישנות מרכיב הסיכון יקר יותר, והעמלות שהסוכנים מקבלים עליהן גבוהות יותר.

מתחילת יולי 2001 יהיו בשוק שני סוגי פוליסות: עדיף הוני, שלה ניתן להפריש עד שכר חודשי של 9,300 שקל ולפדות את הכסף במשיכה חד פעמית בעת היציאה לגמלאות; ופוליסת עדיף קצבה, שלה ניתן להפריש מעל לשכר זה עד ארבע פעמים השכר הממוצע במשק ולפדות הכסף כקצבה חודשית עת היציאה לגימלאות. לא ניתן יהיה לעבור בין המסלולים. לפי האוצר, רוב חברות הביטוח קיבלו אישור לפוליסות ההוניות החדשות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully