וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התעשיינים פועלים לרכישת גז טבעי ביחד עם חברת החשמל

הארץ

3.7.2001 / 9:04

מאת עמירם כהן

התעשיינים פועלים כדי לרכוש גז טבעי במשותף עם חברת החשמל - כך אמר יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים, אלי יפה. לפי אומדן ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים, הביקוש לגז טבעי בתעשייה יסתכם בשנים הראשונות להקמת משק גז טבעי בישראל ב-1.5 מיליארד מ"ק בשנה, מתוך כ-4.5 מיליארד מ"ק, שהם תחזית הצריכה הכוללת של גז טבעי.

יפה אמר כי התאחדות התעשיינים פנתה לחברת החשמל, בהצעה לבצע רכישות משותפות של גז טבעי מהספקים (מיזם ים תטיס וחברת הצינור הישראלית מצרית EMG) במחיר אחיד.

לדברי התעשיינים, תיאום מוקדם ושיתוף פעולה בין הצדדים בתחום הגז הטבעי הוא אינטרס של שני הצדדים. לדבריהם, חברת החשמל יכולה לנצל את מאפייני הביקוש היציב בכמויות ובזמן של התעשייה, לייצוב הביקוש שלה, שמדרך הטבע נתון לתנודות חדות בכמויות ובזמן. ואילו התעשיינים יכולים לנצל את היתרון לגודל של חברת החשמל כדי לקבל מחירים נוחים לגז.

לדעת גורמים בהתאחדות התעשיינים, חברת החשמל תרכוש את הגז מהספקים ("מחיר פי הבאר") ב-2-1.9 דולר למיליון BTU. רכישת הגז מהספקים, יחד עם חברת החשמל, עשויה להבטיח להם מחיר דומה או זהה. מחיר הגז באירופה הוא כפול.

ההתאחדות התעשיינים תעודד את חבריה להקים איגוד של צרכנים תעשייתיים לגז טבעי. לדברי ההתאחדות, האיגוד יקנה לחברים בו כמה יתרונות: יכולת להתקשר בחוזים ארוכי טווח עם הספקים; יכולת להגן על מחיר גז נמוך לחברי האיגוד; יכולת לקבל הוזלה במחיר בזכות יציבות הביקושים; ויכולת להיות גורם מאזן בין ספקי הגז למוליכים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully