וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רומן מחודש בין שלמה דוברת לטקנומטיקס

הארץ

3.7.2001 / 12:15

רוכש מסאנגארד בחזרה את רוב מניותיה בהנחה של 30%

מאת בועז לוי

שלמה דוברת קצת יותר משנתיים לאחר שרכשה סאנגארד את חברת האחזקות עושפ, ובאמצעותה חבילת מניות גדולה בטקנומטיקס , היא נפטרה ממנה במחיר נמוך ב-30% ויותר מהמחיר שלפיו נרכשה. אתמול הודיעה טקנומטיקס כי סאנגארד מכרה כ-17% מהון המניות שלה בכמה עסקות פרטיות שנערכו בשבוע שעבר.

המחיר שלפיו נערכו עסקות אלה היה 9.25 דולרים - כ-6% מעל מחיר הסגירה של המניה ביום שישי האחרון, כך שהשווי הכולל של העסקות לסאנגארד הוא כ-15.6 מיליון דולר.

טקנומטיקס עוסקת בפיתוח ושיווק של כלים ממוחשבים המיועדים לתכנון פעילויות ייצור (תיב"מ). החברה הודיעה אתמול כי מתוך המניות שמכרה סאנגארד, 10.5% נרכשו על ידי יו"ר החברה, שלמה דוברת, נשיא החברה, הראל בית-און, וחברים אחרים בדירקטוריון החברה. בכך, עברה השליטה בטקנומטיקס לידי דוברת, בית-און וחברי דירקטוריון אחרים. עם זאת, גם לפני כן שימשה סאנגארד כמשקיע פסיווי בחברה, ולא התערבה בניהול בצורה משמעותית.

נפרדות לאחר שנתיים - טקנומטיקס בשפל, סאנגארד בשיא

במארס 99' רכשה החברה האמריקאית סאנגארד את עושפ, חברת אחזקות ישראלית שנמצאה בשליטתו של שלמה דוברת, בנו של אהרון דוברת. בעלי המניות של עושפ קיבלו תמורתה 210 מיליון דולר במניות סאנגארד.

סאנגארד היא חברת תוכנה, המתמחה בתחומי הפיננסים והמגזר הרפואי, ורכישת עושפ התבצעה בעיצומו של מהלך רכישות ארוך שכלל כ-15 חברות בשלוש שנים. מה שעיניין את סאנגארד בעושפ לא היה המניות של טקנומטיקס שהיו ברשותה, אלא חברות הסטארט-אפ דקלוג ומינט.

עושפ החזיקה אז ב-77% מהון המניות של דקלוג, שפיתחה כלי תוכנה לניהול אוטומטי של נכסים פיננסיים, וב-98% מהון המניות של מינט, שפיתחה תוכנות לשילוב אפליקציות המיועדות לתחום הפיננסי.

שתי החברות, שנהנו אז מצמיחה מהירה בהכנסותיהן, עמדו לפני הנפקה בוול סטריט. השווי המוערך של דקלוג לצורך הנפקה היה 150 מיליון דולר, ושל מינט כ-100 מיליון דולר.

מתמחור העסקה שנערכה, עולה כי דקלוג ומינט הוערכו יחדיו ב-150 מיליון דולר, מה שגזר לשני נכסים נוספים של עושפ - סטארט-אפ בשם נראוס וחבילת מניות טקנומטיקס - שווי משותף של 60 מיליון דולר.

שווי חבילת המניות שקיבלה סאנגארד בעת הרכישה נאמד אז ב-22 מיליון דולר, לפי מחירה של מניית טקנומטיקס בשוק. בעת העסקה העריכו רבים כי סאנגארד תחזיק במניות טקנומטיקס במשך לפחות חצי שנה. הסיבה לכך היתה מיסויית וחשבונאית, בשל שאיפתה של סאנגארד כי רשות ני"ע האמריקאית תכיר בה כעסקת מיזוג.

ואולם, סאנגארד בחרה להחזיק את המניות קצת יותר משנתיים, ולא מכרה אפילו בשעה ששווי החבילה האמיר לכ-80 מיליון דולר - בשיא האופוריה הפיננסית בנאסד"ק. בסוף השבוע נמכרה החבילה בהפסד של כ-6 מיליון דולר על ההשקעה.

נקודה מעניינת אחת היא שמניית סאנגארד (סימול SDS) הגיעה לשפל לאחר שרכשה את עושפ, אך בשנה וחצי האחרונה מתאוששת ונסחרת כעת ברמות שיא.

הרווח מהעסקה הוא של דוברת ושותפיו להנהלת טקנומטיקס, שרכשו מחדש חלק נכבד מחבילת המניות בהנחה של 30% על מחיר המכירה מלפני שנתיים. מי שרוצה יכול לראות ברכישה צעד של אמון במניית טקנומטיקס מצד דברת, בית-און ודירקטוריון החברה.

הבעת אמון זו נדרשת במיוחד כאשר בשנה האחרונה נקלעה טקנומטיקס למשבר קשה, בעקבות יישום לא מוצלח של תוכנית אסטרטגית לפיתוח מוצר חדש מבוסס אינטרנט. מוצר זה אמור לאפשר ללקוחות ולספקים גישה לתהליכי הייצור של חברות רכב, אלקטרוניקה ואחרות באמצעות הרשת.

אף על פי שטקנומטיקס הצליחה לבצע כמה מכירות ממשפחת המוצרים החדשה, eMPower, בסך הכל איכזבה החברה בתוצאות הכספיות, ופירסמה כמה אזהרות רווח. מניית החברה נפלה משיא של 48.6 דולר במארס 2000, לרמה של 9 דולרים בסוף השבוע האחרון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully