וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ווקלטק מצפה לאיזון ב-2002

הארץ

3.7.2001 / 12:37

הכנסות הרבעון הראשון קרסו ב-50% ל-5.5 מ' ד' בלבד

מאת עמי גינזבורג

נראה שהשוק להעברת שיחות טלפון על גבי רשתות VoIP) IP) מעולם לא היה יגע יותר. שתיים מהנציגות הישראליות בתחום, רדוויז'ן המפתחת כלי פיתוח שונים לתחום ה-VoIP, וכן ווקלטק המתמחה בפיתוח מערכות תקשורת לטלפוניית IP, פירסמו אתמול אזהרות רווח חמורות לרבעון השני, שהסתיים לפני שלושה ימים.

נוסף על כך, אישרה אתמול חברת דלתא 3 המדשדשת, העוסקת בשירותי טלפוניה באינטרנט, כי השליטה בה הועברה מידי חברת RSL של רון לאודר, לאיש העסקים הישראלי יצחק תשובה.

ווקלטק, אחת מחלוצות תעשיית ה-VoIP, ספגה ברבעון השני מכה כואבת. החברה דיווחה אתמול כי הכנסותיה ברבעון השני קרסו ביותר מ-50% לעומת הציפיות המוקדמות, ויסתכמו ב-5.5 מיליון דולר בלבד. ווקלטק ציפתה כי הכנסותיה ברבעון השני יהיו מעט גבוהות יותר מאשר ברבעון הראשון, שהסתכמו ב-11.2 מיליון דולר.

כתוצאה מהירידה החדה בהכנסות תדווח ווקלטק על הפסד של 63-61 סנט למניה (כ-9-8 מיליון דולר) לרבעון השני של השנה, לפני הוצאות לארגון מחדש והפסקת פעילויות. ההפסד הכולל את ההוצאות המיוחדות יהיה גבוה יותר ויסתכם ב-1.22-1.16 דולר למניה (כ-17-16 מיליון דולר).

להפסד הגבוה תיתוסף ההחלטה להפסיק את פעילותה של החברה הבת, טרולי-גלובל, שעסקה בפיתוח שירותי "עקוב אחרי" מתוחכמים. הפסקת הפעילות נבעה מחוסר יכולת לגייס עבורה הון חיצוני.

ההפרשות המיוחדות לרבעון השני יכללו הוצאה של כ-4.5 מיליון דולר בגין הפסקת פעילותה של טרולי-גלובל, מחיקת מלאים בסכום של מיליון דולר והוצאה חד פעמית על רה-ארגון בסכום של 1.8-1.7 מיליון דולר. מחיקות אלו יתבטאו בהוצאה כספית בפועל של כ-2.4 מיליון דולר.

צמצום נוסף בכוח האדם - קיצוץ של 60 משרות

ווקלטק מסרה אתמול כי בעקבות הנפילה החדה במכירות ביצעה החברה בחודשים האחרונים צמצומים נוספים בכוח האדם שלה. החברה קיצצה 60 משרות (מהן 35 בישראל) ונותרה עם 250 עובדים. בכך השלימה ווקלטק פיטורים של 40% מהעובדים מאז תחילת הרבעון השני, אותו החלה עם 390 עובדים.

ווקלטק שינתה אתמול באורח חד גם את התחזית להמשך השנה. החברה מצפה כי הכנסותיה במחצית השנייה של 2001 יהיו דומות בהיקפן לאלו של המחצית הראשונה. ההכנסות לשנה כולה יסתכמו איפוא ב-35-32 מיליון דולר.

לשם השוואה, ב-2000 רשמה ווקלטק הכנסות של 42 מיליון דולר, ובחברה ציפו לגידול של כ-30% בהכנסות ל-2001. כעת מצפים בווקלטק כי הירידה החדה בהוצאות תסייע להגיע לאיזון תפעולי ברבעון הראשון של 2002.

מנכ"ל ווקלטק, אילון גנור, מציין בהודעת החברה כי הרבעון השני, על אף שהחל עם סימנים מעודדים, הסתיים בצורה קשה. כתוצאה מתנאי השוק הקשים החליטה ווקלטק על אסטרטגיה חדשה של מיקוד בעסקי הליבה שלה - "Basics Back To", כדברי גנור.

מנהל התפעול של ווקלטק, עירא פלטי, הסביר כי הנפילה בהכנסות נבעה מהיעלמותם של השחקנים מהדרג השני או השלישי בתחום שירותי התקשורת, שבתחילת הרבעון הביעו התעניינות רבה במוצרי החברה. לדבריו, החברה שוקדת בימים אלו על עסקות בשווי מיליוני דולרים, חלקן לבד וחלקן עם שותפים, אך לא ניתן לדעת מתי ייחתמו חוזים מחייבים בעניין זה.

מניית ווקלטק רשמה אתמול במהלך המסחר נפילה של 17% ל-2 דולרים, מחיר המשקף לחברה שווי שוק של כ-25 מיליון דולר. הנפילה באה לאחר שביום שישי זינקה המניה בכ-17%, בעקבות זינוק של כ-45% במניית החברה המוחזקת, ITXC.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully