וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כמות הפרסומות ברשות השידור ובקול ישראל תוגבל; יוארכו זכיונות הרדיו האזורי ב-4 שנים

רוני קורן-דינר

3.7.2001 / 17:19

כך הוחלט היום בישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת; סמנכ"ל הרדיו ברשות השנייה: "זו התקדמות, אך דרושה רפורמה כללית; אנו חוששים שבזה תתחיל ותסתיים הסדרת השמיים"

ועדת הכלכלה של הכנסת החליטה היום בישיבתה להגביל את כמות הפרסומות ברשות השידור ובקול ישראל ולהאריך את זכיונות הרדיו האזורי ב-4 שנים נוספות. בכך קיבל יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם פורז, את הצעתם של חה"כ מיכאל קליינר ונחום לנגנטל, במספר שינויים.

לנגנטל הציע לפני כשנתיים הצעת חוק, לפיה כל תחנת רדיו ששידרה יותר מחמש שנים תקבל אישור חוקי כאילו קיבלה זיכיון מהרשות השנייה. ההצעה עברה בכנסת אך נעצרה בבג"ץ, מחשש להכשרת תחנות רדיו פירטיות (בהן תחנת ערוץ 7, שהצעת החוק נועדה לקדם את הפיכתה לחוקית) ללא פיקוח מתאים. לאחרונה הציעו לנגנטל וקליינר הצעה אחרת בתחום הרדיו, לפיה אחרי שתי תקופות זיכיון בהן יוכיחו תחנות הרדיו האזורי עמידות כלכלית, הן יקבלו באופן אוטומטי הארכה של 15 שנים נוספות (ובסה"כ - 23 שנה).

כמו כן כללה ההצעה סעיף לפיו כל תחנת רדיו תוכל ליזום שיתופי פעולה עם גורמי שידור אחרים - מה שיגרום בפועל לביטול האזורים ולכך שכל בעל זיכיון יוכל למעשה להציב משדרים בכל אזור שיחפוץ.

נציגי התחנות הפריפריאליות התנגדו להצעה, כיוון שכניסת גורמים נוספים לאזורי הפריפריה עלולה לכרסם קשות בהכנסות התחנות. לעומתן, התחנות המשדרות במרכז הארץ הביעו עניין רב בהתרחבות לשידורים ארציים, כיוון שממילא הן אינן נושאות אופי מקומי מסוים.

נציגי משרד המשפטים התנגדו גם הם להצעה, כיוון שלדבריהם, הארכת הזיכיון בשנים כה רבות עלולה לחסום את דרכם של גורמי שידור חדשים שיבקשו לגשת למכרזי הרדיו. גם נציגי משרד התקשורת הביעו חשש ליצירת תקדים של הארכת הזכיונות ללא מכרז, במיוחד לאור העובדה שעל הפרק עומדת הארכת הזכיונות לערוץ 2 - והזכייניות דורשות להאריך את הזכיונות ללא מכרז לפחות לשלוש שנים. בנוסף טענו נציגי משרד התקשורת כי ביטול האזורים בפועל עלול להחריף את מצוקת התדרים, החמורה ממילא.

השינויים שהציע פורז כוללים תקופת זיכיון שלישית לתחנות הרדיו האזורי (ל-4 שנים בלבד) תוך מספר תנאים: הרשות השנייה תוציא מספר מכרזי רדיו נוספים במקביל; רשות השידור תקבע מכסה לפרסומות במטרה לצמצם את היקפן ? וכך יותר פרסומות יזרמו לרדיו האזורי; יוגבלו הפרסומות המסחריות בגלי צה"ל; סעיף הפריסה הארצית יושמט מהצעת החוק.

נציג משרד האוצר, אמיר לוי, אמר בדיון כי בעת אישור תקציב רשות השידור נמסר כי ההכנסות מחובת האגרה לרדיו ברכב מגיעות לכ-200 מיליון שקל, לא כולל הכנסות מפרסומות בגובה של 150 מיליון שקל. זאת בעוד שהוצאות הרשות לרדיו מסתכמות ב-200-250 מיליון שקל.

שר התקשורת, ראובן (רובי) ריבלין, אמר כי בשל חבלי הלידה הקשים שעברו תחנות הרדיו האזורי בתחילת דרכן והמלחמה בתחנות הפירטיות, יש לאפשר להן ליהנות מפירות ההצלחה אותם החלו לקצור לאחרונה, ולהאריך את הזיכיון. "בכוונת המשרד להילחם ברדיו הפירטי באמצעות חקיקה הכוללת מאסר וענישה נגד מפירי החוק", אמר ריבלין.

"כמובן שיש לברך על כל שינוי לטובת הרדיו האזורי, וזו התקדמות, אך דרושה רפורמה כללית", אמרה נאוה בת צור, סמנכ"ל הרדיו של הרשות השנייה. "אנו חוששים שבזה תתחיל ותסתיים הסדרת השמיים, תוך הנצחת המצב הקיים של שמיים פרועים, ואי שוויון בתנאי התדר ובתשלומי תמלוגים. צריך לקחת וליישם את מסקנות הוועדות שדנו בעתיד השידור הציבורי והממלכתי (שקבעו בין השאר כי יש לאחד בין רשתות קול ישראל ולסגור או להפריט את גל"צ - ר.ק), ולא לגרום לתחנות רדיו מסחריות להתחרות בשוק לא תחרותי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully