וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תל אביב בין 10 הערים היקרות בעולם

יהודה שויצר

3.7.2001 / 21:33

טוקיו מובילה, פאריס, רומא ולוס אנג'לס זולות יותר; הסקר של ירחון ה"אקונומיסט" ממקם את תל אביב במקום התשיעי על פי מדד של מחיר כרטיס לקולנוע, בקבוק יין, ארוחה וסרט צילום

תל אביב היא אחת מעשר הערים היקרות בעולם, כך עולה מסקר יוקר המחיה של Economist Intelligence Unit. מהסקר עולה כי תל אביב ממוקמת במקום התשיעי אחרי טוקיו, הונג קונג וניו יורק, והיא יקרה יותר ממרבית הערים באירופה וכן מלוס אנג'לס וסידני.

בסקר שנערך מדי שנה בוחנים עורכי הסקר מחירים של מספר מאפיינים הקשורים לחיים באותה עיר כגון מחירו של כרטיס קולנוע (במקום טוב), מחיר בקבוק יין ממוצע, מחיר ארוחה במסעדת איכות ואפילו את מחירו של סרט צילום של קודאק.

החיים בישראל ככלל, ובתל אביב בפרט, הם יקרים מאוד, בעיקר לנוכח ההכנסה הממוצעת של האזרח הישראלי. נתון זה ממחיש כי מעבר לכך שמבחינה אובייקטיווית תל אביב היא יקרה, מבחינת האזרח הישראלי הממוצע היא יקרה עוד הרבה יותר. בעוד שבערי אירופה וארה"ב השכר הממוצע הוא גבוה בשיעור ניכר מבישראל, מוציא הישראלי הממוצע הרבה יותר כספים מהאזרחים במדינות אלה.

אחד הדברים הבולטים בסקר הנוכחי הוא שחמש מתוך עשר הערים היקרות הן מיבשת אסיה. את הרשימה מובילה, בהפרש ניכר, טוקיו, שהוכרזה כעיר היקרה בתבל. רק לשם המחשה, החיים בטוקיו יקרים ב-40% לעומת ניו יורק. מנגד, הירידה בערך היורו הפכה את מדינות גוש היורו לזולות במיוחד.

החיים בגוש היורו, כך עולה מהסקר, הפכו להיות זולים באופן יחסי. הירידה החדה בערך היורו הובילה להוזלה של מכלול השירותים והמוצרים בערים המרכזיות ואת רשימת הערים היקרות בגוש מובילה פאריס הממוקמת רק במקום ה-15.

הרחק מאחור בגוש היורו מדשדשות ליסבון במקום ה-81, רומא ממוקמת במקום 66 ודאבלין נמצאת במקום 61. לונדון, שעדיין לא אימצה את היורו, נמצאת במקום השישי.

גם בסידני ירידה חדה בערך הדולר האוסטרלי הפכה את החיים בעיר לזולים באופן יחסי. העיר מדורגת כעת במקום ה-72 לאחר שירדה ב-18 מקומות למטה מהשנה שעברה. יוקר המחיה בסידני, שעד השנה היה ברמה דומה לבריסל ומילאנו הוא כעת ברמה של פנמה סיטי ומונטיוודאו.

בארה"ב, באופן עקבי, ניו יורק מובילה את הרשימה. עם זאת, ניתן ללמוד מהסקר כי קיימים פערים גדולים ביוקר המחיה בין מספר ערים בארה"ב. לדוגמה, החיים באטלנטה הם זולים ב-27% מהחיים בתפוח הגדול.

אפריקה ממשיכה להיות היבשת הזולה בעולם. למעט עיר אחת שהתברגה לעשרים הראשונות. העיר ליברוויל שבגבון ניצבת במקום הרביעי כאחת הערים היקרות בתבל. החיים ביוהנסבורג שבדרום אפריקה זולים במחצית מיוקר המחיה בניו יורק.

סקר יוקר המחיה בוחן 133 ערים מרכזיות בעולם ומטרתו לספק מידע לגבי עלות השהייה במקומות שונים בעולם. הסקר מיועד בעיקר לחברות שאמורות לשלוח משפחות לשליחות במסגרת עבודה לחו"ל על מנת שיוכלו לתכנן כראוי את תקציבן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully