וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק אגוד השלים את רכישת בנק כרמל תמורת 131.2 מיליון שקל

ליאור כגן

4.7.2001 / 10:05

העסקה משקפת פרמיה של 11% על ההון העצמי; בעקבות העברת השליטה בבנק התפטרו המבקר הפנימי וכל הדירקטורים למעט אלו מהציבור

בנק אגוד השלים את עסקת רכישת בנק כרמל להשקעות ומשכנתאות תמורת 131.2 מיליון שקל, המשקף פרמיה של 11% על ההון העצמי של הבנק.

למעשה, בנק אגוד רכש את המניות מידי קבוצת כרמל השקעות, אליה הועברו מניות בנק כרמל לצורך השלמת הליך המכירה.

במקביל לרכישת מניות הבנק, רכשה קבוצת כרמל מידי בנק הכרמל נכסים ופעילויות שאינם קשורים ישירות לפעילות הבנקאית בתמורה ל-27.9 מיליון שקל, פיקדון כספי בסך 6.3 מיליון שקל, ניירות ערך סחירים תמורת 99.7 מיליון שקל, והתחייבויות של הבנק בסך של 4.7 מיליון שקל.

בין הצדדים נקבע (בהתאם לפסיקת בית המשפט המחוזי), כי ימונה מעריך לצורך קביעת שווי השוק של הנכסים המועברים, וכי במידה שהסכום ששולם עבורם שונה מערך השוק, יפעלו הצדדים לקיזוז הפרש זה.

עם העברת השליטה בבנק הכרמל, התפטרו המבקר הפנימי וכן כל הדירקטורים, למעט הדירקטורים מהציבור. מנכ"ל הבנק, ישראל ארליך, וחשב הבנק ימשיכו לכהן בתפקיד.

יש לציין כי חלק מבעלי מניות המיעוט בבנק התנגדו לתהליך מכירת בנק הכרמל באופן שבוצע (על ידי העברת המניות לקבוצת הכרמל), והם טענו כי הסדר זה מקפח אותם כמיעוט. וכך, תהליך העברת מניות בנק הכרמל לידי קבוצת הכרמל התעכב עקב התנגדות של שניים מבעלי מניות המיעוט בבנק, איתן שמיר (9.47%), וחברת א.לוי השקעות ובנין (3.7%). לטענתם, העברת מניות בנק הכרמל לידי קבוצת הכרמל מיטיבה עם בעל השליטה בבנק, ז'ק בר, וזאת על חשבון בעלי המניות האחרים.

השלמת מכירת בנק הכרמל הושלמה לאחר שבית המשפט קבע כי שמיר ולוי יהיו זכאים בכל מקרה, כשימכרו את מניותיהם, לקבל בעבורן מחיר שיהיה שווה ל-90% מהתמורה שתתקבל עבור מכירת ההון העצמי של הבנק (יוכלו למכור את מניותיהם במחיר של 10.26 שקלים, כ-92% מעל מחיר הבורסה).

העברת המניות מבנק הכרמל לקבוצת הכרמל נעשתה באופן כזה שכל בעלי המניות בבנק הכרמל נשארו עם שיעור אחזקה זהה במניות קבוצת הכרמל. בעלי המניות בבנק הם: ז'ק בר (52.3%), איתן שמיר (9.47%), אלי קינד (9.62%), קרן השתלמות לאקדמאים במדעי החברה והרוח (4.91%), קרן ההשתלמות למהנדסים (6.57%), גמול (3.24%), וא.לוי השקעות ובניין (3.7%).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully