וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק הפועלים: התעצמות רשתות השיווק אינה מבשרת טובות לעלית

אילן מוסנאים

4.7.2001 / 14:24

האנליסט עוז לוי בנק הפועלים מותיר למניית עלית המלצת "החזק" ומוריד לה את מחיר היעד ל-163 שקל, גבוה ב-4% ממחיר השוק; השוק המוסדי - פוטנציאל הצמיחה העיקרי של החברה

האנליסט עוז לוי מיחידת המחקר של בנק הפועלים מותיר המלצת "החזק" למניית עלית ומוריד לה את מחיר היעד מ-170 ל-163 שקל - גבוה ב-4% בלבד ממחירה בבורסה.

בבנק הפועלים מעריכים כי החברה, שברבעון הראשון הציגה עלייה של 3.7% במכירותיה בישראל, תושפע ברבעונים הבאים, לחיוב או לשלילה ממיצוי הפוטנציאל בשוק המוסדי, מהתעצמות כוחן של רשתות השיווק (במיוחד רבוע נכסים ושופרסל ), וממחירי הקפה בעולם.

לוי סבור כי השוק המוסדי, שמהווה בארץ כ-25% משוק המזון המקומי (בהשוואה לכ-60% בארה"ב), בו עלית תופסת נתח של כ-15%, מהווה את פוטנציאל הצמיחה העיקרי של החברה בארץ - זאת בעיקר לנוכח הריכוזיות הגבוהה של רשתות השיווק והצמיחה המוגבלת של שוק המזון בישראל.

רג'ואן משתלטת על נתח של 25% משוק הקפה השחור

נקודה נוספת שמשחקת לידי החברה, היא הירידה החדה של כ-42% שנרשמה ברבעון השני במחירי הקפה בעולם (חומר הגלם עבור עלית), שיחד עם ירידת המחירים היחסית של מחירי המזון מאפשרים לחברה להגדיל את שולי הרווח שלה.

מנגד ירידת המחירים לעיל מעודדת חדירה של יצרניות קפה קטנות לענף (דוגמת רג'ואן שלפי דו"ח נילסן שפורסם הבוקר נגסה בתקופה הקצרה בה היא פועלת בנתח של כ-25% משוק הקפה השחור בישראל א.מ).

מנגד מציין לוי כי התעצמות של רשתות השיווק שהולכות ומרכזות כוח קמעוני רב, אינה מבשרת טובות ליצרניות המזון בארץ ולספקיות הגדולות. לדבריו, רשתות השיווק מגדילות בהתמדה את כוח המיקוח שלהן מול הספקים, דבר המתבטא גם במחירי המכירה של הספקים מולן. כמו כן, מכירות המותג הפרטי הגדלות בהתמדה ברשתות מהוות איום נוסף המגדיל את כוח המיקוח של הרשתות ועלול אף לנגוס בנתחי שוק קיימים של היצרנים.

ירידה של 10.7% בפעילות החברה בחו"ל

נקודת חולשה נוספת, לפחות ברבעונים האחרונים, היא הפעילות של עלית בחו"ל, בה נרשמה ברבעון הראשון ירידה של 10.7%, כתוצאה משחיקת המטבעות במדינות בה פועלת החברה מול השקל ושחיקה במחירי מכירה כתוצאה מירידת מחירי הקפה בעולם.

סיכויים נמוכים לשיפור הפעילות בטורקיה

בבנק הפועלים מציינים כי תהליך הקונסולידציה במדינות בהן עלית פועלת, מביא את החברה לנקוט באסטרטגיה, שעלולה להעיב בטווח הקצר והבינוני על תוצאותיה הכספיות של החברה.

להערכת לוי החברה תמשיך לשמור על מאמצי מכירה מוגברים בחו"ל על מנת לשמור על נתחי שוק קיימים, תוך ראייה לטווח ארוך במטרה להיות אחד מבין שני השחקנים המובילים בכל מדינה בה היא פועלת.

בנוסף לוי מעריך כי עלית תמשיך בעתיד לדבוק באסטרטגיית הצמיחה וההתרחבות שלה בחו"ל, באמצעות רכישות באירופה ובאזורים נוספים, ולעומת זאת, במדינות בהן החברה לא תעמוד במטרותיה, קרי תפישת מעמד מוביל בשוק ומעבר לרווחיות תוך שלוש שנים, היא תשקול את מימוש הפעילות בהן.

לוי מסכם כי בשלב זה התוצאות העסקיות בטורקיה ובקרואטיה אינן עומדות ביעדי החברה. עם זאת לדבריו, בעוד שבטורקיה החברה מבצעת רה ארגון כניסיון האחרון של החברה להצליח במדינה למרות הקשיים העסקיים בה ולאחר שנלמדו הטעויות התפעוליות מהעבר, הרי שסיכויי החברה הקרואטית לשפר את מעמדה שם הם נמוכים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully