וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיזוג האניוול ו-GE - סוף הדרך

יהודה שויצר

4.7.2001 / 14:54

למרות האישור בארה"ב, הרגולטור באירופה פסל המיזוג

הנציבות האירופית הודיעה סופית כי לא תאשר את רכישת האניוול (סימול HON) על ידי ג'נרל אלקטריק (סימול GE). הנציבות האירופית, הממונה על אכיפת חוקי ההגבלים העסקיים באירופה, החליטה להתעלם מהחלטת הרגולטור האמריקאי שאישר את המיזוג ודחתה אותו מטעמי פגיעה בתחרות החופשית.

האניוול, המייצרת מנועים וציוד תעופה, חתמה על עסקה עם ג'נרל אלקטריק ב-22 באוקטובר 2000 בה הציעה 45 מיליארד דולר עבור רכישת החברה. המיזוג, שעורר שאלות קשות מבחינת הרגולטור משני צידי האוקיאנוס כבר מיום הכרזתו, אושר בתנאים מגבילים ע"י הרשות להגבלים עסקיים בארה"ב בתחילת מאי השנה. החברות הביעו נכונות להגיע לפשרה וקיוו כי עם אישורו בארה"ב הוסרו כל החסמים גם באירופה.

מתיחות ביחסים הכלכליים בין ארה"ב לאירופה

הודעת הנציבות מאתמול עוררה לא מעט הדים במערכת הפוליטית בארה"ב והיא אף עלולה להביא להסלמה ביחסים הכלכליים בין שתי הישויות הכלכליות הגדולות הללו.

שר האוצר, פול אוניל, ביקר בחריפות את התנגדות הנציבות האירופית למיזוג: "זה פשוט מרגיז. הם צריכים להפסיק עם זה, ואני מקווה שהם יעשו זאת במהרה", אמר אוניל. לדעה זו שותף גם הנשיא בוש, שהתייחס לסוגייה בעת ביקורו באירופה.

השבוע אף העריכו לא מעט גורמים כי אם תוסלם המתיחות, עלולה ארה"ב להגיב בצעדי הגנה כלכליים. לדוגמה, בשבוע שעבר פתח הנשיא בוש בחקירה בנוגע להשפעת יבוא הפלדה מאירופה על תעשיית הפלדה בארה"ב. אם חקירה זו, שעוררה כעס באיחוד, תעלה כי היבוא פוגע בתעשייה, עלולה ארה"ב להטיל מכסי מגן עליו.

להערכת רבים סנקציות של ארה"ב על יבוא מאירופה עלולות להיות קשות מאוד מבחינת האירופים. נציג הסחר האמריקאי, רוברט זוליק, אף אמר כי אכיפת סנקציות תהיה כמו הטלת נשק גרעיני על יחסי הסחר בין אירופה לבין ארה"ב.

"אפס סיכוי"

ההחלטה של הנציבות האירופית הצליחה אולי לעורר הדים, אך היא לא הפתיעה את המעורבים בסוגייה. נשיא GE, ג'פרי אימלט, העריך לפני מספר שבועות כי הסיכוי להשלמת המיזוג הוא "אפס". עם ההודעה על פסילת המיזוג הביע אימלט את אכזבתו והביע תקווה כי הסוגייה לא תהפוך לבעיה ביחסי ארה"ב אירופה.

בהאניוול מחפשים אשמים

האניוול, שמנייתה קרסה עם התרבות הידיעות אודות נטיית הנציבות לא לאשר את המיזוג, הודיעה מיד עם ההודעה הסופית על פסילת המיזוג על פיטורי המנכ"ל, מייקל בונסיירה.

בונסיירה היה מעורב השבוע במגעים קדחתניים של הרגע האחרון להביא לאישור המיזוג, המנכ"ל היוצא אף הודיע כי הוא מוכן להוזיל ב-2 מיליארד דולר את המחיר שאמורה לשלם GE עבור החברה. מהלך זה עורר לא מעט הדים בהאניוול, שלא אהבו, בלשון המעטה, את גישתו.

את המנכ"ל היוצא יחליף לורנס בוסידי, לשעבר מנכ"ל AlliedSignal, חברה שרכשה את האניוול ב-1999 ואימצה את שמה. ככל הנראה ישנה הסכמה הדדית בין בוסידי לבין הנהלת האניוול לגבי המהלך.

האניוול תולה שלט "למכירה"

אחת מאפשרויות הפעולה העומדות בפני בוסידי הן לנסות לבצע מיזוג עם יונייטד טכנולוג'יס, שהגישה הצעת רכש להאניוול בשנה שעברה, לפני ש-GE נכנסה לתמונה. על פי הערכות מיזוג זה, אם ייצא אל הפועל, יעבור בצורה חלקה יותר את מחסום הרגולטור משני צדי האוקיאנוס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully