וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"בתוך 5 שנים נשלש את היקף פעילותנו בישראל"

אלי דניאל

4.7.2001 / 20:07

אינווסטק העולמית ממשיכה להאמין בטכנולוגיה ישראלית

"בשבועות האחרונים לקחנו לרוד-שואוז ברחבי אירופה ובריטניה נציגים ממספר חברות ישראליות", כך מסר ברדלי פריד, המנהל התפעולי של אינווסטק בריטניה, במצגת לעיתונאים ישראלים שנערכה אתמול על ידי קבוצת אינווסטק העולמית בלונדון. פריד הוסיף כי "מטרת הסיורים היתה להציג את החברות הללו ללקוחות ולמשקיעים המוסדיים באירופה ובבריטניה". יצוין כי בין החברות שנלקחו לרוד-שואוז נמנות מכתשים אגן , בריזקום , פרטנר , רבוע כחול ושופרסל .

פריד, לשעבר מנהל בכיר בחברת הייעוץ

מקנזי, התייחס לאופן פעילות הקבוצה בארץ, ומסר כי "בשונה מבנקים אחרים, אנו לא מתייחסים לישראל כאל שוק מתעורר, וזאת בשל איכות מוצרי ה-TMT) Technology-Media-Telecom) הקיימים בה". פריד הוסיף כי "אינווסטק ממשיכה להשקיע גם כיום, על אף המצב הקשה בשוקי ההון, וכבר הצלחנו לאתר כמה הזדמנויות השקעה טובות".

פריד אמר כי בשבוע הקרוב תושלם רכישת פעילות קבוצת PMG, הממוקמת בארה"ב ועוסקת בבנקאות השקעות, הנפקות ציבוריות, רכישות ומיזוגים. פריד ציין כי "ברכישה זו יש כדי להעניק לחברות הישראליות גישה נוחה יותר לבורסת הנאסד"ק". יצוין כי PMG היתה מעורבת בעבר בהנפקתן של חמש חברות ישראליות בבורסת הנאסד"ק.

אלן טפנק, מנכ"ל אינווסטק בריטניה המכהן גם כסגן יו"ר דירקטוריון אינווסטק ישראל, התייחס להשקעותיה הפרטיות של אינווסטק בישראל (להוציא ההחזקה בבנק אינווסטק ישראל). "בשנת 1998 רכשנו את בנק Hambros הבריטי, אשר ניהל במשותף עם דיסקונט שוקי הון קרן הון סיכון ישראלית - הקרן הישראלית הבינלאומית", אמר טפנק. "בתקופה האחרונה אישרנו

השקעה של כ-15-20 מיליון דולר בחברות פרטיות בישראל". ל-TheMarker.com נודע כי אינווסטק השקיעה בימים אלה כ-7.5 מיליון דולר בקרן ההון סיכון ורטקס, שלאחרונה נודע כי חברת היטאצ'י היפאנית החלה להשקיע בה.

ברנרד קנטור, מנכ"ל קבוצת אינווסטק העולמית, התייחס לצפוי בקבוצה בשנים הקרובות. "אנו צריכים לעבור בשלום את המיתון מתוך מטרה לצאת ממנו חזקים יותר", אמר קנטור. "אנו צופים כי בתוך חמש שנים נשלש את היקף פעילותנו בישראל, כאשר הנציגויות שפתחנו בארה"ב ובאוסטרליה עתידות לצמוח באופן משמעותי".

קנטור הוסיף כי "ישראל היא המקום היחיד שבו אנו פועלים ואיננו מחזיקים ב-100% ממניות הבנק. האסטרטגיה שלנו היא להחזיק בבעלות מלאה וייתכן כי נעשה זאת בעתיד, אם כי אנו מודעים לכך שרכישת 15%-20% האחרונים היא הקשה ביותר". יצוין כי כיום מחזיקה אינווסטק העולמית בכ-76.2% ממניות אינווסטק ישראל. אי.די.בי פיתוח מחזיקה בכ-7.1% ממניות הבנק ואילו יתרת המניות מוחזקת בידי הציבור.

הקבוצה היתה קרובה לרכישת חברה ישראלית

בהתייחסו להשקעותיה של אינווסטק בישראל אמר קנטור כי "מבחינתנו, אם היה כיום עסק ישראלי הפועל בתחומי הבנקאות הפרטית, ניהול הנכסים או חברת ברוקרים שניתן היה לרכוש - היינו עושים כן. בכל מקרה, כל פעילות שנרכוש תהיה כזו שתעלה בקנה אחד עם ארבעה תחומי ההתמחות שלנו: בנקאות השקעות, פעילות פיננסית, בנקאות פרטית וניהול נכסים, כך שניתן להבין כי לא נרכוש בנק למשכנתאות או בנק מסחרי".

בהקשר זה ציין קנטור כי "אינווסטק היתה קרובה לרכישה גדולה של חברה ישראלית הפועלת בתחום הבנקאות הפרטית, אך בשל האירועים הבטחוניים הציעה הנהלת אינווסטק ישראל לדחות זאת. לגבי העתיד, ההחלטה על רכישת פעילות זו תתקבל על ידי הנהלת אינווסטק ישראל". שוקי אורן, סמנכ"ל אינווסטק ישראל ומנהל החטיבה העסקית, ציין כי "אני מאמין שלבנק אינווסטק ישראל יש אפשרות לצמוח ולהיות בעל מעמד דומה לזה של אינווסטק דרום אפריקה, הנחשב לאחד הפעילים הגדולים בתחום בנקאות ההשקעות והבנקאות הפרטית".

כמו כן, באשר לאפשרות כי אינווסטק תפעל בישראל גם בתחום כרטיסי האשראי, מסר אורן כי "כרגע אנו לא חושבים על הנושא של כרטיסי האשראי. אנו לומדים את התחום הזה, ועוד יותר מזה - לומדים בעיקר מהטעויות של האחרים".

בהתייחסו לתקרית המעו"ף שאירעה בחודש ינואר 2001 ציין אורן כי "התמיכה לה אנו זוכים מהנהלת קבוצת אינווסטק היא משמעותית. בזמנים קשים, כמו בתקופה שאירעה תקרית המעו"ף, זכינו לעידוד מצד מנהלי הקבוצה".

בנק אינווסטק ישראל (לשעבר בנק כללי) נוסד בשנת 1934 ע"י הברון דה רוטשילד כ"בנק ארץ ישראל לתועלות אשראי". בראשית שנת 1997 רכשה קבוצת אינווסטק העולמית את השליטה בבנק מידי משפחת רוטשילד. הונו העצמי של הבנק מסתכם לתום הרבעון הראשון של שנת 2001 בכ-521 מיליון שקל, והוא משמש כאחד מחברי הבורסה התל אביבית. לבנק שלושה מרכזי עסקים, בחיפה, ירושלים ותל אביב, בהם מועסקים כ-250 עובדים.

כאמור, בחודש ינואר 2001 עלה שמו של הבנק לכותרות בגין פעולה חריגה שבוצעה בחשבונו של אחד מלקוחות הבנק, אופיר חזן, בשוק נגזרות המעו"ף. כתוצאה מפעולה זו ביצע הבנק ברבעון הראשון של השנה הפרשה של כ-15 מיליון שקל לחובות מסופקים, תוך שהוא רושם הפסד של 4.4 מיליון שקל ברבעון הנ"ל.

באשר לקבוצת אינווסטק העולמית, הרי שזו הוקמה בדרום אפריקה בשנת 1974. בראשית דרכה פעלה אינווסטק כחברת ליסינג אשר כללה חמישה עובדים, כולם יהודים. לאחר 6 שנים קיבלה אינווסטק רישיון לעסוק בבנקאות.

במהלך עשר השנים הראשונות לפעילותה התמקדה אינווסטק ביצירת בסיס איתן בענף הבנקאות בדרום אפריקה, כאשר לפני כעשור החלה הקבוצה בפעילותה הבינלאומית, תוך התמקדות בבריטניה, ומאוחר יותר גם בישראל, אוסטרליה וארה"ב. כיום מונה קבוצת אינווסטק כ-4,800 עובדים הפועלים ב-15 מדינות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully