וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קומברס משחקת בסלולרי

הארץ

4.7.2001 / 10:42

החטיבה החדשה לתקשורת סלולרית ניידת מנסה כוחה כמעט בכל תחום/ הארץ

מאת הדר חורש

סקירת ההודעות לעיתונות שפירסמה קומברס בחודשיים האחרונים עלולה ליצור רושם כי לחברה יש פעילות חשאית אותה היא מנסה להעלים - ייצור ושיווק תאים קוליים. פעילות זו מהווה כ-85% מכלל הכנסותיה שיסתכמו השנה בכ-1.5 מיליארד דולר. למרות זאת, הדיווחים האחרונים של החברה עוסקים בתחומים אחרים לגמרי: סלולר, טלוויזיה אינטראקטיווית והשתתפות בערוץ החדשות.

בקומברס אומרים כי החברה אינה מנסה להסתיר את עיסוקה העיקרי, אך מציינים כי מאמצי הפיתוח העסקי שלה מתמקדים מזמן בתחומים אחרים.

ייצור תיבות קוליות הוא עסק נפלא: כל מנוי טלפון סלולרי או קווי זקוק לתיבה קולית, שמגדילה את השימוש בקווי התקשורת. לפיכך כדאי למפעילי התקשורת להפיץ את התיבות הקוליות בין מאות מיליוני המנויים שלהם. כל שקומברס צריכה לעשות הוא לשווק את המוצר בין אלפי חברות תקשורת, ואלה ישווקו אותו למאות מיליוני המנויים שלהן.

במשך יותר מעשור הצליחה קומברס לצמוח במהירות ולהציג מדי שנה רווחי שיא בזכות המוצר היחיד והמבוקש שלה. בשנים האחרונות התבססה צמיחת החברה על הגידול המהיר של שוק מנויי הסלולר. ההאטה הצפויה בשיעור הצמיחה של שוק זה, לנוכח התקרבותו למצב רוויה, מבשרת על האטה בצמיחתה של קומברס וגם על פגיעה אפשרית ברווחיותה. יו"ר החברה, קובי אלכסנדר, מחפש זה זמן רב את הסוס הבא לרכוב עליו.

הימור הגיוני

ב-2000 שיגרה קומברס אל חזית קשרי המשקיעים שלה את החברה הבת אינפוסיס, העוסקת בטכנולוגיות לאחסון מידע דיגיטלי ואחזורו. אינפוסיס יועדה בעבר לפיצול והנפקה, אך קשיי שוק ההון וההאטה בצמיחת השווקים שבהם היא פועלת, החזירו את החברה לכיסה של קומברס.

עתה מפנה קומברס את המשאבים לפיתוח מערכות לשוק הסלולרי, ובעיקר לשוק האינטרנט הסלולרי. ההימור נראה הגיוני: לקומברס יש ממילא דריסת רגל בשוק זה, וכבר עתה היא מוכרת תאים קוליים ל-370 חברות, רובן חברות סלולר הצמאות למערכות נוספות שיגבירו את צריכת השירותים של מנוייהן.

המהלך הדרמטי ביותר שביצעה קומברס בתחום זה התברר כשגיאה שהיתה ממיטה אסון על חברה אחרת, פחות גדולה וחזקה. בסוף 2000 רכשה קומברס את חברת הסטארט-אפ אקסלינק בעסקת חילופי מניות בשווי של כחצי מיליארד דולר. אקסלינק פיתחה שער כניסה לתקשורת נתונים סלולרים בפרוטוקול WAP.

אף שהעסקה בוצעה בסמוך להשלמת הפיתוח של המוצר, הצליחה קומברס למכור ממנו עד כה רק בהיקף של כמה מאות אלפי דולרים. פרוטוקול WAP התברר ככישלון מסחרי וטכנולוגי. שווי המניות ששולמו תמורת אקסלינק ירד ל-300 מיליון דולר בלבד, ונראה כי אין לחברה סיכוי לרשום תשואה של ממש על השקעת העתק שלה.

בתחילת השנה הקימה קומברס חטיבה לתקשורת סלולרית ניידת, וריכזה בה את מרבית פעילות הפיתוח שלה בתחום האינטרנט הנייד, כולל זו שנרכשה מאקסלינק. לתפקיד ראש החטיבה מונה רועי עמיצור, שהיה עד לסוף 2000 מנהל המכירות של קומברס באירופה, המזרח התיכון ואפריקה.

עמיצור, איש מחשבים וניהול בהכשרתו, היה בעבר מנהל בכיר בקבוצת ידיעות אחרונות ונחשב מקורבו של זאב מוזס. כשפרש מוזס מקבוצת ידיעות אחרונות והקים את חברת ההשקעות צנה, פרש אתו עמיצור.

לקומברס הגיע עמיצור לפני שנתיים, ולדבריו, עזב את מוזס בידידות רבה, מתוך שאיפה לחזור לעיסוקו הישן בתחום העסקות הבינלאומיות: הוא החל את חייו המקצועיים בנספחות הצבאית של ישראל בארצות הברית, שם היה מעורב בעסקות בינלאומיות בתחום הביטחון; מאוחר יותר הקים שותפות לעסקים בינלאומיים והיה מעורב בעסקות עם מזרח אירופה שלאחר קריסת המשטרים הקומוניסטיים.

האינטרנט הסלולרי לא מת

חטיבת האינטרנט הנייד של קומברס היא יחידה גדולה הממוקמת בבניין נפרד ברעננה ומעסיקה 370 עובדים. תקציבה השנתי של החטיבה נאמד ב-15-10 מיליון דולר, והיקף המכירות שלה, שנאמד בכמה מיליוני דולרים ב-2000, צפוי להיות השנה גבוה מ-10 מיליון דולר.

האינטרנט הסלולרי לא מת, טוענים בקומברס, הוא פשוט איחר להגיע. עמיצור רואה את ההזדמנות הגדולה בדור הבא, העומד להגיע לשוק בסוף השנה, ומכונה "דור 2.5". לקומברס אין בכיס המצאה טכנולוגית שאיש לא שמע עליה. חטיבת האינטרנט הסלולרית מפתחת מערכת בסיסית (פלטפורמה), המאפשרת לחברות סלולריות לספק שירותים שונים המבוססים על איתור מקומו של המנוי. למשל, איתור סניף מקדונלד'ס או מכשיר הכספומט הקרוב ביותר למשתמש.

פיתוח אחר של קומברס הוא מערכת מסרים מיידיים המשולבים במערכת זיהוי מיקום. המערכת מאפשרת לבעלי מכשירים להתקשר ביניהם במסרים מיידיים, דוגמת אי.סי.קיו, ולאתר זה את מיקומו של זה.

מערכת אחרת מאפשרת לבעלי המכשירים להעביר ביניהם קובצי מוסיקה ולהוריד קובצי מוסיקה כתחליף לצלצולים. הצד הבעייתי במערכת זו הוא זכויות יוצרים שספקי השירות יצטרכו לרכוש לפני שיוכלו להציע את המוסיקה למנויים. בנוסף, מנסה החטיבה להיכנס לתחום פעילות חדש: משחקים במכשירים סלולריים.

המוצרים שמבקשת החטיבה להציע שונים מאוד מהמוצרים שקומברס מכרה עד כה. "איננו מוכרים טכנולוגיה בלבד. אנחנו מספקים ללקוח פתרון מקצה לקצה, ובתחום התכנים אנחנו מתבססים על שיתופי פעולה עם חברות אחרות", אומר עמיצור.

חלק ניכר מהמערכות שמתכוונת קומברס להציע קיים כבר בשוק, ואפילו בשוק הישראלי ניתן למצוא מערכות מסרים מיידיים סלולריות ומגוון שירותי מיקום. מערכת להורדת קובצי מוסיקה תהיה ישימה רק בדור הסלולרי 2.5, וגם בתחום זה יש לקומברס מתחרים רבים.

עם זאת לקומברס אין סיבה להתרגש מריבוי המתחרים. על אף שהיא נחשבת לחברת טכנולוגיה מובילה בקנה מידה עולמי, לקומברס מעולם לא היתה בשורה טכנולוגית. היא קמה על בסיס טכנולוגיה מוכרת שפותחה ונמכרה בידי חברות שהקדימו אותה בשוק. ואולם קומברס הצליחה להאפיל על מרבית המתחרות בזכות ראייה נכונה של השוק ויכולות ניהול וביצוע טובות. העובדה שקומברס לא היתה היחידה בשוק רק סייעה לה לפתח את השוק ולהפיץ את המוצר העיקרי שלה - התיבה הקולית.

גם בתחום האינטרנט הנייד עמיצור אינו ר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully