וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יום ההכרעה בעמלות ההפצה: ועדת הכספים מתכנסת ב-10:30 לקביעת שיעור העמלות

צבי זרחיה

2.1.2006 / 9:35

הסכמת הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי להצעת אולמרט מקטינה את התנגדות הח"כים לגובה העמלות: 0.25% לקרנות שקליות, 0.4% לקרנות אג"ח, ו-0.8% לקרנות מנייתיות; הבנקים הקטנים מתנגדים



ועדת הכספים תכונס הבוקר בשעה 10:30 כדי לקבוע את גובה עמלות ההפצה שהבנקים יוכלו לגבות מקרנות הנאמנות החל מה-1 באפריל 2006. אישורה של הועדה הוא השלב החקיקתי האחרון לעת עתה בישום הרפורמה בבנקאות ובשוק ההון לפי המלצות ועדת בכר בראשות מנכ"ל האוצר ד"ר יוסי בכר.



לנוכח המתח הצפוי בועדה הודיע היו"ר ח"כ יעקב ליצמן (אגודת ישראל) כי הדיון יהיה סגור לנציגי הבנקים ובעלי העניין. העתונאים יורשו לשהות באולם הישיבות.



בכנסת מעריכים כי הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, ישגרו לוועדה אחדים מנציגיהם כמו בועז רדיי וכן את הלוביסטים שלהם ממשרד "פוליסי", על מנת שיפקחו עין מקרוב למניעת קבלתן ברגע האחרון של החלטות שאינן מקובלות עליהן. מנכ"לי הבנקים הגדולים לא צפוים להגיע לישיבה. עם זאת חלק ממנהלי הבנקים הקטנים והלוביסטים שלהם ממשרד גורן עמיר יהיו מחוץ לאולם הישיבות כדי לנסות ולהשפיע על חברי הכנסת.



בוועדה צפוי ויכוח לגבי גובה עמלות ההפצה לאחר שמרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ דניאל בנלולו (ליכוד), הודיע על גיוס רוב בוועדה נגד גובה העמלות שהוצעו על ידי שר האוצר אהוד אולמרט. שר האוצר השיג אמש את הסכמת הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי באשר להצעותיו.



בכנסת מעריכים שהבנקים הגדולים התכופפו לבסוף וניאותו לקבל את גובה העמלות שהוצע מחשש שאי אישור העמלות על ידי ועדת הכספים יגרום לדחיית ההכרעה עד לאחר הבחירות, וכך ב-1 באפריל 2006 לא יוכלו לגבות את עמלת ההפצה. אי אישור עמלת ההפצה כיום היה פוגע במכירת הקרנות על ידי הבנקים לגופים חיצוניים מאחר שגובה העמלה היווה מרכיב חשוב בקביעת מחיר הקרנות הנמכרות.



הסכמת הבנקים הגדולים מסייעת לאולמרט לנסות ולגייס את תמיכת חברי הכנסת, במיוחד לנוכח העובדה שכעת יקשה עליהם להתמיד בעמדה שאותה הביעו באחרונה להעלות את גובה העמלות.



אולמרט נועד אמש עם יו"ר בנק הפועלים שלמה נחמה, יו"ר בנק לאומי איתן רף ומנכ"ל בנק המזרחי אלי יונס. נחמה ורף הודיעו על תמיכתם בשיעור העמלות שהציע אולמרט.

הבנקים הקטנים הודיעו שיתנגדו, בין היתר בשל דרישתם לקביעת עמלת הפצה אחידה וקבועה ולא עמלת מקסימום כפי שמוצע על ידי אולמרט.



בסוף השבוע שיגר אולמרט נוסח חדש של התקנות הדומה לטיוטה הקודמת שהועברה לוועדת הכספים לפני 5 חודשים למעט עמלת הפצה נמוכה יותר על נכסים שנצברו עד 31 בדצמבר 2005 אצל יצרנים פנסיוניים שמחוץ למערכת הבנקאית.



לגבי נכסים אלה יוכל היועץ הפנסיוני לגבות עמלה בשיעור של עד 0.1% בלבד, בין אם יציע ללקוח להשאר באותה קופת גמל או קרן פנסיה ובין אם יציע לו לעבור לקופת גמל או לקרן פנסיה אחרת. השינוי נדרש כדי שלא יהיה ליועץ אינטרס כלכלי לייעץ ללקוח שלו לעבור מקופה אחת לשנייה גם אם הדבר לא בהכרח מתחייב.



בהצעת אולמרט שאותה שיגר בסוף השבוע לא חל שינוי לגבי כל יתר העמלות: 0.25% לקרנות שקליות, 0.4% לקרנות אג"ח, ו-0.8% לקרנות מנייתיות.



בנלולו הודיע אמש על התנגדותו להצעה ותובע שתקבע עמלת הפצה אחידה וקבועה לכל המוצרים. בנלולו גם דורש שעמלת ההפצה על המלאי של קרנות הפנסיה וקופות הגמל תהיה אפס ולא 0.1% כפי שמוצע בתקנות החדשות.



בנלולו הודיע כי שוחח עם חברי הליכוד בוועדה, וחברים מטעם המפד"ל והאיחוד הלאומי וביחד הם מהווים רוב של 9 מבין 19 חברי הועדה שיצביעו נגד הצעת האוצר. הסכמת הבנקים הגדולים טורפת את הקלפים לבנלולו וליתר חבריו שהתגייסו באחרונה ותמכו בעמדת הבנקים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully