וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסדר שיקומם של נכי צה"ל באמצעות היתרים להפעלת תחנות דלק יחודש

שרון קדמי

3.1.2006 / 11:03

משרד הביטחון יחדש את מסלול שיקומם התעסוקתי של נכי צה"ל באמצעות מתן היתרים להפעלת תחנות דלק בעקבות עתירה שהוגשה על ידי יו"ר ארגון נכי צה"ל, משה מטלוןמשרד הביטחון יחדש את מסלול שיקומם התעסוקתי של נכי צה"ל באמצעות מתן היתרים להפעלת תחנות דלק. כך הודיעה השבוע פרקליטות המדינה לבג"צ בעקבות עתירה שהוגשה על ידי יו"ר ארגון נכי צה"ל, משה (מוץ) מטלון בשם ארגון נכי צה"ל.העתירה הוגשה כנגד שר הביטחון שאול מופז, מנכ"ל משרד הביטחון ומינהל מקרקעי ישראל, אשר החליטו לדעת העותר בניגוד לחוק ובניגוד לסעיף 6 לחוק משק הדלק על ביטול שיקום נכי צה"ל באמצעות הפעלת תחנות דלק.הסדר שיקום נכי צה"ל בתחנות דלק הונהג על ידי המדינה בשנות ה-60. בשנת 1998, במסגרת הרפורמה בשוק הדלק, עוגן הסדר זה בחוק משק הדלק ונקבע כי כ-50% מהמגרשים שיאותרו על-ידי מנהל מקרקעי ישראל, יוקצו לנכי צה"ל שיומלצו על-ידי אגף השיקום. עוד נקבע בחוק, כי על מינהל מקרקעי ישראל להקצות, בשנים 1998-2000, 200 מגרשים לפחות לצורך הקמת תחנות דלק.בעתירה לבג"צ, שהוגשה באמצעות עוה"ד יוסי לוי, אייל בליזובסקי ותמר חיימוביץ-ריכטר נטען, כי למרות עיגונו של ההסדר בחוק נמנעה המדינה מהפעלת ההסדר ולמעשה חדלה מלשקם נכי צה"ל באמצעות תחנות דלק. בעתירה נטען עוד, כי התנהגותה הבלתי חוקית של המדינה הגיעה לשיא בהחלטת מנכ"ל משרד הביטחון מר עמוס ירון, לבטל את ההסדר הקבוע בחוק ולא לשקם יותר נכי צה"ל.ארגון נכי צה"ל טען בעתירתו, כי אי ביצוע הוראות החוק ע"י המדינה וההחלטה לפעול בניגוד אליו גורם עוול קשה לנכי צה"ל, נוגד את כללי המינהל התקין, מהווה חריגה מסמכות, ופוגע באופן בלתי סביר ובלתי מידתי בזכותם החוקית של נכי צה"ל להשתקם בתחנות דלק.יו"ר הארגון טען כי הניסיון לבטל את הסדר שיקום נכי צה"ל בתחנות הדלק אינו מוסרי וגורם עוול כבד לנכי צה"ל הממתינים שנים ארוכות לשיקומם, וכן פוגע פגיעה קשה באמון נכי צה"ל בממשלה.בעקבות העתירה הוציא בג"צ צו על תנאי וכן צווי ביניים האוסרים על המדינה מלשווק לגורמים שאינם נכי צה"ל מגרשים שהוקצו לתחנות דלק. בהודעתה השבוע קיבלה למעשה המדינה את עמדת ארגון נכי צה"ל בעתירתו והודתה כי לא עלה בידי שר הביטחון לקדם הליך חקיקה לביטול הסדר שיקום זה ועל כן היא נאלצת להפעילו מחדש.

ניסיון שר הביטחון לפני כמה חודשים לחוקק חוק שיבטל הסדר שיקום זה במסגרת דיון בועדת השרים לענייני חקיקה נכשל, עקב התנגדותו הנחרצת של יו"ר ארגון נכי צה"ל, התנגדות אשר ניתמכה על ידי כמה מן השרים.

מטלון ציין כי: "ארגון נכי צה"ל יעקוב בצורה קפדנית אחר יישום החוק על ידי המדינה מיידית ויוודא שנכי צה"ל הזכאים לכך ישוקמו במסלול שיקום חשוב זה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully