וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התפתחויות בפרשת גד זאבי ומניות בזק; בכיר בבנק המזרחי: "בהסכם העסקה ישנן הנחות סמויות"

עודד ארבל

3.1.2006 / 19:51

האחראי על האשראי בבנק המזרחי: "יש הנחה סמויה שאיש עסקים בעל מוניטין שרוצה לחזור ולעשות עסקים בישראל לא יקלקל את שמו"; המדינה נסוגה מעובדות בכתב האישום לגבי מצגים כוזבים של זאבי מול כייבל אנד ווירלסכמו עמיתיו מהבנקים האחרים גם שמואל מסנברג, האחראי על האשראי בבנק המזרחי, לא ידע על מעורבות מיכאל צ'רנוי בעסקת מכירת מניות בזק לגד זאבי. כך עולה מעדותו אתמול בבית המשפט המחוזי בתל אביב בפני השופט ד"ר עודד מודריק.לצ'רנוי וזאבי, הנאשמים המרכזיים בפרשה, מיוחסת רכישה במשותף של כ-20% ממניות בזק לפני כחמש שנים. זאבי קיבל אשראי בסך 643 מיליון דולר מקונסרציום הבנקים בראשות הבנק הבינלאומי בתמורה לשעבוד המניות, וכן לערבות בנקאית של בנק פיבי שווייץ בסך 143 מיליון דולר - שמאחוריה עמד צ'רנוי. מכתב האישום עלה, כי אילו ידעו הבנקים שצ'רנוי עומד מאחורי הערבות, הם לא היו מאשרים את ההלוואה ולא היה מתקבל ההיתר הנדרש ממשרד התקשורת.בחקירה הראשית שניהלה מטעם המדינה עו"ד תמר רוסמן הודה מסנברג, שבנק המזרחי לא ערך כל בדיקות לפני החבירה לקונסורציום הבנקים. "הלווה נחשב באותה תקופה למכובד והמחויבות והכסף היו שלו", נימק.
בחקירה הנגדית שניהל עו"ד גיורא אדרת, המייצג את זאבי עם עורכי הדין דן שיינמן ונוית נגב, הוסיף מסנברג: "לא מן הנמנע ששאלנו את ליאורה (מרידור, לשעבר האחראית על האשראי בבנק הבינלאומי- עב"א) של מי הכסף. אבל, בכל מקרה, זה היה ברור מאליו". עוד אישר העד, שהבנק לא ערך בירורים נוספים מעבר לידע הכללי שעמד לרשותו.במהלך עדותו חשף הבנקאי הוותיק טפח מאופן החשיבה של הבנק בעת סגירת עסקת הלוואה מסוג זה. "ישנן הנחות סמויות בסגירת עסקה כזו", הודה מסנברג. דברים אלו אמר העד בהקשר לפרטים שאינם מקבלים ביטוי בהסכם בין זאבי לבנקים. "חשוב מי הלווה, וההנחה הסמויה היא שהוא יעמוד מאחורי ההלוואה. מדובר בקונטקסט הכללי", הוסיף.

עוד שאל וינרוט כיצד בחוזה עב הכרס בין זאבי לבנקים אין זכר לסעיף פשוט שיאסור על זאבי לערב צד ג'. מסנברג השיב, "באותה עת לא היה צל צילו של ספק שהעסקה היא עם זאבי. לא עלתה האפשרות בכלל". באותו עניין הגיב מסנברג לעו"ד פרופ' דוד ליבאי המייצג את עו"ד מיכאל קומיסר (בא כוח זאבי מול הבנקים) יחד עם עו"ד דפנה ליבאי, "יש הנחה סמויה שאיש עסקים בעל מוניטין שרוצה לחזור ולעשות עסקים בישראל לא יקלקל את שמו. לא בכל המקרים ההנחה הזו עבדה, אבל היו מקרים שהיא עבדה", כך מסנברג. "אני הייתי מצפה", הטיח דוד ליבאי, "שזאבי יפעל לפי הוראות הסכם ולא לפי הנחות סמויות".יצוין, כי השבוע הסכימה הפרקליטות לסגת מהאשמה בחלק מהעובדות המיוחסות לזאבי בכתב האישום. מדובר בסעיפים בכתב האישום בהן נאמר כי במהלך המשא ומתן לקראת סגירת העסקה, הציג זאבי לפני נציגי החברה המוכרת, כייבל את ווירלס, את המצגים הכוזבים הבאים: ראשית, שאין לו כל הסכם עם צד ג' לגבי רכישה או העברה של אמצעי שליטה בבזק; ושנית, בעת רכישת המניות הוא יעמוד בכל תנאי חוק הבזק.הנסיגה ארעה לאחר שבמהלך חקירה נגדית, הציע עו"ד יעקב וינרוט - המייצג את צ'רנוי יחד עם עו"ד ירון קוסטליץ - להציג בפני עו"ד מיכאל צלרמאייר, נציג כייבל אנד ווירלס, את ההסכם בין זאבי לצ'רנוי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully