וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התמ"ס מתכנן קרן סיד ממשלתית בהיקף של 200 מיליון שקל

הארץ

5.7.2001 / 7:19

העלות הכוללת של תוכנית התמ"ס, המיועדת לעידוד הצמיחה, היא כמיליארד שקל

מאת אורה קורן

התמ"ס מתכנן להקים קרן לתמיכה בחברות בראשית דרכן (סיד) בהון של 200 מיליון שקל. ב-2001 תתוקצב הקרן ב-30 מיליון שקל, וב-2002 תתוקצב ב-170 מיליון שקל. לקראת תקציב 2003 ייבחנו שתי חלופות - המשך הפעלת הקרן תוך הגדלת תקציבה או הפרטתה, על פי התנאים בשוק.

הקרן תשקיע יחד עם קרנות הון סיכון פרטיות בפעילויות בעלות חשיבות לאומית הנתקלות בכשל שוק, דוגמת הביוטכנולוגיה. תנאים נוספים להשקעתה יהיו היצע ניכר של כוח אדם טכנולוגי לא מנוצל, בתחומים שיוגדרו כבעלי חשיבות כלכלית-לאומית ובתחומים שבהם נדרש זמן רב למימוש, נתון המפחית את נכונות המשקיעים הפרטיים להיכנס לתחום.

הקמת הקרן היא חלק מתוכנית אסטרטגית שגיבש התמ"ס במטרה לעודד את הצמיחה במשק. עלות התוכנית לשנתיים וחצי (עד סוף 2003) נאמדת ב-603 מיליון שקל, שיכללו בבסיס התקציב. כלומר, בפועל מדובר בתוספת העולה על מיליארד שקל לשנתיים וחצי הקרובות, על פי החישוב הבא: עלות התוכנית ל-2001 נאמדת ב-106 מיליון שקל, מהם יבקש התמ"ס 74 מיליון שקל והיתרה תילקח מסעיפים אחרים בתקציבו. גם בתקציב 2002 יבקש המשרד תוספת, הפעם של 321 מיליון שקל. תוספת זו תהפוך לחלק מבסיס התקציב של 2003, שבה יבקש התמ"ס תוספת חדשה של 208 מיליון שקל.

ההוצאות העיקריות בתוכנית יהיו לסעיף קרן הסיד (200 מיליון שקל לשנה וחצי) ולקרן לקידום עסקים בינלאומיים (כ-300 מיליון שקל לשנתיים וחצי), המיועדת לסייע לעסקים לווסת את פעילותם בשוק התחרותי הגלובלי. שרת התמ"ס, דליה איציק, ומנכ"ל התמ"ס, אמיר חייק, הציגו אתמול את התוכנית בפני התקשורת, ובשבוע הבא היא תוצג בפני הקבינט הכלכלי-חברתי.

איציק אמרה כי סעיפים נוספים בתכנית כוללים הקמת מערך ביטוח ממשלתי משלים לביטוח אנשי עסקים זרים המבקרים בישראל בתקופות מתיחות ביטחונית, לאחר שחלק מחברות הביטוח האמריקאיות סרבו לבטח אנשי עסקים היוצאים לאזורים שמשרד החוץ האמריקאי הגדיר כמסוכנים.

מערך הביטוח יופעל בעזרת חברות ביטוח אמריקאיות, ויכסה את הסיכון השולי מפעולות איבה או מלחמה במהלך שהייה בישראל לצורך עסקי. הממשלה תספק ביטוח משנה לחברות האמריקאיות. ההצעה הוצגה בפני שר האוצר, סילבן שלום.

בנוסף מתכנן התמ"ס להגדיל את תקציב קידום הפעולות בחו"ל ולהשוותו לתקציב המדען הראשי לתמיכה במו"פ, מתוך הנחה שסיוע לשיפור התחרותיות של חברה בחו"ל בשוק גלובלי, חיוני להצלחת המכירות לא פחות מהתמיכה במו"פ.

מדובר בצעד משמעותי ביותר מבחינת סדרי העדיפויות של המשרד, מכיוון שכיום תקציב עידוד השיווק בחו"ל הוא 94 מיליון שקל, ותקציב המדען הראשי הוא 1.6 מיליארד שקל. על פי התוכנית, הגדלת התקציב תתבצע בהדרגה ל-124 מיליון שקל השנה, ל-200 מיליון שקל ב-2002 ולהכפלת התקציב כל שנה לאחר מכן.

התמ"ס מציע להקים קרנות ייעודיות נוספות לקידום מגזרי מיעוטים ולקידום עסקים זעירים, קטנים ובינוניים. הנחת העבודה היא כי העסקים הזעירים והקטנים הם מנוף חשוב ליצירת תעסוקה.

עיקרי תוכנית התמ"ס:

* הקמת קרן לתמיכה בחברות בראשית דרכן בהיקף של 200 מיליון שקל

* הקרן תשקיע יחד עם קרנות הון סיכון פרטיות בפעילויות בעלות חשיבות לאומית הנתקלות בכשל שוק

* הקמת קרן לקידום עסקים בינלאומיים בהיקף של כ-300 מיליון שקל לשנתיים וחצי

* יוקם מערך ביטוח ממשלתי משלים לביטוח אנשי עסקים זרים המבקרים בישראל

* הגדלת תקציב קידום הפעולות בחו"ל והשוואתו לתקציב המדען הראשי לתמיכה במו"פ

* הקמת קרנות לקידום מגזרי מיעוטים ועסקים זעירים, קטנים ובינוניים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully