וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יותר ויותר אנליסטים מעריכים כי ההתאוששות בהיי-טק לא תחול לפני 2004

הארץ

5.7.2001 / 9:04

מאת רוני ליפשיץ

לפני חודשיים העריכו כמה חברות מחקר כי 2001 היא שנת השפל, ולאחריה יתאושש שוק השבבים בעולם. אלא שנתונים חדשים, המתפרסמים באחרונה על ידי חברות מחקר טכנולוגיות, אופטימיים פחות. מחלקם עולה החשש כי המשבר הנוכחי בתעשיית ההיי-טק עשוי להימשך כמה שנים, ואולי אפילו עד לאחר 2004.

מחקר חדש על שוק המידע באירופה, שפירסמה חברת IDC בתחילת השבוע, צופה כי החולשה בכלכלה האירופית תגרום לירידה בדרישה למוצרי ושירותי מידע ביבשת בשלוש השנים הקרובות. להערכת החברה, המשבר הפוקד את ארה"ב מתחיל להשפיע על אירופה. כשליש מההפחתה בהוצאה העולמית על טכנולוגיית מידע ב-2003-2002, כ-50 מיליארד דולר, מיוחס ליבשת הישנה.

תחום התוכנה רגיש פחות למשבר, וההשפעה העיקרית תורגש בשוקי ציוד התקשורת והרשתות, ובמכירות של מחשבים אישיים. "ראינו תופעה זו במקרים אחרים", אמר מנהל מחקר לכלכלה גלובלית ב-IDC, סטיפן מינטון. "הדיווח מלמד כי שוק התוכנה והשירותים חסין יותר בפני שפל כלכלי משוק החומרה. זאת, בגלל האופי המחזורי של השקעות בחומרה ותלותו של השוק ברכישות של המגזר הצרכני".

למרות השפל, הגידול יימשך, אם כי בקצב מתון מבעבר. להערכת IDC, שוק המידע האירופי יצמח ב-7.9% ב-2003-2002. גם בארה"ב, צופה חברת המחקר, יימשך המיתון. הפגיעה הקשה ביותר תהיה בשוק החומרה והציוד האמריקאי, שיקטן ב-2001 ב-1%, לעומת צמיחה של 9.6% ב-2000.

סך כל ההוצאה האמריקאית על טכנולוגיית מידע תרד מ-11% ב-2000 ל-7% ב-2001, אך אם המיתון יימשך בחודשים הקרובים, היא תרד לשפל של 5% בשנה.

בטווח הרחוק, מאמין האנליסט קווין ווייט מ-IDC, השוק הטכנולוגי ייצא מהשפל בזכות שתי מגמות עיקריות: צמיחת האינטרנט ותהליכי הייעול. "למרות השפל, נמשך הגידול בשימוש באינטרנט ובמסחר האלקטרוני, ומהם ייהנו לא רק חברות האינטרנט, אלא גם ספקי הציוד והתוכנות. בנוסף, רוב העסקים למדו כי השקעות בתשתית המידע משפרות את היעילות הפנימית, ומקלות על איתורן של הזדמנויות עסקיות חדשות".

IDC אינה חברת המחקר הפסימית היחידה. באחרונה אמר בראיון ל-CNET מנהל חברת המחקר Ovum, ריצ'רד הולוויי, כי הדרישה למוצרי מידע תישאר קטנה לפחות עד 2004. בסדרת מחקרים שהוציאה החברה בשבועות האחרונים ניכרת הפסימיות ביחס למגזרי תעשייה שונים. בולטת במיוחד התייחסות החברה לתחום האינטרנט הסלולרי. במחקר הנושא את הכותרת "מכה נוספת לחלום האינטרנט האלחוטי", מעריכה החברה כי שוק הפרסום הסלולרי העולמי לא יעבור את גבול המיליארד דולר, לפחות עד 2004, "ויתחיל להתפתח רק מ-2006 ואילך".

בינתיים, גם בתעשיית השבבים מתחילים להתרגל לרעיון כי מדובר במשבר ארוך מהצפוי. "אני לא מאמין בגרף התאוששות מסוג V", אמר לפני חודש אנליסט ראשי לתחום השבבים בחברת ליהמן ברדרס, דן ניילס, במפגש השנתי של ארגון מפתחות השבבים שנערך בקליפורניה. "אני חושב שהמשבר יהיה דומה יותר לאמבטיה רחבה ועמוקה, או בצורת L, עם שפל עמוק וארוך".

ניילס העריך כי המשבר הנוכחי עלול להיות המשבר הגרוע ביותר שפקד אי פעם את תעשיית השבבים. "זו לא שנת 96', ובוודאי לא 98'. השפל הנוכחי דומה יותר למה שראינו במשבר הגדול של תעשיית השבבים ב-85'", אמר ניילס. "זה הולך להימשך זמן רב, ולהכאיב מאוד".

תמונה דומה מתקבלת מהדו"ח האחרון של איגוד תעשיית השבבים (SIA). מהדו"ח עולה כי מכירות השבבים בעולם הסתכמו במאי בסכום של 12.7 מיליארד דולר - ירידה של 7.3% לעומת אפריל 2001 וירידה של 20.1% לעומת מאי 2000. המצב קשה במיוחד בארה"ב, שבה מכירות השבבים צנחו ב-32% לעומת מאי 2000. בעקבות תוצאות אלה נאלץ האיגוד לעדכן את תחזיתו ל-2001, וכעת הוא מעריך שהשנה תסתיים בירידה של 16% במכירות, ולא 13%, כפי שסבר לפני ארבעה שבועות. לפחות עד לעדכון הבא של התחזית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully