וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פינס: להוציא מחוק נתוני אשראי הסעיפים המאפשרים מסירת מידע חיובי

הארץ

5.7.2001 / 10:32

סבור כי אין להשלים עם העובדה שאדם המבקש לשמור על צנעת פרטיותו ישלם על כך מחיר כלכלי, שכן ייחשד כמי שיש לו מה להסתיר ותמנע ממנו קבלת אשראי

מאת צבי זרחיה

יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ אופיר פינס (עבודה), תובע להוציא מהצעת חוק שירות נתוני אשראי את הסעיפים המאפשרים מסירת מידע חיובי על ידי חברות נתוני אשראי, לגבי עמידתם של לקוחות בהתחייבויותיהם הכספיות.

פינס אמר כי לא מקובלת עליו הברירה, שתאפשר למנוע בחוק את איסוף ופרסום המידע לגבי לקוחות על ידי הודעה מראש, שכן עצם הברירה יוצרת אפליה לרעה בין אלה שיסרבו להופיע במאגרי המידע של חברות נתוני האשראי לבין אלה שיופיעו בהם.

פינס סבור כי אין להשלים עם העובדה שאדם המבקש לשמור על צנעת פרטיותו ישלם על כך מחיר כלכלי, שכן ייחשד כמי שיש לו מה להסתיר, ותמנע ממנו לקבל האשראי.

רשמת מאגרי המידע במשרד המשפטים, עו"ד יוספה טפיירו, אמרה כי היא מקבלת את האיזונים שנקבעו בחוק לגבי המידע השלילי, המאפשרים לבעלי חוב לפרוע אותו כדי למנוע את פרסום שמו, וכן את שלוש האופציות שהועלו שלשום בעניין פרסום מידע חיובי - לא יאספו נתונים על מי הודיע מראש כי אינו מעוניין בכך, או איסוף מידע מותר אך מסירת מידע חיובי חייבת הסכמה בכתב של הלקוח, או האחרונה - איסוף מידע רק בהסכמה מראש של לקוח.

לדעתה, בהצעות הללו מתקיים איזון ראוי בין השמירה על הפרטיות, האינטרסים הכלכליים של המשק וזכות הציבור להגן על עצמו מפני נוכלים. טפיירו מעדיפה את קבלת האופציה המחייבת לקבל את הסכמתו של הלקוח לאיסוף ופרסום המידע החיובי עליו.

היועץ האסטרטגי של הפורום למען הרפורמה בשוק האשראי, ליאור חורב, אמר כי עמדתה של טפיירו שומטת את הקרקע מתחת לרגלי קמפיין ההפחדה של הבנקים הגדולים, המפעילים לחצים לא ראויים על נבחרי ציבור.

היועץ המשפטי של הוועדה, שלמה שהם, אמר כי סעיפי המידע החיובי מהווים בעיה חוקתית לגבי זכות האדם לפרטיות.

יו"ר המועצה הציבורית להגנת הפרטיות, עו"ד חיים קלוגמן, אמר כי המועצה מתנגדת להכללת המידע החיובי בחוק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully