וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנק המרכזי של אירופה נשאר בבונקר: הריבית ללא שינוי ב-4.5%

דפנה מאור

5.7.2001 / 15:14

היורו ירד ל-83.95 סנט לאחר שהבנק החליט שסכנת האינפלציה מצדיקה את צעדו

הבנק המרכזי של אירופה בחר שלא להוריד את הריבית בגוש היורו בפגישתו היום. שער הריבית - 4.5% - נותר בעינו, למרות סימנים להאטה כלכלית מחמירה באירופה, בגלל חששות הבנק מהתגברות האינפלציה. היורו רשם ירידה לשער של 84.95 סנט לעומת שער של 84.45 סנט הבוקר.

הבנק המרכזי של אירופה סירב ללכת בעקבות הבנקים המרכזיים ברחבי העולם, והותיר את הריבית בעינה מתחילת השנה, למעט הורדה אחת של רבע אחוז שביצע במאי. מדד המחירים לצרכן בגוש היורו, שעלה בקצב שנתי של 3.4% בחודש מאי, הוא בין הגורמים להחלטת הבנק, הממונה על ויסות לחצי מחירים ולא על עידוד הצמיחה הכלכלית (בניגוד לבנק המרכזי בארה"ב).

אפילו נתוני מדד המחירים ליצרן לחודש מאי, שעלה בשיעור נמוך מהצפוי של 0.2% לעומת אפריל, לא שיכנע את הבנק שסכנת האינפלציה שככה. בחישוב שנתי רשם המדד עלייה של 3.6%, לאחר שבאפריל זינק ב-4.2%.

ההאטה הכלכלית באירופה נותנת את אותותיה בצורה חריפה במגזר העסקי: אתמול פירסמה מרקוני, יצרנית ציוד התקשורת הבריטית, אזהרת רווח קשה. בעקבות זאת נופלת מנייתה עתה ב-50% ויותר בבורסת לונדון. מרקוני הצטרפה לשלל של חברות באירופה, מכל תחומי הכלכלה, אשר הזהירו שההאטה הכלכלית פוגעת בעסקיהן.

למרות ההתעקשות המתמשכת לשמור על ריבית גבוהה יותר מאשר בארה"ב, צופים אנליסטים כי בהמשך השנה ייאלץ הבנק להוריד את הריבית. הפגישה הבאה של הבנק תתקיים ב-2 באוגוסט, ואחרי כן ייצא הבנק לפגרה של חודש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully