וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת החשמל רוכשת 3 יחידות לייצור חשמל בשיטת מחזור משולב בגז טבעי מסימנס ב-550 מ' ד'

גולן פרידנפלד

5.7.2001 / 15:59

זאת מתוך עסקה כוללת לרכישת 4 יחידות; מנכ"ל חברת החשמל, יעקב רוזן: חברת החשמל מקווה שייעשו כל המאמצים שמערכת הולכת הגז הטבעי תהיה מוכנה בזמן

חברת החשמל עושה צעד אחד קדימה במימוש עידן ייצור חשמל על ידי גז טבעי ומודיעה כי תרכוש 4 יחידות חדשות לייצור חשמל בשיטת מחזור משולב בגז טבעי.

עלות רכישת שלוש היחידות הראשונות מחברת סימנס תגיע ל-550 מיליון דולר, כשהיחידה הראשונה מתוכננת להיכנס לפעולה בסוף 2003 עד תחילת 2004.

מנכ"ל חברת החשמל, יעקב רוזן, מסר כי זהו פרויקט חשוב מאוד למשק החשמל והוא נועד לענות על הגידול בביקושים לחשמל ולהביא את רזרבות ייצור החשמל, שהגיעו בקיץ שעבר למצב אפס, לרמה המקובלת בעולם המערבי. השגת מטרה זו, ציין רוזן, תלויה בכניסה במועד של היצרנים הפרטיים וכי חברת החשמל תעשה את כל המאמצים שמערכת הולכת הגז הטבעי תהיה מוכנה בזמן.

כידוע, החליט באחרונה דירקטוריון חברת החשמל לנהל משא ומתן מפורט עם קבוצת ים תטיס לחתימה על הסכם לרכישת 1.7 מיליארד מטר מעוקב של גז טבעי בשנה, לאורך תקופה של 10-15 שנים. בקבוצת ים תטיס מחזיקות יחד החברות דלק קידוחים ואבנר ב-53% מהזכויות. חברת סאמדן האמריקאית מחזיקה ב-47% הנותרים. חברת EMG המצרית זכתה, כזכור, גם היא במכרז לאספקת 1.7 מיליארד מ"ק גז לשנה ממצרים, באמצעות צינור שיעבור לאורך חופי ישראל מחוץ למים הטריטוריאלים.

קבוצת ים תטיס הודיעה לפני כחודש על תוכנית להשקיע 235 מיליון דולר בשנים 2001-2003 בהפקת שדה גז הטבעי מרי, הנמצא מול חופי אשקלון, והולכת הגז הטבעי מהשדה לחופי ישראל. ההשקעות, אמרו אז בים תטיס, יחלו מיד בימים הקרובים.

במהלך 2001 אמורה ים תטיס להשקיע 51 מיליון דולר במסגרת תוכנית ההפקה האמורה, ועל פי התוכנית ניתן יהיה להזרים את הגז הטבעי לחופי ישראל כבר במהלך 2003. תוכנית ההשקעה האמורה כוללת הקמת פלטפורמת הפקה בגובה של 300 מטר, כשהלקוחה המרכזית של הפרויקט תהיה חברת החשמל. אולם, עד כה לא נחתם כל חוזה עם חברת החשמל, כך שלמעשה החלה ים תטיס להשקיע סכום גדול למדי מבלי שיהיה לה חוזה חתום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully