וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בג'קדה לא בטוחים שהשוק יישתפר במחצית השנייה

גתית פנקס

5.7.2001 / 20:24

המנכ"ל: אנחנו מקווים להציג איזון ברבעון הרביעי

בתקופה כזו, אולי גם זה הישג - היום נאלצה חברת ג'קדה לפרסם את אזהרת הרווח הראשונה שלה, שהיתה חמורה ביותר: ברבעון השני החברה חזרה לשרוף מזומנים, ייצרה הפסדים עצומים והודיעה על פיטורי עובדים - בהחלט לא משהו שמנכ"ל חברה אמור להתגאות בו.

ואכן, גידי הולנדר, מנכ"ל ג'קדה, מרגיש שלא בנוח במיוחד לאור העובדה שהרבעון הרביעי של 2000 והראשון של 2001 היו הטובים של החברה אי פעם, דבר שבא לידי ביטוי גם בהתעוררות מכיוון בתי השקעות שהחלו לכסות את החברה בתקופה האחרונה. "אנחנו קיימים כבר 11 שנה, ואף פעם לא נאלצנו לעמוד בסיטואציה כזו לא נעימה", אומר לנו היום הולנדר, "פעם ראשונה שלנו". קורה.

נסגרו ברבעון פחות עסקות

הולנדר מייחס את ההאטה שהחברה חוותה ברבעון השני של השנה לשני גורמים עיקריים: האחד, הוא דחייה של עסקות גדולות אותן החברה קיוותה לסגור במהלך הרבעון השני אולם לא הצליחה. הסיבה השנייה היא שגם הלקוחות שכן סגרו עסקות כמתוכנן הורידו את היקפן. "לקוחות מוציאים היום פחות כספים, אבל עדיין, הם זקוקים היום מאוד למוצרים שלנו", סבור הולנדר.

ג'קדה נסחרת בבורסת הנאסד"ק ובתל אביב לפי שווי שוק של 65 מיליון דולר. החברה, המפתחת תוכנות המאפשרות לעסקים לנצל את תשתית המיחשוב הקיימת ולשדרג אותה כך שתתאים לסביבת אינטרנט ומסחר אלקטרוני, הודיעה במקביל על פיטורי עובדים - ובכך אין היא שונה מאחיותיה הישראליות שפירסמו אזהרות בימים האחרונים, וביניהן ניתן לציין את ווקלטק ורדוויז'ן .

אולם נראה שתוכנית הפיטורים טרם הושלמה בצורה סופית שכן הולנדר אינו מוכן לדבר על מספרים. טרם הפיטורים, יש לחברה 240 עובדים, מתוכם 95 בישראל.

אך ראשית, למספרים. ממוצע תחזיות של בתי ההשקעות המכסים את המניה - ליהמן ברדרס, אופנהיימר (CIBC) ו-SG Cowen - הצביע על רווח צפוי של 2 סנטים למניה ברבעון השני, ואולם החברה תפספס תחזית זו בצורה דרמטית שעה שהיא מעריכה כי תדווח על הפסד של 11-14 סנט למניה. ברבעון הקודם היא הצליחה להציג רווח של סנט בודד, וברבעון המקביל היא השיגה איזון.

איזון - רק ברבעון הרביעי

אבל כעת, ג'קדה מעריכה כי לפני הרבעון הרביעי היא לא תצליח כלל להגיע לאיזון בשורה התחתונה. לדברי הולנדר, ובהתבסס על מגמות ותנאי השוק ועל תחזית המכירות של החברה, הכנסותיה בשני הרבעונים הקרובים יהיו גבוהים ב-15%-20% מאלה של הרבעונים המקבילים.

ובמלים אחרות: אם ברבעונים השלישי והרביעי של 2000 החברה הציגה הכנסות של 6.8 מיליון דולר ו-7.78 מיליון דולר, בהתאמה, הרי שהיא תציג השנה הכנסות של 8 מיליון דולר בממוצע ברבעון השלישי של 2001 ושל 9.1 מיליון דולר ברבעון הרביעי.

בעבר החברה דיברה על צמיחה של 50%, וכך גם העריכו האנליסטים. "לא, זה לא יעד בר השגה מבחינתנו", אומר כעת הולנדר, "אבל אם היינו מצליחים לסגור בדיוק את אותה כמות עסקות רק באותו הגודל שאפיין את החודשים שלפני הרבעון הנוכחי, מצבנו היה טוב יותר", הוא אומר. הרבעון השני צפוי להביא עמו ירידה ממוצעת של 14% מהכנסות הרבעון הראשון.

לא יושבים מנגד

בג'קדה, כך הולנדר, לא מתכוונים לשבת ולחכות עד יעבור זעם. "הנחת העבודה שלנו היא שבכלל לא מדובר במצב זמני. ההערכות של כולם היו שהמחצית השנייה של 2001 תביא עמה את השינוי, אבל אנחנו בכלל לא בטוחים שזה יקרה, או לפחות לא בונים על זה", הוא אומר ומכין את הקרקע להסברים על קיצוצים שהחברה עושה בימים אלה.

"רק לפני ארבעה חודשים דיברנו על כך שאנחנו מתכוונים לגייס 90 עובדים בתקופה הקרובה, אבל השוק השתנה. לאחר פיטורי העובדים שעשינו וקיצוצים של טיסות, חופשות, אירועים חברתיים, רכישות טכנולוגיה ושימוש ביועצים פנימיים", מפרט הולנדר, "אנחנו נמצאים במצב בו אם הדברים יתנהלו כפי שאנחנו מעריכים, לא נאלץ לבצע קיצוצים נוספים".

כשהולנדר מדבר על "לא לשבת מנגד", הוא מכוון לשינויים שג'קדה מתכננת לתקופה הקרובה. "בעוד כחודש נכריז על סדרת מוצרים חדשה, שתשמש גם את השוק הקיים שלנו, וגם שוק נוסף אליו אנחנו מתכוונים להיכנס". לדבריו, השוק החדש קרוב לשוק הקיים של ג'קדה, כך שהיא לא תזדקק לכוח מכירות נוסף או לשינויים מבניים רדיקליים.

נכנסים חזק יותר לאירופה

"יש לקוחות שאנחנו פותרים להם בעיה אחת, והם פונים לחברה אחרת כדי שתתן להם פיתרון לבעיה נוספת, שבעצם אנחנו גם יכולים לסייע שם. על כן, החלטנו להציע פיתרון כולל ללקוחות", הוא אומר.

הולנדר אינו מעוניין להיכנס למספרים לגבי נתחי השוק של מתחרותיו, והאם המצב השתנה כעת, שרמת ההכנסות של ג'קדה ירדה. המתחרות הגדולות של החברה הן OpenConnect, יבמ ו-Attachmate ובסוף הרבעון הראשון העריכו באילנות בטוחה כי כל אחת מהן מחזיקה בכ-20% מהשוק, בעוד שג'קדה מחזיקה בכ-6% מהשוק.

בצורה מסורתית למעלה מ-90% ממכירות החברה מקורן בארה"ב, ומעט פחות מ-10% מגיעים מאירופה והשוק הבינלאומי. "יחס המכירות הזה יישתנה ברבעון הקרוב. אנחנו חשים גם האטה מאירופה ובעצם מכל העולם, אבל יחד עם זאת מתכננים בתקופה הנוכחית להגביר את החדירה שלנו לשוק האירופי. מאחר שאנחנו רואים כעת שגם המצב באירופה הוא לא מזהיר אני מעריך שהפריצה לשם תהיה היום מחושבת יותר", הוא אומר.

הולנדר עצמו יושב במשרדי החברה בארה"ב, ואולם בתקופה הקרובה הוא אמור לשוב לישראל, "מתוך מטרה להתקרב יותר לשוק האירופי, שוק היעד החדש שלנו". ב-25 ביולי החברה תפרסם את תוצאותיה הכספיות המלאות לרבעון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully