וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר בשיא של 8 חודשים מול היורו - 83.62 סנט; מול הין נסחר ב-125.92 ין

דפנה מאור

6.7.2001 / 9:09

הבנק המרכזי של אירופה הותיר את הריבית ללא שינוי אתמול; עלייה במדד מנהלי הרכש בארה"ב סייעה לדולר

הדולר קפץ לא רק מול השקל. במסחר כנגד היורו רשם הדולר שיא של 8 חודשים בשער של 83.62 סנט ליורו - עלייה של 1% תוך 24 שעות. מול הין נסחר הדולר ב-125.9 ין, הרמה הגבוהה מזה יותר מ-3 חודשים. עוצמת הדולר, אומרים אנליסטים, נובעת מהעובדה שהבנק המרכזי של ארה"ב מתמקד יותר בעידוד הצמיחה במשק מאשר בנקים מרכזיים אחרים. נתוני מדד מנהלי הרכש בתחום השירותים בארה"ב הראו עלייה גדולה מהצפוי ביוני, כך דווח אתמול על ידי ממשלת ארה"ב.

מדיניות ההרחבה המוניטרית של הבנק הפדרלי התבטאה ב-6 הורדות ריבית מתחילת השנה, לאחר שכלכלת ארה"ב עברה מצמיחה של יותר מ-5% בשנת 2000 לצמיחה של פחות מ-2% ברבעון הראשון של 2001. הבנק המרכזי של אירופה, בניגוד לכך, ממקד את מדיניותו בריסון האינפלציה בגוש היורו, עם פחות דגש על צמיחה.

אתמול בחר הבנק המרכזי של אירופה שלא להוריד את הריבית בגוש היורו. שער הריבית - 4.5% - נותר בעינו, למרות סימנים להאטה כלכלית מחמירה באירופה, בגלל חששות הבנק מהתגברות האינפלציה.

הבנק המרכזי של אירופה סרב ללכת בעקבות הבנקים המרכזיים ברחבי העולם, והותיר את הריבית בעינה מתחילת השנה, למעט הורדה אחת של רבע אחוז שביצע במאי. מדד המחירים לצרכן בגוש היורו, שעלה בקצב שנתי של 3.4% בחודש מאי, הוא בין הגורמים להחלטת הבנק, הממונה על ויסות לחצי מחירים ולא על עידוד הצמיחה הכלכלית (בניגוד לבנק המרכזי בארה"ב).

יפאן, לעומת ארה"ב, נמצאת עדיין באחיזתה של האטה כלכלית הגובלת במיתון. ברבעון הראשון נרשמה נסיגה של 0.2% בתמ"ג של יפאן. נתוני התפוקה התעשייתית במאי רשמו ירידה של 1.2%, ומדד הביטחון העסקי (טנקאן) צנח ברבעון השני לרמה הנמוכה מאז דצמבר 1999. למרות שרה"מ קואיזומי הבטיח לחולל רפורמות במערכת הפיננסית, ולדחוף לעידוד הצמיחה, דרכה של יפאן להבראה כלכלית נראית רחוקה, והין לא זוכה לתמיכה מול הדולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully