וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פועלים תקשורת מאמינה באראל-נט

הארץ

6.7.2001 / 9:43

מאת אורי וינברגר

גיוס של 5.5 מיליון דולר בשוק ההנפקות שמקרטע כבר תקופה ארוכה הוא בולט לעין, בעיקר על רקע חולשה במניות הטכנולוגיה. חברת אראל-נט , הנסחרת בבורסה בתל אביב, עשתה זאת שלשום; במסגרת הנפקת זכויות לבעלי המניות גייסה החברה 5.5 מיליון דולר.

אראל-נט עוסקת בפיתוח ושיווק מוצרים המספקים פתרונות טכנולוגיים לשירותי טלפוניה ברשתות נתונים, המבוססות על פרוטוקול אינטרנט. גיוס סכום כה גדול בדרך של זכויות לחברה, שכל שוויה בבורסה מסתכם ב-2.5 מיליון דולר, נחשב להצלחה - בעיקר בתקופת שפל בה שרוי שוק ההון. ואולם, היו גם כאלה שבחרו לא להזרים כסף לחברת הטכנולוגיה אראל-נט.

חברת ציוד התקשורת הקנדית נורטל , שאחזקותיה באראל-נט לפני ההנפקה היו בשיעור של 15%, בחרה שלא להזרים כסף לחברה. כבר פורסם רבות על הבעיות והקשיים שיש לנורטל העולמית, שהובילו אותה להפסדים כבדים ברבעון

הראשון של 2001. ככל הנראה, גם כשמדובר בגיוס של 5.5 מיליון דולר בסטארט-אפ ישראלי קטן, חברת הענק שוקלת פעמיים אם כדאי לה להשקיע. הבחירה של נורטל שלא להזרים כסף לאראל-נט דיללה אותה בשיעור כה משמעותי (66%), עד כי לאחר הגיוס נורטל כבר אינה בעלת עניין בחברה.

גם חברת ההשקעות אלרון , הנסחרת בבורסה בתל אביב, בחרה שלא להזרים כסף לאראל-נט במסגרת הנפקת גיוס הזכויות שלשום. אלרון, שהחזיקה לפני הגיוס בשיעור של 11% בחברה, דוללה גם היא בשיעור משמעותי וחדלה להיות בעלת עניין בחברה.

אבל לא כל בעלי המניות באראל-נט בחרו שלא להזרים לה כסף. אלה שכן בחרו לנצל את זכותם מנעו בכך את דילולם בהון, ובכך נהפכו להיות בעלי השליטה העיקריים בחברה.

חברת פועלים תקשורת , מקבוצת פועלים השקעות , שבשליטת שרם-פודים-קלנר , החזיקה לפני ההנפקה ב-12.6% ממניות אראל-נט. במסגרת ההנפקה, גדל חלקה של פועלים תקשורת באראל-נט ל-25%. יצחק גת, מנכ"ל משותף בפועלים תקשורת, אמר אתמול שהאמון שמביעה הקבוצה בטכנולוגיה של אראל-נט, והמחיר הנמוך בו נסחרת המניה כיום לאחר שצנחה בשנה האחרונה בשיעור של 95%, היו מהגורמים המרכזיים שהביאה את הקבוצה להשקיע בחברה. נראה שבנורטל ואלרון סברו אחרת.

שתי חברות התחייבו מראש לממש את זכותם ולהזרים כסף לחברה: Communication Keppel, חברת השקעות ותקשורת מסינגפור המחזיקה ב-%21 מהון מניות אראל-נט, וחברת אראל תקשורת, המחזיקה ב-18% ממניות החברה. מימוש הזכויות מנע את דילולם של שתי החברות, אם כי שיעור אחזקתם בחברה נותר זהה.

לאראל-נט נוסף שלשום עוד בעל עניין: החתם - חברת לידר הנפקות , גם היא מקבוצת שרם-פודים-קלנר. לידר הנפקות נאלצה, בהתאם להתחייבותה, לנצל את הזכויות ולהשקיע באראל-נט 1.5 מיליון דולר. אחזקתה כעת באראל-נט היא 4.5%, בשיתוף עם לידר-טק.

מנכ"ל חברת החיתום לידר, יאיר פודים, הסביר אתמול כי החתמים היו מוכנים "לקלוט את הסחורה" במסגרת ההנפקה. גם הוא בדעה שבמחיר הנמוך בו נסחרת המניה כיום, ההשקעה בחברה נראית כדאית יותר מתמיד. קבוצת שרם-פודים-קלנר מביעה אמון, בעוד שנורטל ואלרון קצת מסתייגים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully