וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרש ההצלה הבלגי של פרו-לייזר

הארץ

6.7.2001 / 10:40

קבוצת BOH הבלגית רוכשת את השליטה בחברת האופטלמולוגיה הישראלית, שהפסידה 11 מיליון יורו ברבעון הראשון ונותרה עם קופת מזומנים של 1.6 מיליון יורו בלבד; יותר מ-100 עובדים יפוטרו וכל ההנהלה תוחלף

מאת סופי שולמן

חברת פרו-לייזר , הנסחרת בבורסת בריסל ואיסדא"ק האירופיות, החליטה להנחית אמש על משקיעיה את כל החדשות הרעות מהמחצית הראשונה של 2001. אלו כוללות דו"חות גרועים לרבעון הראשון של 2001 וחתימת הסכם להעברת השליטה בחברה.

לפרסום החדשות לא התקבלו אמש הסברים או הבהרות מצדה של פרו-לייזר, שבעבר דווקא הקפידה על מערך יחסי ציבור תקין. את מנכ"ל החברה לא ניתן היה להשיג ומשרדיה בראש העין היו ריקים עוד לפני השעה 17:00. "בשעות כאלה כבר אין פה אף אחד", אמר אחד מעובדי פרו-לייזר.

משלא זכו המשקיעים להתייחסות כלשהי מצד החברה, החליטו שהדבר הבטוח ביותר הוא למכור, ומניית פרו-לייזר קרסה ב-14% למחיר של 2 יורו. מחיר זה משקף שווי של 12 מיליון יורו לחברת האופטלמולוגיה הישראלית, שבשיאה נסחרה בשווי שוק של 250 מיליון יורו.

אתמול, ימים ספורים לפני שמרבית החברות מפרסמות את תוצאותיהן העסקיות לרבעון השני של השנה, פירסמה החברה את דו"חותיה לרבעון הראשון של 2001. הדו"חות שפורסמו באיחור רב הצביעו על נפילה בהכנסות, זינוק חד בהפסדים ודילול כמעט מוחלט של קופת המזומנים של החברה - 1.6 מיליון יורו בלבד.

ירידה של 11% בהכנסות

הכנסות פרו-לייזר הסתכמו ברבעון הראשון של השנה ב-12.7 מיליון יורו, ירידה של 11% לעומת הרבעון המקביל ב-2000. במקביל לנפילה בהכנסות חלה הרעה גם בשיעור הרווחיות הגולמית של החברה, שירד ל-32% מההכנסות בהשוואה ל-44% מההכנסות בתקופה המקבילה לפני שנה.

את הנפילה במכירות לא תוכל פרו-לייזר לתלות במצב הכלכלה העולמית או שוק הטלקום, שכן היא מפתחת מוצרים לשוק העדשות ותיקון ליקויי ראייה, שהביקוש בו יציב למדי כבר שנים. החברה פועלת בשוק האופטלמולוגיה וסל מוצריה כולל ציוד לבדיקת עדשות מגע, מערכות לאופטומטריסטים ומכשירי לייזר לביצוע ניתוחים רפרקטיוויים להסרת משקפי ראייה.

ברבעון השני הגדילה פרו-לייזר משמעותית את הוצאות השיווק והמכירות וכן את הוצאות ההנהלה וכלליות, שהביאו אותה להפסד תפעולי של 6.6 מיליון יורו. על רקע זה, נסק ההפסד הנקי של החברה ל-10.8 מיליון יורו או 1.89 יורו למניה. את הרבעון המקביל עוד סיימה פרו-לייזר בהפסד של 6 סנטים למניה בלבד. בהודעתה מסבירה החברה כי הירידה בהכנסות נבעה מעלייה בעוצמת התחרות בשוק המוצרים לעדשות, וקיפאון בשוק האמריקאי. הסיבה לעלייה בהוצאות הכלליות נעוצה בהפרשה לחובות אבודים בגובה של 820 אלף יורו.

גם המאזן של פרו-לייזר לא מציג תמונה מעודדת. עתודות המזומנים צנחו ל-1.7 מיליון יורו, ואילו סעיף החייבים זינק ל-27 מיליון יורו. בנוסף, חלה עלייה חדה במלאי, שהסתכם ב-24.5 מיליון יורו. כלומר, בקצב המכירות הנוכחי של פרו-לייזר מלאי המספיק לשני רבעונים.

הרעה דרמטית זו בביצועים, שלחה את החברה לחיפוש מצילים שיזרימו חמצן ויאוששו את קופתה. פרו-לייזר עצמה מצאה את ההגדרה הטובה ביותר למצבה, בניסוח הודעתה לבורסה מאתמול: "יכולת החברה לעמוד בדרישות תזרים המזומנים הנחוצים להמשך קיומה, תלויה במציאת משקיע שירכוש את השליטה בפרו-לייזר ויקח על עצמו את מושכות הניהול".

המציל נמצא בדמותה של חברת אחזקות בלגית בשם BOH, שהחליטה לרכוש את השליטה בחברה הישראלית ולהחליף את הנהלתה - שהיתה כפי הנראה אחראית לכישלונה של פרו-לייזר.

BOH "תנשים" את הקופה הריקה

בשלב ראשון תעביר BOH 2.7 מיליון יורו לקופתה הריקה של החברה הישראלית. בהמשך תנפיק פרו-לייזר מניות לחברה הבלגית בשני שלבים נוספים, שבמסגרת כל אחד מהם תעביר האחרונה 4.6 מיליון יורו לפרו-לייזר. בנוסף לרכישת השליטה בפרו-לייזר תמזג BOH את החברה הבת שלה בשם בריו (Briot) עם חברת וקו (Weco) שנרכשה על ידי פרו-לייזר לפני שנתיים ב-30 מיליון דולר. במסגרת זו תשלם בריו 2.4 מיליון יורו תמורת הפעילות הגרמנית של וקו ו-340 אלף יורו נוספים בעבור הסניף הצרפתי של וקו.

בעקבות העברת השליטה צפויים לפרו-לייזר זעזועים רבים, שיכללו בראש ובראשונה פיטורי 100 עובדים והחלפת הנהלה ודירקטוריון החברה. את פרו-לייזר החדשה ינהל ג'קי בכמן, יו"ר קבוצת BOH, שכן במסגרת ההסכם בין שתי החברות יפרוש מתפקידו מנכ"ל החברה, רוני יגרמן. כל דירקטוריון החברה יוחלף בנציגי BOH, פרט לאדגר לאנג', מווקו הגרמנית. הארגון מחדש אמור להכין את פרו-לייזר למיזוג המלא עם בריו, שאמור לצאת אל הפועל בשנתיים הקרובות.

בכך מסתיים סיפורה המוזר של פרו-לייזר, שנחשבה בשנתיים האחרונות לאחת החברות הישראליות המבטיחות באירופה. החברה, שהוקמה ב-92' במסגרת חממה טכנולוגית בדימונה, הספיקה להשלים בזמן קיומה שלוש הנפקות ציבוריות. הראשונה היתה בדצמבר 98' בבורסת נובו מארשה בבריסל בה גייסה החברה 7 מיליון יורו. ביוני 99' היא חזרה למשקיעים הבלגיים וגייסה 7.5 מיליון יורו נוספים.

את גיוס ההון האחרון והגדול ביותר ערכה פרו-לייזר באפריל 2000, כאשר יצאה להנפקה ראשונה באיסדא"ק. בורסה זו התיימרה להוות חלופה אירופית לבורסת הטכנולוגיה האמריקאית, אך בינתיים מתקשה למלא תפקיד זה. בהנפקה זו גייסה החברה 42 מיליון דולר, אך היא כלל לא נהנתה מהכסף, שכן מרביתו שימש להחזר הלוואה אותה נטלה פרו-לייזר ביולי 99' לרכישת ווקו.

בתקופת הגאות שידרה פרו-לייזר למשקיעים כי הרכישות שביצעה וכניסתה לשוק הניתוחים הרפרקטיוויים ייהפכו אותה לקבוצה גדולה בעלת שם עולמי. יגרמן, שנראה כי ניהולו היה אחת הסיבות המרכזיות להגעת החברה למצבה הנוכחי, העריך בעבר כי פרו-לייזר תתפוס נתח משמעותי משוק האופטלמולוגיה שנאמד אז לדבריו ב-50 מיליארד דולר.

ב-2000 אמנם הצליחה החברה למכור ב-60 מיליון דולר, אך נראה כי מאז הצטרפו לשוק המבטיח חברות מוצלחות יותר, שדחקו את החברה הישראלית לפינה - ממנה מחלצת אותה כעת BOH הבלגית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully