וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"שרפנו מיליון וחצי דולר בחודש ויותר"

נתן ליפסון

2.7.2001 / 14:18

כך הצליחה eMation להוציא בתוך קצת יותר משנה 24 מיליון דולר - וכך ביצעה מעין-גיוס של 60 מיליון דולר

מאז הקמתה ב-1988 ובמשך יותר מעשר שנים הצליחה חברת התוכנה הישראלית PC Soft להתקיים מהרווחים שצברה ומהשקעה של כמה מיליוני דולרים בודדים. דווקא גיוס של 25 מיליון דולר כמעט הביא אותה לכדי פירוק.

PC Soft פיתחה תוכנות לבקרה של רצפת הייצור. התוכנות נמכרו היטב והצליחו לממן את רוב פעילותה.

בתחילת 2000 היא החליטה לבצע שינוי עסקי - להסב את הטכנולוגיה כך שתאפשר שליטה ובקרה באמצעות האינטרנט.

תחום הפעילות הזה מכונה DRM - Device Relationship Management. שמו נגזר משמו של ענף אחר - CRM, שבו ה-C פירושה Customer - ולא בלי סיבה: ענף ה-CRM נחשב לכזה המסוגל לייצר הכנסות ורווחים.

החברה המובילה בענף ה-CRM היא Siebel האמריקאית, ששווי השוק שלה הוא 21 מיליארד דולר ושהרוויחה בשנה האחרונה כ-300 מיליון דולר.

במסגרת שינוי המודל, PC Soft שינתה את שמה ל-eMation וגם גייסה 24 מיליון דולר, מזה 12 מיליון דולר מהקרן האמריקאית פטריקוף ועוד 7 מיליון דולר מזרוע ההשקעות הבינלאומית שלה, אייפקס.

יותר משנה עברה ומהסכום העצום הזה לא נותר למעשה כלום. אורן זאב מאייפקס ישראל מסביר איך זה קרה:

"כמו בהרבה מקרים בגיוסים כאלה, חלק מהכסף נאכל לפני הגיוס על ידי הלוואות גישור שניתנו לחברה והתחייבויות שנטלה על עצמה. למעשה, החברה התחילה עם 19 מיליון דולר. "זמן קצר אחרי הגיוס eMation ביצעה רכישה שמומנה בחלקה - 4 מיליון דולר - במזומן. כך נשארו עם 15 מיליון דולר.

"שאר הכסף באמת נשרף. החברה רצה מהר בשנת 2000 בגלל שהרגשנו שזאת הזדמנות גדולה מאוד. לא יכולנו לדעת כמה עמוק יהיה משבר המימון. לא חזינו את מה שיקרה. שרפנו מיליון וחצי דולר לחודש ואף יותר".

בסוף שנת 2000 החברה הבינה שהשוק השתנה ושיש צורך בהתאמה. הדבר בא לידי ביטוי כמובן גם במצבת כוח האדם: אם בשיאה eMation העסיקה 150 עובדים, היום מועסקים בה 90 עובדים.

אבל גם כך הכסף נגמר. החברה בחנה כל מיני אפשרויות, ובסוף בחרה להתמזג עם שלד בורסאי אמריקאי בשם Ravisent שנותר בלי ביזנס אחרי שמכר אותו במארס השנה אבל יש לו קופה של כ-70 מיליון דולר והון עצמי של 86 מיליון דולר.

על פי תנאי העסקה, שעדיין טעונה את אישור בעלי המניות ב-Ravisent, Ravisent תנפיק לבעלי המניות ב-eMation 8 מיליון מניות חדשות, שיהוו 30% מהון המניות של החברה הממוזגת. מיליון וחצי נוספות יונפקו לעובדי eMation, שיקבלו 5.5% מהחברה הממוזגת.

ציר מרכזי בעסקה הזאת הוא פטריקוף שכן היא השקיעה בזמנו גם ב-Ravisent והיא מחזיקה בכ-6% ממניותיה. יש לה גם נציג בדירקטוריון של Ravisent. גם אייפקס השקיעה ב-Ravisent אך הנציג של התפטר מדירקטוריון Ravisent התפטר כמה שבועות לפני העסקה. "לולא פטריקוף היתה מעורבת בשתי החברות", אומר זאב, "העסקה לא היתה יוצאת לפועל".

מה מביאה eMation לעסקה?

זאב: "את הביזנס. Ravisent יצאה מהביזנס שלה והיא מתכוונת להמציא את עצמה מחדש עם הביזנס של eMation. היא אפילו תשנה את שמה ל-eMation. העסקה הזאת היא בעצם גיוס בדרך מקורית, מחוץ לקופסה. זה כמו שהיא גייסה 60-70 מיליון דולר.

eMation מביאה משהו חוץ מהביזנס? אולי מזומנים שנשארו לה?

"לא. eMation לא מביאה מזומנים כי אם חובות".

מה היו ההכנסות שלה ב-2000 וממה הן נבעו?

"הכנסות שלה ב-2000 היו בערך 10 מיליון דולר - הרוב מהפעילות המסורתית כלומר תוכנות של בקרה של רצפת הייצור. המכירות צמחו 25%-30% בשנה באופן מסורתי. "מכירות DRM יתחילו לקרות השנה. לדעתנו, DRM יכול להיות גדול כמו CRM".

האם, עקב המכירה ל-Ravisent, הופעלו מנגנוני Ratchet, המגדילים, במקרה של מכירה במחיר נמוך, את חלקם של המשקיעים על חשבון המייסדים?

"כן. הופעל מנגנון של Liquidation Preference שמשמעותו הוא שבעלי מניות ה-Ordinary - היזמים ובעלי מניות נוספים, דוללו על ידי בעלי מניות ה-Preferred - כל המשקיעים האחרים.

"חלקה של פטריקוף ב-eMation לפני העסקה היה 17.7% בדילול מלא ואחרי העסקה (לפני המיזוג) הוא גדל ל-30%. חלקה של אייפקס היה 16.6% והוא גדל ל-25%. פטריקוף ואנחנו מחזיקים עכשיו ב-55% מ-eMation".

eMation מביאה אומנם ביזנס, אבל אין לה מזומנים והיא עדיין לא רווחית. המחיר ש-Ravisent שילמה - שליש מהונה - אינו גבוה?

"ההחלטה הובאה להצבעה בדירקטוריון Ravisent - ללא השתתפותו של נציג פטריקוף - ואושרה פה אחד.

"הדירקטוריון אינו מייצג בהכרח את כל בעלי המניות כמובן, אבל הדירקטוריון השתכנע. האלטרנטיווה היתה לפזר את החברה ולקבל משהו כמו 4 דולר למניה.

"ובאשר לבעלי הבניות - הם חשבו שיקבלו מזומן ופתאום הם מקבלים חברה שפועלת בענף ה-DRM. הם לא יודעים מה זה. עקב כך, חברי הדירקטוריון היו זהירים במיוחד עם העניין הזה.

"הם גם פעלו בסביבה תחרותית כי היו ל-eMation הצעות אחרות - לקבל השקעות ממשקיעי הון סיכון".

יכול להיות ש-DRM הוא באמת הבטחה גדולה, אבל מדוע לשלם הכל מראש? אי אפשר היה לקבוע מנגנון של רכישה הדרגתית, על פי השגת אבני דרך? הרבה השקעות הון סיכון מתבצעות הרי בדרך זאת.

"אני לא יודע, הם לא באו עם ההצעה הזאת. אני חייב לומר שגם בהון סיכון רוב העסקות אינן כאלה ויש לזה הרבה סיבות טובות. קשה להגדיר מטרות והן גם משתנות. זה בעיה.

"מעבר לזה, ראוויסנט הם לא חברת אחזקות. הם החליטו שזה הביזנס שלהם. הם חיפשו במשך חודשים מה לעשות בכסף. זה הדבר שהכי הלהיב אותם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully