וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אופטיבייס בונה על התאוששות ב-2002

רמי קפלן

6.7.2001 / 23:20

ממשיכה במרץ עם האסטרטגיה הקיימת למרות ההפסד המעמיק

"אופטיבייס ממשיכה לדבוק בתוכנית האסטרטגית שלה, שתבשיל רק עוד שנה שנתיים", כך אומר סמנכ"ל הכספים של החברה, צביקה הלפרין, בתגובה לאזהרת הרווח שפירסמה אתמול.

"השוק שלנו, כמו השוק בכלל, נתון אומנם בחולשה כעת, אך מדובר בשוק אמיתי. אין לנו ספק שהביקוש למוצרים שלנו יתגבר שוב, יחד עם היציאה של השוק כולו מהמשבר".

בתקופה בה רמת הצפיות שואפת לאפס, וחברות מחפשות אחר מודלים עסקיים חדשים על מנת לחדש את עירוי המזומנים, לאופטיבייס יש תוכנית אסטרטגית מגובשת ארוכת טווח. קו המוצרים החדש של החברה - Media Gateway - MGW, צפוי להיכנס לשוק במחצית הראשונה של 2002, פחות או יותר כאשר השוק יתחיל להיחלץ מהמיתון, ובאותו תזמון מושלם הוא אמור להתחיל להימכר במרץ.

התחזית האופטימית והכמעט סטרילית הזו מתבססת כמובן על ההערכה שמגזר הטכנולוגיה אכן ייחלץ מהמיתון בשנה-שנה וחצי הקרובות, ושהשוק למוצרי הזרמת מידע ומולטימדיה על גבי תשתית פס רחב אכן ייראה אז כפי שבאופטיבייס מדמיינים אותו ונערכים אליו. זו, בכל אופן, הנחת העבודה של ההנהלה, למרות שבינתיים נראה שהמצב במגזר הטכנולוגיה נוטה להפתיע לרעה את האופטימיסטים כל פעם מחדש (לאו דווקא אצל אופטיבייס).

בינתיים המיתון נמשך

מה שכן בטוח בינתיים, הוא שכרגע המיתון נמשך. אופטיבייס פירסמה אתמול אזהרת רווח בה בישרה כי לאור החולשה המתמשכת בשוקי הטכנולוגיה, הכנסותיה ברבעון יסתכמו ב-7.2 מיליון דולר לעומת 8 מיליון דולר ברבעון הקודם. גם שורת הרווח תיפגע, כאשר תציג החברה הפסד פרופורמה של 20-25 סנט למניה, לעומת 8 סנטים ברבעון הקודם, ותחת תחזית להפסד של 16-20 סנט בלבד.

החברה לא מוכנה לציין בשמם לקוחות ספציפיים שצמצום הפעילות שלהם פגע בתוצאותיה ברבעון, אך בהתחשב בכך שבין לקוחותיה ניתן למצוא את סיסקו , הרמוניק וגילת לוויינים , כולן חברות שנפגעו לאחרונה חזק יחסית מההאטה, לא קשה לנחש מה גרם לירידה בהכנסות.

להכנסות הנוכחיות של החברה אחראים מוצרי הדור הקודם של אופטיבייס, המאפשרים הזרמת תכני מידע ומולטימדיה ברשתות מקומיות. מוצרי הדור החדש, שסנונית ראשונה שלהם, ה-MGW 2000 כבר משווקת, יבצעו את אותו התפקיד, אך לטענת הלפרין, באופן משוכלל הרבה יותר ותוך ניצול הרבה יותר טוב של משאבי הרשת.

מאמצי פיתוח לדור החדש

להפסדים שתציג החברה ברבעון השני אחראים מאמצי הפיתוח האינטנסיוויים שהיא משקיעה בפיתוח הדור החדש. "לא מצאנו לנכון לקצץ בהוצאות המחקר והפיתוח שלנו, ואנו ממשיכים לפתח את קו המוצרים החדש במלוא המרץ", מסביר הלפרין, "אנחנו לא בנק, המשקיעים שמו את הכסף כדי שנשתמש בו כפי שחברת טכנולוגיה אמורה להשתמש בו - כדי לפתח טכנולוגיה רווחית".

עוד פחות משנה אמורים פירות הטכנולוגיה להיקטף. אופטיבייס תוציא אז את ה-MGW 4000 ובעיקר את מוצר הדגל, ה-MGW 5100, שכל מרכיביו יהיו מרוכזים בתוך קופסה אחת, ושאמור לאפשר Streaming של וידיאו במגוון פורמטים (Mpeg 2 עד Mpeg 4), כולל יכולת המרה בין פורמטים שונים, הגדלת מספר ערוצי השידור, ניצול טוב יותר של רוחב הפס ועוד.

את ה-MGW 5100 תוכל אופטיבייס להציע כפיתרון לחברות תקשורת גדולות המתמודדות עם הזרמת וידיאו ו-Data בכמויות מסחריות. "אנחנו שוללים אפשרות שלמוצר כזה לא יהיה ביקוש חזק. אפילו כיום אנחנו מזהים ביקושים לטכנולוגיה הזאת בקרב לקוחות פוטנציאליים", אומר הלפרין בתגובה לשאלה המתבקשת, בתקופה של התפכחות תעשיית הפס הרחב: האם המוצר הזה באמת נחוץ?

אם הדברים עומדים להתנהל פחות או יותר לפי לוחות הזמנים עליהם מדבר הלפרין, נראה שאופטיבייס מצוידת במספיק מזומנים כדי להגיע מוכנה לנקודת הפתיחה של הגשמת חזון דור המוצרים החדש. בקופת החברה נחו להם בסוף הרבעון הראשון כמעט 54 מיליון דולר במזומן ודף המאזן היה נקי כמעט לחלוטין מהתחייבויות. לפי הנתונים ששיחררה החברה, צפוי מפלס המזומנים להיפגע ברבעון השני בלא יותר ממספר מיליונים בודדים.

זורעים בדמעה...

נוכח המצב הזה, ולאור החזון הטכנולוגי של החברה, לא מדברים כעת באופטיבייס על קיצוצים מיוחדים או על קיצוצים בכוח אדם. "אף אחד לא נהנה להפסיד כסף, אך אנו בהחלט מתכוונים להשקיע בעתיד. התקופה הזאת היא תקופת הזריעה הבלתי נמנעת, בסופו של דבר גם עת הקציר תגיע", אומר הלפרין.

באשר להמשך שנת 2001, אופטיבייס עידכנה אומנם את התחזית הקודמת, שצפתה צמיחה של 50%, לתחזית ריאלית יותר, אם כי עדיין יומרנית למדי, של 10%-20%. בשנה שעברה הכניסה החברה 30.7 מיליון דולר. במחצית הראשונה של 2001 היא תכניס ככל הנראה 15.2 מיליון, מה שאומר שכדי להציג צמיחה שנתית של 10% יהיה עליה להכניס לפחות 9.3 מיליון דולר בממוצע, בכל אחד מהרבעון הבאים.

מדובר בהכנסה רבעונית גבוהה ב-30% מהכנסות הרבעון השני, והמגמה עד עתה היא מגמה של ירידה. עם זאת, לדברי הלפרין, מרגישים אנשי המכירות של החברה שיוכלו לעמוד ביעד הזה, אולם מלבד "תחושת השוק" אין לאופטיבייס צבר הזמנות שיוכל לתמוך בהערכה כזאת. וכבר צויין קודם שלהערכות אופטימיות יש נטייה להתבדות בזמן האחרון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully