וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התיקון לחוק הבזק לקראת אישור סופי

הארץ

8.7.2001 / 9:28

כמעט כל הטענות של משרד האוצר הושלכו לפח האשפה

באפריל 2000, לאחר חמישה חודשי עיון מעמיק, פירסם היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, את חוות דעתו בעניין סמכותו של שר התקשורת להעניק לחברות הכבלים רישיונות תקשורת כתחליף לזיכיונות השידור שלהן. שר התקשורת ביקש להעניק לחברות כבלים רישיון, בעיקר כדי לאפשר להן להציע לציבור שירותי אינטרנט מהיר. משרד האוצר סבר שזוהי הזדמנות נאותה לגבות מהכבלים 1.5 מיליארד דולר תמורת הרישיון, והמחלוקת בין המשרדים אילצה אותם לבקש את חוות דעתו של רובינשטיין.

התשובה לשאלה שבה התבקש היועץ להכריע היתה: אין לשר התקשורת סמכות לעשות זאת, וכדי להעניק לו את הסמכות, יש לתקן את החוק. חוות הדעת השתרעה על פני 51 עמודים צפופים של עיון ופלפול, והורתה כיצד יש לתקן את החוק ובאותה הזדמנות גם חלקים גדולים משוק התקשורת. רובינשטיין עסק באופן קביעת מחירו של רישיון התקשורת, במבנה שוק התקשורת על בעיות הריכוזיות והתחרותיות בו, בהשלכות החברתיות של הפצת התכנים ועוד.

חלפה עוד חצי שנה עד שמשרדי הממשלה עיבדו את חוות הדעת להצעה אדירת ממדים לתיקון חוק הבזק. בשבוע הבא מתכוון יו"ר ועדת הכלכלה, אברהם פורז, לסכם את הדיונים בוועדתו ולהביא לאישור הסופי של החוק. עיון בסעיפים המתגבשים מגלה כי כמעט כל הטענות של משרד האוצר בפרשה הושלכו לפח האשפה של ועדת הכלכלה, וגם מחוות הדעת של רובינשטיין לא נותר רישום רב. ההישג העיקרי של רובינשטיין עשוי להיות צמצום מסוים של קבוצת אליעזר פישמן-ידיעות אחרונות באחזקות בחברת התוכן של הכבלים ופגיעה ניכרת פחות בקבוצת מעריב, השותפה בטלעד.

ייתכן שיהיה זה שינוי חשוב במפת התקשורת בישראל, אבל קשה להאמין שההישג המסוים הזה גרם לנזקים של מאות מיליוני דולרים ולעיכוב בן יותר משנה בהתפתחות שירותי האינטרנט המהיר בישראל. מחיר הרישיון ייקבע על ידי מעין-בורר בין הכבלים והמדינה, הליך המבטיח מחיר אפסי כמעט לרישיון, וכנראה נמוך בהרבה מהמחיר שהיו חברות הכבלים מוכנות לשלם ללא בוררות לפני שנה.

חברת הכבלים תתפצל לשתי חברות, תשתית ותוכן; התשתית תישאר בידי בעליה הנוכחיים. בעל עיתון יוגבל לאחזקה של עד 24% בחברת התוכן, ובעלי העיתונים לא יוכלו להחזיק במשותף יותר מ-30% ממניות החברה. סעיפים אלה עשויים לפגוע בעיקר בקבוצת אליעזר פישמן-ידיעות אחרונות, המחזיקה ב-70% מחברת הכבלים ערוצי זהב. הסדר זה עשוי לחסום את קבוצת הארץ מכניסה לשותפות בחברת התוכן של הכבלים.

דרישת היועץ המשפטי "לפתוח את תשתית הכבלים ליזמים חדשים" לא גרמה לשינוי מהותי בחוק הקיים. מי שירצה לשדר ערוצים עצמאיים בכבלים יוכל לקבל רישיון מיוחד מהמדינה ולשדר. גם לפני החקיקה החדשה מחויבים הכבלים להקצות שישית מקיבולת הרשת למי שלו תיתן המדינה רישיון לשידור ערוצים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully